Бекітемін:_____________ Айы: ақпан 2016
Жеке баламен жүргізілетін жұмыс
Бөлімі: Музыка терапия
Сабақтың тақырыбы: Қыс кереметі.
Мақсаты: Музыка тыңдау,көріп есте сақтау дағдыларын қалыптастыру.Баланың қыс мезгілі туралы түсінігін,қыс мезгілінің сұлулығын тамашалай білуге, табиғаттың ерекшелігін сезіне білуге үйрету.
Коорекциялық түзету: Көзбен көріп қабылдау мен есту арқылы зейінді дамыту.
Тәрбиелік: Табиғатты аялауға әсемдікті көре және сезіне білуге тәрбиелеу.
Аудиоқұралдар: Магнитофон.
Көрнекі құралдар: Мазмұнды суреттер,ойынға қажетті заттар.Слайд «Қыс ғажайыптары.»
I Ұйымдастыру кезеңі
1)Баланы психологиялық жағынан сабаққа дайындау.
2)Баланың ынтасын іскерлігін артты
Абай Құнанбаев. «Қыс өлеңі»
Ақ киімді, денелі, ақ сақалды,
Соқыр, мылқау,танымас тірі жанды.
Үсті -басы ақ қырау, түсі суық,
Басқан жері сықырлап,келіп қалды.
Бұлттай қасы жауып екі көзін,
Басын сілкісе, қар жауып жауып мазаңды алды.
Борандай бұрық-сарқ етіп қозғалғанда,
Алты қанат ақ орда үй шайқалды.
( үскірік желдің музыкасы ойнап тұрады)
II Негізігі бөлім
1.Музыкалық шығарма тыңдау:
а)А.Вивальди «Времена года» Зима шығармасын тыңдау.
ә) «Қыс ғажайыптары» слайд көру
2. «Ғажайып сәттер» Қимылды ойындар.
1. «Сыңарын тап»ойыны. ( П.И.Чайковский. «Времена года» Февраль шығармасы.)
Қыздар мен ұлдардың,аяқ киімі мен қолғабы алынып келеді.Соның ішінде өзіне керекті,аяқ киім мен қолғап тың сыңарын тауып алады.
2.«Қыс кереметі» ойыны. Ақ түстер мен жұмыс. (Қыс туралы ән қосылып тұрады.)
Аулада сырғанақ тебу.Қар атыспақ ойындарын ойнау.
3. (Музыка жәймен ойнап тұрады.)
Ағаш астында қоян отыр.Оны мұғалім көріп, алады.Ой балалар мына қоян тоңып қалыпты, оны біз бірге бой сергіту сәтімен жылытайық.
Ұзын құлақ сұр қоян, Қарап еді артына,
Естіп қалып сыбдырды. Қиығын сап көзінің.
Ойлы-қырлы жерлермен Келе жатқан томпаңдап,
Ытқып-ытқып жүгірді. Көжегі екен өзінің.
Бекіту: «Аққала соғу» ойын
Қоян жылынды. Енді бізге «Аққала » соғып беріңдер деп тұр. (Аққала әні орындалады). Қағаз қиындыларынан «Аққала » жасалады.
Қорытынды: Мұғалім сабақты қорытындылайды,алған әсерін бақылайды. Баланы марапаттайды.
Кел, балалар әнменен,
Қарсы алайық көктем
II Негізігі бөлім
1.Музыкалық шығарма тыңдау:
а)А.Вивальди «Времена года» Март шығармасын тыңдау.
2.Қимылды ойындар.
а) «Қара жорға» би қимылдарын жасау. ( кей балалармен мұғалім қолдарын ұстап
бірге жасайды.) (Музыка ойнап тұрадыы.)
Бекіту: «Жасыл» түстермен жұмыс жүргізу.
а) Мұғалім балаларға жасыл парақ береді және оны бірге жұмбаздайды.
ә) Жұмбаздалған жұмбаздалған парақтарды,балалар бірде оң қолына,бірде сол қолына ұстап үйренеді.Кезекпен кезек.
б) Балалар жасыл түсті ойыншықтармен ойнайды. ( кей балалармен мұғалім қолдарын ұстап бірге жасайды.) (Музыка ойнап тұрадыы.)
Сабақты қорытындылау: Мұғалім сабақты қорытындылайды,алған әсерін
бақылайды.