УРОК Тема. Тарас Шевченко, «Мені тринадцятий минало», українська література 5 клас
Мета: ознайомити учнів зі змістом вірша Т. Шевченка, його художніми особливостями, з’ясувати автобіографічну основу; розвивати навички виразного читання, аналізу віршів, асоціативне мислення; виховувати почуття милосердя, здатність до співпереживання, естетичний смак.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрет письменника, збірки творів та ілюстрації до них; аудіозаписи віршів Шевченка у виконанні відомих артистів; пісні на його слова.
Теорія літератури: вірш, автобіографічна основа вірша; ліричний герой.
ХІД УРОКУ Тема. Тарас Шевченко, «Мені тринадцятий минало», українська література 5 клас
І. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми й мети уроку.
II. «Поетична хвилинка»
Варіант учителя.
За сонцем хмаронька пливе…
(Уривок)
За сонцем хмаронька пливе,
Червоні поли розстилає
І сонце спатоньки зове
У синє море: покриває
Рожевою пеленою,
Мов мати дитину.
(Т. Шевченко)
Можливий коментар учня.
Поет змальовує прекрасний пейзаж — захід сонця над морем. Природа оживає: хмаронька, як дбайлива мати дитя, прикриває сонечко, закликаючи його до сну. Вірш вражає своєю ніжністю, яскравим кольоровим малюнком, навіть десь глибоко прихованим гумором.
III. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
а) переказ короткого біографічного нариса про Т. Шевченка; найбільш цікавих епізодів з його життя;
б) переказ легенд, цікавих матеріалів про Т. Шевченка, знайдених учнями самостійно.
2. Літературний диктант
(Проводиться за методикою попередніх літературних диктантів.)
1. Коли й де народився Шевченко? (14 березня 1814 р. на Київщині, можлива відповідь: на початку ХІХ ст. в Україні.)
2. Хто були батьки Шевченка? (Селяни-кріпаки.)
3. Як поет потрапив з України в Петербург? (Разом з паном як служник.)
4. Які таланти мав Шевченко? (Талант малювати, писати.)
5. Хто допоміг Шевченкові звільнитися від кріпацтва? (Друзі-земляки, відомі художники й письменники.)
6. Де навчався Тарас Григорович? (У Петербурзькій Академії художеств.)
7. Як царський уряд покарав бунтівного поета? (Вислав служити солдатом у казахські степи.)
8. Що було найтяжчим покаранням для поета на засланні? (Заборона писати й малювати, туга за рідним краєм.)
9. Як називалася перша книжка Т. Г. Шевченка? («Кобзар».)
10. Яку книжку видав Шевченко для освіти селянських дітей? («Буквар».)
11. Чим, окрім художніх творів, прославився Шевченко? (Картинами, гравюрами.)
12. Які риси характеру Шевченка гідні наслідування? (Патріотизм, волелюбність, мужність.)
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
Багато спогадів, особистих вражень, подій життя Т. Г. Шевченка лягли в основу його поезій. Це і прекрасна природа рідного краю, і тяжка сирітська доля, і життя матері-кріпачки, яка мріє про краще, вільне життя сина; і друзі дитинства, і багато іншого. Використання фактів особистого життя у художніх творах називається їх автобіографічною основою. Але слід пам’ятати — вживання займенника «я» не завжди свідчить про те, що йдеться про особу автора. Письменник може завдяки своїй творчій уяві проникатися думками й переживаннями своїх героїв. Наприклад, Т. Г. Шевченко в одному з віршів про дівчину-сироту пише: «Ой одна я, одна, як билиночка в полі… » Отже, персонаж вірша, від імені якого ведеться художня оповідь, називається ліричним героєм.
2. Виразне читання учителем (або в аудіозапису) вірша Т. Г. Шевченка «Мені тринадцятий минало».
3. Читання вірша найбільш підготовленими учнями.
4. Словникова робота.
Покликали до паю — до обіду;
рай — привабливе, благодатне місце;
помарніло — тут: зблідло, потемніло;
плоскінь — рослина, з якої роблять прядиво, нитки;
лани — поля.
5. Обмін враженнями від поезії.
(Що запам’яталося, вразило, які емоції викликало.)
6. Поділ твору на частини й добір заголовків до них.
Орієнтовна відповідь.
1. Добрий настрій Тараса.
2. Хлопчик усвідомлює свою сирітську долю.
3. Дівчина втішила малого пастушка.
7. Евристична бесіда з елементами аналізу вірша.
— Прочитайте першу частину вірша. Які почуття у вас вона викликає? (Ми відчуваємо радісний настрій героя вірша, його захоплення красою світу й поділяємо ці почуття.)
— Прочитайте другу частину вірша. Як змінився настрій героя і чому? (Хлопчик усвідомив усю гіркоту своєї сирітської долі, приниження від бідності, тому його охопили сум і туга, що вилилися в сльозах. Контраст настрою передається за допомогою зміни кольорів.)
— Знайдіть у тексті вислови про кольори. («Сонце почервоніло», «село почорніло», «небо голубеє і те помарніло».)
— Опишіть настрій хлопчика. (Вся душа хлопчика протестує проти несправедливості світу. Але йому залишається лише плакати.)
— Прочитайте третю частину вірша. Висловіть свою думку з приводу прочитаного. (Дівчинка-сусідка втішає добрим словом та поцілунком малого пастушка. І це допомагає йому зібратися з духом, побороти свій сум, більш оптимістично поглянути навкруги. Добре, коли поруч є щирі, співчутливі, добрі люди.)
— Визначте емоційно забарвлені слова у вірші, які створюють відповідний настрій, допомагають розкрити його головну думку. (Порівняння: «Мені так любо, любо стало, неначе в Бога»; епітети: «приязно молилось», «Господнє небо і село»; метафори: «рай запалило», «село почорніло», «небо голубеє і те помарніло»; синоніми: «гріло», «пекло».)
— Яка головна думка поезії? (Треба з оптимізмом дивитися на життя; добре, коли поряд є добрі, щирі й співчутливі люди; потрібно бути уважним і милосердним до людей.)
8. Підсумок учителя.
Вірш Т. Шевченка «Мені тринадцятий минало» — автобіографічний. І хоча з часу його написання минуло понад півтора століття, нас не може залишити байдужими незахищеність, вразливість дитини-сироти. Ми розуміємо, яке важливе значення має для людини (особливо дитини) вчасно сказане слово підтримки, співчуття і допомога у складній життєвій ситуації.
9. Розгляд репродукції картини І. Їжакевича «Шевченко-пастух», порівняння із сюжетом вірша «Мені тринадцятий минало».
V. Закріплення знань, умінь і навичок
Олесь Кмітливець зашифрувала в головоломці прислів’я, яке співзвучне з головною думкою вірша «Мені тринадцятий минуло».
Відповідь. Чужа ласка — сироті Великдень.
VI. Домашнє завдання
Вивчити напам’ять вірш «Мені тринадцятий минало»; підготуватися до його виразного читання; зробити ілюстрації; підготувати «поетичну хвилинку».