kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Дала жұлдызы -Ыбырай Алтынсарин

Нажмите, чтобы узнать подробности

Это разработка урока.Проводила урок 8 А классе.Здесь рассказывается о жизни писателя и его рассказах.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Дала жұлдызы -Ыбырай Алтынсарин»

Пән

Қазақ тілі

Сынып

8

Өтілетін мерзім: 20.02.17.

Тақырыбы

Ыбырай Алтынсарин

Мақсаты



Қазақ даласының дара ұстазы Ыбырай Алтынсариннің ұстаздық жолы мен қазақ

даласының, келешек ұрпақтың қамы үшін жүргізілген еңбектері туралы түсінік беру;

Оқушылардың ауызекі сөйлеу қабілеттерін дамыту;

ақпаратты-коммуникативтік технологиялар арқылы пәнге деген сүйіспеншіліктерін арттыру;

Сын тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже:

1.Мәтінді мәнерлеп оқи алады.

2. Ыбырай Алтынсариннің өмірбаяны мен әңгімелерімен таныс бола отырып, өзіндік ой қорытып, ненің жақсы,ненің жаман екенін айыра алады.  Тіршіліктің тұтқасы еңбек,білім,өнер екенін түсінеді.

3.Топта, жұпта, еркін пікір алмасады

4.Мәселе төңірегінде талқылауға, зерттеуге, дәлелдеуге үйренеді.

Сабақта қолданылатын

әдіс-тәсілдер:

Топтық жұмыс, бірлесе жұмыс жасау, пікір алмасу, сұрақ-жауап,сын тұрғысынан ойлау

Қолданылған модульдер:

1. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;

2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;

3. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;

4. Оқыту мен оқуда АКТ- пайдалану;

5. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу;

Сабақтың кезеңдері:

Тапсырмалар мен сұрақтар

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Кіріспе Тренинг

Балалармен сәлемдесу,

оқушылардың зейінін сабаққа

аудару, жылы атмосфера орнату

Оқушылармен амандасып,тексеріп,

оқушылар арасында жылы атмосфера

Мұғаліммен амандасады,

шаттық шеңберін жасай

ды.


«Сиқырлы шеңбер» тренингі.

Мақсаты: мұғалім мен оқушы

арасында психологиялық жайлы атмосфера қалыптастыру, талдау,өзіндік сыни көзқарас,

диалогтік оқытумен қатар

оқушылар еркіндікті дамытады.

Оқушылармен бірге шеңбер құрып,

тренингті өткізуге жағдай

жасап бағыт-бағдар беруші болу.

Тақтада

Менің көңіл-күйім тамаша, себебі...


өзара жылы қарым

қатынас орната отырып, тренингке қатысу,

бір-біріне жақсы қарым

қатынас орнату,

ынталандыру.

Балалардың жауабы

қазақ, орыс, ағылшын

тілінде.әр оқушы біреуі

қазақша, , келесі оқушы

орысша, келесі ағылшынша

солай жалғаса береді.




Топқа бөлу

1.Топқа бөлу: оқушылар дәптер,

кітап, қалам арқылы үш

топқа бөлінеді.

2 Топ ережелерін еске түсіреді

Мақсаты: үлгерімі жақсы және

орташа оқушыларды, өзара аз

қарым қатынас жасайтын

балаларды ортақ жұмыс

жасауға бағыттау, сыни ойлау

қабілеттері артады.

Шеңберде тұрған оқушылар дәптер,

кітап, қарындаштан өздеріне біреуін

таңдау арқылы топқа бөлінулерін

ұсынамын.




Оқушылар өздері

таңдап алған заттар

арқылы үш топқа

бөлінеді.


1-топ. Алғырлар

2-топ. Ойшылдар

3-топ .Даналар

Көрініс

Оқушылардың зейінін сабаққа

аудару.

Бір кезде есікті қағып бір оқушы келеді: 
- Кешіріңіздер 8 сынып па? 
Балалар: 
- Иә! 
Оқушы: 
- Сәлеметсіздер ме, балалар! Мен

«Солтүстік Қазақстан » газетіне

мәлімет жинақтап жүрмін.

Елімнің барлық мектептерін аралап,

бүгін сендерге жеттім. Азиадаға қазақ

тілін меңгеруде қандай үлес қосып жатқандарынды Қазақстан балалар жазушылары туралы не білетіндеріңді

көріп, суретке түсіріп алайын деп едім. 
Мұғалім: 
- Олай болса, өте жақсы. Қош келіпсіз!

Бағалау парағымен таныстыру. 

Келген қонақты қарсы

алу.

Жауап береді.

Үй жұмысын

тексеру арқылы

қайталау жасау.

Үй тапсырмасын тексеру.


1.«Ыстық орындық» әдісі арқылы

оқушылар Қазақстан балалар

жазушылары тақырыбын

бекітеді. (ыстық орындықта отырған

оқушыға қалғандары сұрақ қояды)

4-5 сұрақ ағылшынша.Мысалы:

1.Сендер қандай кітаптарды оқығанды

ұнатасыңдар?

2.Оны қандай әдебиет деп атаймыз?

3. Балалар әдебиеті баланы неге

тәрбиелейді?

4. Балаларға арналған қандай

басылымдарды білесіңдер?

5. Балалар әдебиетінің жазушылары

кімдер?

6. Қазақ балалар жазушыларының

басында кім тұр?

Үйге берілген шығармашылық

жұмыстарын тексеру.




Балалар үйде Қазақстан

балалар жазушылары

туралы оқып дайындалып келеді,сұрақтарға жауап

береді.

1-оқушы Бердібек Соқпақ-

баевтың «Менің атым-

Қожа» үзінді

презентациясы.

2-оқушы. Лев Толстой

презентация.

3-оқушы. Ыбырай

Алтынсарин «Бай баласы

және жарлы баласы»

әңгімесі жайлы

презентация.

Екі баланың осы оқиға барысындағы мінездері

қазақша, орысша,

ағылшынша айту.

Қызығушылық ояту.


Өлең жолмен сабақтың

тақырыбын ашу.

Ой қозғау.Топтастыру.

Кел,балалар ,оқылық!

Оқысаңдар, балалар. 
Шамнан шырақ жағылар. 
Тілегенің алдыңнан 
Іздемей-ақ табылар. 
Кел ,балалар, оқылық, 
Оқығанды көңілге. 
Ықыласпен тоқылық.-деп жырлаған

«Дала қоңырауы» кім еді? 

Оқушылардың есіне Ы.Алтынсарин

туралы білетіндерін түсіру.топтастыру.

Былтыр 2016 жылы жазушының 175

жылдық мерейтойын тойладық.

Мұғалімді мұқият тыңдап, сұрағына жауап береді.

Өз ойларын ортаға салып,

пікір алмасады.Ыбырай

Алтынсарин топтастыру.

(қазақша, орысша,

ағылшынша)

Мағынаны

ажырату

Сөздік жұмысын ұйымдастыру.



















Ыбырай Алтынсариннің

өмірбаянымен таныстыру.

Жаңа сөздермен жұмыс.

атасы-здесь: основоположник

армандайды-мечтает

қолөнер училищесі-ремесленное

училище

дайындайды-готовит

мейірім-здесь; любовь

шақырады-призывает

адамгершілік қасиеттер-человеческие

качества

1.Оқушылар оқиды.

2. шақырады,дайындайды,армандайды

етістіктерін (етістіктің нақ осы шағына,

келер,өткен шағына айналдыру)

3.Жаңа сөздермен сөз тіркесін,сөйлем

құрайды.




Ыбырай Алтынсариннің өмірімен шығармашылығы мәтінін үнтаспадан

тыңдату.

Мәтін төңірегінде сұрақтар

қою.

«Ротация» әдісі

  1. Сұрақ: Балалар, мәтін кім туралы

деп ойлайсыңдар?

Жауап: Мәтін Ы. Алтынсарин

туралы.

  1. Сұрақ: Ол қай жылы, қай жерде дүниеге келген.

Жауап: Ол 1841 жылы Қостанай облысы Затобол ауданында туған.

  1. Сұрақ: Ыбырай Алтынсаринді

қай жақтан тануға болады? Жауап: Ұстаз, ақын, жазушы,

балалар әдебиетінің атасы,

балалардың қамқоршысы ретінде

көруге болады.

  1. Сұрақ: Ыбырай Алтынсарин сонда не істеді? Жауап: Ыбырай Алтынсарин

мектептер ашты.

  1. Сұрақ: Балаларға арнап не жазды? Жауап: Балаларға арнап

оқулықтар жазды

  1. Сұрақ: Оқушыларды неге

шақырады? Жауап: Оқушыларды білім алуға шақырады

  1. Сұрақ: Ыбырай Алтынсариннің

бас ұраны неде? Жауап: Бас ұраны кел, балалар,

оқылық!

  1. Ы .Алтынсариннің қандай

әңгімелері бар екен?

«Таза бұлақ», «Мейірімді бала», «Өрмекші,құмырсқа,қарлығаш», «Бақша ағаштары», «Жаман

жолдас» әңгімелері бар.

Сөздікпен жұмыс жасайды, дәптерлеріне жазып алады.

















Үнтаспадан мұқият

тыңдайды. Мұғалім қойған

сұрақтарға тыңдалым

бойынша жауап береді.


Мәтінмен жұмыс


Алғырлар . Мәтінде айтылған және айтылмаған сөйлемдермен жұмыс.

Ойшылдар .Мәтінге 4 сұрақ

ққұрастыру.

Даналар. Мәтінді мазмұндау.

Тыңдалым бойынша тапсырмаларды топта

орындайды.

Топпен жұмыс,

Бірлескен жұмыс






Ы.Алтынсариннің әңгімелері

бойынша оқушылардың ой- өрісін,сауаттылығын арттыру

жұмыстарына тапсырма:

1-топ. Алғырлар «Бақша ағаштары»

2-топ. Ойшылдар «Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш»

3-топ .Даналар «Жаман жолдас»




Әр топ өзінің

көшбасшысы, стикері,

тілшілерін таңдайды.

Топта өз тобына берілген

мәтінмен жұмыс жасайды.

Жұмыс түрлері мәтіннің

негізгі идеясын табу,мәтін атауының себебін табу,қай

үлгіде жазылғанын,

мақал қолдана білу,

синонимін таба алу,

сәйкестендіре білу, айырмашылығын біле білу.


Жұппен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

Берілген етістіктерді мақсатты келер

шақта жазғызып, бір-біріне тексертемін.

Берілген тапсырмадан

мақсатты келер шақта

жазып, бір-бірін тексереді.

Сабақты қорытындылау







Үй тапсырмасы


Бағалау
















ПОПС формуласы







Үй тапсырмасын түсіндіру.


Бағалау парағы бойынша




1.Біздің ойымызша...

2.Себебі, біз оны былай түсінеміз...

3.Оны біз мына фактілермен дәлелдей аламыз...

4.Осыған байланысты біз мынадай қорытынды шешімге келдік...


Ы.Алтынсарин әңгімелері жайлы

эссе жазу.


Оқушыларға бағалау парағы бойынша

өзінің жұмысын қорытынды бағаларын шығаруды ұсынамын.



Оқушының

аты -жөні

Үй

жұмысы

(шығармашылық

жұмысым)

Сабақ

тақырыбын

ашу

кезіндегі

жұмысым

Мағынаны

тану

кезіндегі

жұмысым

Топтағы

жұмысым

ПОПС

формуласындағы

жұмысым

Қорытынды









Жоғары ұпай-5; Орта ұпай-3; Төмен ұпай-1



Бағалау шкаласы

25 ұпай «5»

20-18 ұпай «4»

17-15 ұпай «3»

Оқушылар өтілген

тақырыпты тұжырымдайды, өз пікірлерін білдіреді.





Оқушылар бағалау парағы

арқылы өзінің жұмысының қорытынды бағасын

шығарады.








Кері байланыс


«Баспалдақ» әдісі арқылы


«Баспалдақ» әдісі арқылы оқушылар өздерін сабақтан алғанын әсерлерін көрсету.

(түсіндім – ең жоғарғы сатысына күннің суретін жапсыру,

толық түсінбедім – баспалдақтың ортасына бұлт артындағы күннің суретін жапсыру, түсінбедім – ең төменгі сатысына бұлттың суретін жапсыру


Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.







Қосымша.

Ыбырай Алтынсариннің шын аты — Ибраһим, 1841—1889) — қазақтың аса көрнекті ағартушы-педагогы, жазушы, этнограф, фольклоршы, қоғам қайраткері, қазақ балалар әдебиетінің атасы.Ыбырай 1841 жылы қазан айының 20-сында қазіргі Қостанай

облысы, Қостанай ауданында дүниеге келеді. Үш-төрт жасында әкесі Алтынсары қайтыс болып, атасы Балғожаның қолында өсіп, тәрбиеленеді. Атасы Балғожа би өз аймағының атақты кісілерінің бірі болған. Ел ішіндегі көп билікті қолында ұстаған би, Орынбор әкімшілігінің алдында да беделді, белгілі кісі болған. Орынбор қаласында 7 жылдық орыс- қазақ мектебінде білім алған. Одан әрі Ыбырай өз бетінше көптеген кітаптар оқып, білімін тереңдете түседі. Ол қазақ балалары оқитын мектептер

ашуды армандайды. Сөйтіп Торғайда, Ырғызда т.б. жерлерде мектептер, қолөнер училищесін ашады. Олар үшін оқулық дайындайды. 1879 жылы Орынборда «Қазақ хрестоматия» оқу құралын басып шығарды. Ол балалар үшін көптеген әңгімелер , өлеңдер жазды. Оның шығармалары еңбекті сүюге, жақсы мінезге, халқын құрметтеуге, ананың балаға деген мейірімін, балалардың ата-ана алдындағы парызын түсінуге шақырды.Ыбырай Алтынсариннің «Таза бұлақ», «Мейірімді бала», «Өрмекші,құмырсқа,қарлығаш», «Бақша ағаштары», «Жаман жолдас» әңгімелері бар. Жазушының шығармаларында адамгершілік қасиеттер ерекше құрметпен суреттелді. «Кел, балалар, оқылық!» өлеңінде балаларды оқуға шақырады.












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Дала жұлдызы -Ыбырай Алтынсарин

Автор: Кузентаева Сандугаш Жумабековна

Дата: 28.05.2017

Номер свидетельства: 419014
