kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ақылды бала.Мәтін.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Әңгіменің кейіпкерлеріне мінездеме беру.Шығармашылық белсенділіктерін шыңдай отырып, өз бетінше ізденуге, ойын тұжырымдай білуге дағдыландыру.Мәтіннің мазмұнын ұғыну арқылы адал болуға, ұрлық жасамауға, ақылдылыққа баулу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ақылды бала.Мәтін.»

Қысқа мерзімді жоспар



Сыныбы: 4 «б»

Бастауыш сынып мұғалімі: Калдешова А.Б

Сабақтың тақырыбы:


Ақылды бала. А.Оразақын

Пәні:

Әдебиеттік оқу. ІV- тоқсан

Мақсаты:


О. Асқардың шығармашылығы туралы мағлұматтарды кеңейту. Әңгіменің басты кейіпкеріне мінездеме беру арқылы идеясын ашуға мүмкіндік беру.

Күтілетін нәтижелер:

1.Әңгіменің кейіпкерлеріне мінездеме беру.



2.Шығармашылық белсенділіктерін шыңдай отырып, өз бетінше ізденуге, ойын тұжырымдай білуге дағдыландыру.



3.Мәтіннің мазмұнын ұғыну арқылы адал болуға, ұрлық жасамауға, ақылдылыққа баулу.


Керекті жабдықтар:

Әдебиеттік оқу оқулығы 4-сынып , Әдістемелік нұсқау, жұмыс дәптері, ақ қағаз, плакаттар. маркерлер, топ аттары жазылған шарлар, постер, әр түрлі көрнекіліктер.

Сабақта қол данылатын өзара байланыс ты модульдер

«Сауыттағы қаламдар», «Джокер», «Рафт», «Бес саусақ» әдістері.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе

10 минут















I. Ұйымдастыру бөлімі.

-Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.



Психологиялық дайындық :

Сынып оқушыларын 4 топқа бөлу.

Топ ережесін құрастырады, топ басшыларын сайлайды.

Бағалау парақтарын үлестіремін.



II. Үй тапсырмасын тексеру.

«Сауыттағы қаламдар» әдісі бойынша жүзеге асады.


1. Тағылым мәтінінің кейіпкерлерін ата.

2. Олар қай елге сапарлап шықты?

3. Мақсаттары осы елге не үшін бару?

4. Сол кезде Кеңестер Одағының құрамында неше республика болды?

5. Олардың құжаттарын кім қарап шықты?

6. Адамдар кесенеге неліктен барады?

7. Қай билердің басына барды?

8. Тағзым ету деген ол не?

9. Әңгіме қалай аяқталды?

10. Қазақстанға көрші мемлекеттердің астанасын ата.

ІІІ. Үй жұмысын бағалау.



Қимылдайды, сабаққа деген қызығушылық тары артады.


Әр түрлі тастар бойынша топқа бөлінеді. Топ басшыларын сайлайды.





Сауыттағы қаламдар бойынша сұраққа жауап береді.












Топ басшылары үй жұмысын бағалау парағы арқылы бағалайды.


Тұсау кесер






Ү. Жаңа сабақ

Оқушыларға әр түрлі мақал- мәтелдерді қиып таратып беремін.

Ақылдыға-жан қымбат,

Ақылсызға- мал қымбат.


Талапты- тас жарар.

Талапсыз- бас жарар


Қына тасқа бітеді,

Білім басқа бітеді.


Адамның әдемілігі шыншылдығында..

Мақал- мәтелдер арқылы әр топқа атаулар беріледі.

-Балалар, осындай қасиеттердің барлығы қандай адамның бойында болады деп ойлайсыздар?

-Дұрыс.

-Олай болса, біздің бүгінгі тақырыбымыз «Ақылды бала» деп аталады.



Мақалдарды құрасты рады. Талдап, бүгінгі сабақтың тақырыбын шығарады.


1-топ: Ақылдылар

2-топ: Талаптылар

3-топ: Білімділер

4-топ: Шыншылдар.





Топтың атаулары шарларға жазылып таратылады.



Ақылды адамның.


Негізгі бөлім

20 минут



























Асқар Оразақын (16.05.1935 жылы туған, ҚХР, Іле аймағы, Мүкей-Қаратас ауылы) — ақын.

Оразақын Асқар 1935 жылы 16 мамырда Шығыс Түркістан өлкесінің Іле аймағына қарасты Мүкей Қаратас деген жерде дүниеге келген. Бастауыш білімді Сарыбұлақ мектебінде алып, Құлжа қаласындағы «Білім жұрты» деп аталатын гимназияда оқыған. 1951 жылы Үрімші қаласында ашылған Ұлттар институтының тіл және әдебиет факультетіне түсіп, оның екінші курсын аяқтағаннан кейін «Шыңжаң газеті» редакциясына қызметке тұрды. Бұл жылдары сол газетке және «Шұғыла» журналына өлеңдері жиі жариялана бастайды



Жаңа сабақ бойынша ББҮ кестесімен жұмыстанады.





Оқулықпен іштей оқу ұйымдастырылады.



«Рафт» әдісі бойынша сұраққа жауап жазады.





Шығармашылық жұмыстар:

1-топ:

«Ұрлық» сөзін

А) сипаттайтын 2-3 сөз;

Ә) ұрлық жақсы көретін 2-3 зат;

Б) ұрлық қорқатын 2-3 сөз;

В) оның басынан өткізетін сезімдері: 2-3 сөз;


2-топ:

«Ұрлық түбі- қорлық» деген тақырыпта шағын эссе жаз.


3-топ:

Ұрлық туралы әкесінің баласына айтқанын оқығанда, қандай ойға қалдың? Немесе қандай сезімде болдың? Жаз.


4-топ:

Мына сөздердің қарама-қарсы мағынасын жаз: арамдық, арам.

Мына сөзге түсіндірме жаз.

сөзіме құлақ сал-

қадақ кем




Автор туралы қосымша мәлімет

алады.










Кесте арқылы сұрақтарға жауап береді.

Іштей оқиды


Оқиға картасын толтырады. Қорғайды.



«Биопоэма» әдісі бойынша түсіндіреді.






Эссе жазады



Өз ойларын топпен ақылдаса отырып жазады.


Қарама-қарсы мағынасын және сөзге түсіндірме жазады.





Қорытынды

15 минут

Сонымен біз қандай тақырыппен таныстық?

Мәтінді зерттей оқып, баланың әрбір ақылды қылықтарын санамалап, түсіндір.

Оған дейін осыған ұқсас тақырыптарды еске түсіріп көрейік.

Ақылы әкесінен асқан бала туралы оқығаныңды еске түсір.


Сұрақтарға жауап береді

Бағалау

Топ басшылары бағалау парағы арқылы бағалайды. Түсіндіреді.

Бағаланады.

Үйге тапсырма

Оқып, мазмұнын әңгімелеу.

Күнделіктеріне үйге берілген тапсырма ларды жазып алады.

Рефлексия


«Бес саусақ» әдісі бойынша

1. Бүгінгі сабақ ұнады ма?

2. Ұнаса, неліктен ұнады?

3. Саған қиындық туғызған сұрақтар кездесті ма?

4. Сен үшін қай әдістер тиімді болды?

5. Маған қояр сұрағыңыз бар ма?

Сұрақтарға жауап жазады.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ақылды бала.Мәтін.

Автор: Калдешова Алфия Болатовна

Дата: 17.01.2018

Номер свидетельства: 450687
