Тема «Тарас Шевченко – великий син України!»
Мета: збагатити і розширити знання дітей про життя і творчість Т.Г.Шевченка, показати яким був Шевченко; розвивати зв’язне мовлення, збагачувати і активізувати словниковий запас учнів, слідкувати за вимовою з правильним наголосом при читанні вірша, сприяти мовному розвитку; ; виховувати любов до творчості Великого Кобзаря, до рідної землі, почуття патріотизму і гордості за свою Батьківщину.
Обладнання: карта України, виставка книжок (твори Т.Г.Шевченка для дітей), репродукції художніх творів Шевченка, портрет Шевченка.
Хід уроку.
І.Організаційний момент.
- Перевірка ЗУА.
- Перевірка готовності учнів.
- Психологічний настрій.
ІІ. Повідомлення теми й мети заняття. Мотивація навчальної діяльності.
- Прочитаємо епіграф до уроку.
Словник: Епіграф – влучний вислів чи уривок, який означає головну думку, тему.
Благословенна хай буде година,
і тая хата, і село,
що Україні принесло
звеликих найбільшого сина.
Богдан Лепкий.
- Як ви гадаєте, про кого говорив Богдан Лепкий?
- Зараз переконаємось, прочитавши вірш:
Тихо на дворі. Ні вітру, ні хмар.
Ані шелесне верба височенька.
Наша Оленка відкрила «Кобзар»
Вголос читає Тараса Шевченка.
- Епіграф визначає тему нашого заняття: «Тарас Шевченко – великий син України!». Ось погляньте на портрет
- А чому саме його називають великим і які таланти він має, ми будемо з’ясовувати на уроці. А талановиту людину шанують і поважають. Доказом цього є те, що про нього пам’ятають й досі.
ІІІ. Основна частина.
- Слово вчителя.
Давайте нашу розмову про великого українського поета розпочнемо біля цієї книжної виставки. На найпочеснішому місці ми розмістили «Кобзар» Т.Г.Шевченка. у цій книжці зібрані найвідоміші твори поета. Чи ви знаєте, чому саме так назвав свою збірку поет?
Словник: Колись давно по Україні ходили старі, сліпі люди, які співали про тяжке життя людей та подвиги козаків. Співаючи, вони грали на кобзі (показую ілюстрацію) – стародавній музичний інструмент, схожий на бандуру. Їх називали кобзарями. Шевченко не грав на кобзі, не співав пісень по дорогах України. Але він дуже любив слухати пісні кобзарів.
Словник: КОБЗА – струнний музичний інструмент.
Поряд знаходяться книги-альбоми з репродукціями картин художника Тараса Шевченка.
Талант художника проявився в Тараса Шевченка значно раніше, ніж талант поета. Якщо перші літературні спроби припадають на 1836–1837 роки, то найбільш ранній малюнок, датований самим автором ще 1830 роком.
Словник: Поетичних творів Шевченко написав понад 240, а художніх (портретів, ілюстрацій, пейзажів…) - майже 1200.
Він був чудовим художником, читав багато літературних творів, відвідував театр та оперу. Поте ми знаємо з вами, що його життєвий шлях був дуже важким. Із прожитих 47 літ він 24 роки був кріпаком, 10 років провів у засланні, у військовій муштрі, 3 з гаком роки поет провів під постійним наглядом поліції. І лише 9 років – він прожив вільною людиною. Все життя його – то важкий труд, де було так мало місця для щастя.
Словник: Кріпак – людина закріплена за паном, працювала на нього. Пан міг продати, виміняти чи купити кріпака.
2. А зараз давайте пригадаємо вірш який ми вчили на уроці.
3. Дидактична гра «Характеристика Т.Г. Шевченка»
Діти підбирають слова на першу букву, які характеризують поета. (слова написані на дошці)
Ш – (швидкий, шановний)
Е – (ерудований);
В – (волелюбний, вільний, видатний)
Ч – (чемний, чесний, чуйний)
Е – (енергійний)
Н – (наполегливий, настійливий, невблаганний, невтомний)
К – (кремезний, культурний)
О – (осиротілий, обдарований, особливий, освічений).
ІV. Заключна частина.
1. Експрес-тест «Незакінчені речення»
Закінчити подані речення:
- Тарас Шевченко народився у. (Моринцях).
- Батьки Шевченка були. (кріпаками).
- Книга Тараса Шевченка, в якій було зібрано поетичні твори, називалася. («Кобзар»).
- 10 років поет перебував на. (засланні).
- Помер Т.Шевченко 10 березня 1861 року, його було поховано. (на Смоленському кладовищі в Петербурзі).
2. Оцінка роботи.