Донецька спеціальна загальноосвітня школа – інтернат І-ІІІ ст. №19
Донецької міської ради
До 200-річчя від Дня народження
Тараса Григоровича Шевченка
присвячується…
Підготувала:
вихователь 5-А классу,
Бессала Галина Миколаївна
2014
Виховна година « Спогади про Т. Г. Шевченка!.»
Мета: Поглибити знання учнів про життя і творчість Т. Г. Шевченка.Розвивати увагу,пам `ять, зв`язне мовлення учнів, збагачувати словниковий запас, вміння самостійно робити висновки.Виховувати в учнів любов і шану до народного поета, повагу до спадщини, яку залишив нам поет, бажання пізнавати нове.
Обладнання:
-виставка дитячих малюнків;
-мультимедійна презентація;
-мелодія пісні «Зоре моя вечірняя»;
-портрет Т.Г.Шевченка.
Хід заняття
І.Організація класу.
Створення емоційного настрою.
Вправа «Подаруй усмішку»
-Підніміть праву руку, якщо у вас гарний настрій,ліву- якщо поганий,обидві руки- якщо ви готові подарувати один одному усмішку. Обміняйтесь усмішками.
1.Гра «Очікування».
- на столах лежать зачаровані картки. Вони підкажуть, чого ви сподіваєтесь від сьогоднішнього заняття. Пам` ятайте, що починати треба зі слів: «Я хочу…»
Орієнтовні відповіді учнів:
-«…щоб на занятті було цікаво»;
-«…успішно виконати завдання»;
-«…поглибити свої знання»;
-«… щоб заняття було захопливе»;
-«…щоб заняття принесло мені радість».
Діти висловлюють свої сподівання і прикріплюють картки на магнітну дошку,утворивши з них кошик.
-Ось такий кошик створили ваші побажання. Усі вони різні, так само, як і ви не схожі між собою. У мене теж є картка. Вона не тільки доповнить кошик, а й розповість, чого чекаю від заняття я. Отже, я маю надію,що:
-ви будете уважними і старанними;
-навчитеся фантазувати й творити;
-у класі не буде жодного учня, який би не впорався із завданням.
ІІ.Повідомлення теми і мети заняття
Діти подивіться на дошку уважно та прочитайте
- Чий портрет у кожній хаті –
І у бідній, і в багатій –
Прикрашений рушниками,
Вишитими руками мами?
(ПортретШевченка)
-Сьогоднішне заняття присвячене видатному українському поету,письменнику,художнику- Тарасові Григоровичу Шевченку.
-А чому саме йому?
Бо в цьому році навесні,9 березня,ми будемо святкувати 200 років від дня народження поета, художника, мислителя. Людини, яка стала славою і гордістю українського народу.
1. Біографічні дані про життя і творчість Т.Шевченка
- Що знаєте ви про Т.Г.Шевченка?
а) Виступ вихователя
«Біографія Т.Шевченка» у супроводі презентації
Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці на Черкащині, в сім’ї кріпаків. Ріс Тарасик лагідною, чуйною та щирою дитиною. Найбільше він любив свою маму.
Малому Тарасові дуже хотілося вчитися читати і писати. А ще він хотів бути малярем. Все, що бачив, хотілося намалювати. Хлопчина почав учитися грамоти в 7 років. Його першим учителем був батько, Григорій Іванович. Коли Тарасові виповнилося 8 років, батьки віддали до дяка в «науку».
Дивна це була наука! П’яниця дяк навчав дітей по церковних книгах. За найменшу провину дітей били різками. Та недовго тривала Тарасова наука.
Радість і втіха хлопчика потьмарилась горем: коли йому було 9 років, померла його мама. І почалося страшне сирітське життя біля мачухи. Чужа, недобра жінка погано ставилася до Тараса. Її дратувала його мрійливість.
Коли Тарасові виповнилося 11 років, помер і батько. І пішов Тарас по чужим людям: рубав дрова, топив піч, носив воду школярам; був пастухом, і погоничем, і нянькою. Про своє нелегке сирітське дитинство він написав не один вірш.
Т.Г.Шевченко прожив усього 47 років, із яких 24 роки був у кріпацтві, 10 років мучився у солдатській неволі на засланні. Доля привела 17- річного Тараса до Петербурга -столиці Російської імперії де він прожив у цілому 17 років, де він став художником і вільною людиною.
2.Фізхвилинка
Я бачу ви вже втомились
Сусід на сусіда схилились.
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультхвилинку починати
Руки в сторони, вперед,
Вгору, опустили вниз.
Постав руки в боки
Та низенько нахились.
Тепер спину випрям рівно,
Вгору пильно подивись.
Зроби нахил вправо, вліво
І сідай за парту сміло.
3. Гра „Хто уважніший"
- Які риси характеру хлопчика проявились у цьому епізоді його життя?
- На дошці записані слова. З'єднайте з іменем ті, які характеризують хлопця.
допитливий ТАРАС уважний
байдужий вразливий мрійливий
спостережливий злий
4. Перегляд репродукцій картин Тараса Шевченка та дитячих малюнків
- Яка картина вам найбільше сподобалась?
- Який настрій викликає ця картина? Чому?
5. Гра «Зайве слово»
Соловейко, жайворонок, зозуленька, защебетала.
Весна, вранці, ввечері, вдень.
Зоря, сонце, земля, веселка
6.Відгадай кросворд
Кросворд
1.Село, в якому пройшло дитинство Т.Г.Шевченка.
2. Село, в якому народився поет.
3. Прізвище одного із художників, які викупили Тараса з кріпацтва.
4. Поема Шевченка.
5. Місто, в якому похований поет.
6. Старша сестра, яка виховала Тараса.
Ключове слово – назва збірки творів Т.Шевченка.
4
1
2
3
5
6
К
о
б
з
а
р
8.Гра «Образ людини»
Перед вами слова. Виберіть ті слова,які починаються на першу букву та поясніть їх жестами.
( кріпак, ерудований, чесний,чуйний, кобзар, невільник, енергійний, швидкий, великий,вільний, видатний , обдарований,осиротілий )
Ш- швидкий
Е-енергійний
В- великий,вільний, видатний
Ч- чесний,чуйний
Е- ерудований
н –невільник
К- кобзар, кріпак
О-обдарований,осиротілий
III. Підсумок
— Що нового ви дізнались про Т. Г. Шевченка?
— Якою дитиною він був?
— Які риси характеру Т. Шевченка ви хотіли б виховати в себе?
9.Слово вихователя
Я дуже задоволена нашим заняттям і вашою участю в ньому. Усі мої очікування справдились. Ви дуже багато знаєте про нашого великого Кобзаря, вмієте вибирати основне, робити висновки. І саме мудрості будемо вчитися у нього.
- Я хочу закінчити заняття словами нашого українського Пророка:
Покоління поколінню
Про тебе розкаже.
І твоя, Кобзарю, слава
Не вмре, не поляже.