САБАҚ:7 бөлім "Көлік және жол белгілері" . | Мектеп:Болше-Чураков орта мектебі |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Аппазова Сауле Аюповна |
СЫНЫП: | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабактын такырыбы: | Автокөліктер тарихы | |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 5.О5.Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру. 5.О7. Энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: |
Мәтінді оқиды және жалпы мазмұнын түсінеді. |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
Нақты ақпараттарды анықтауға сұрақтар құрастыра алады. |
Кейбір оқушылар орындай алады: Ақпарат көздерінен қажетті мәлеметтерді ала алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: |
Оқушылар энциклопедия арқылы керекті мәлеметтерді игереді. |
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
автокөлік, , құрастырып шығарады, үш дөңгелікті көлік., жанармаймен жүретін,күймеге ұқсайтын, |
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
Талқылауға арналған сұрақтар: |
Ең алғаш рет адамдар көлік ретінде нені пайдаланған? Көліктің қандай түрлерін білесіңдер? Қандай көлікке мінгеңіз келеді? |
Ишара:смайликтер,бағдаршам |
|
| |
Алдыңғы оқу: | Жол белгілері |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басы 15мин | Сәлемдесу, оқушылар арасында психологиялық ахуал орнату. Амансын ба алтын күн, Амансын ба көк аспан, Амансын ба жер ана, Амансын ба жолдастарым, Сендерді көрсем қуанам. Ширату жаттығу Видео көрсетіледі «Авто көліктер жайлы қызықты деректер" интернет Ютуб Топқа бөліну «Пазл» әдісі ойыны арқылы 2 топқа бөлінеді Қазіргі заманғы көлік және бұрынғы заманғы көлік сурреттер арқылы | Интерактивті тақта
|
| | |
Ортасы | Тапсырма: Мәтінді мұқият оқып,мазмұнын түсіну."ЖИГСО" әдісі Жер бетіндегі ең алғашқы автокөлік Франция жерінде пайда болған. Инженер механик Николас Джозеф Когнот пен әскери механик Бреаин өздеріне дейін іске асырылмаған күрделі жобаны қолға алып, бумен жүретін тұңғыш көліктің үлгісін құрастырып шығарады. Алайда бұл алғашқы көліктің жылдамдығы өте баяу болатын, ол сағатына бар болғаны төрт шақырым ғана қозғалған. Дегенмен бұл көліктің артықшылығы бес тонна жүкті тасымалдай алатындығында еді. Тежегітінің дұрыс болмауы салдарынан көлік бірнеше рет жол апатына ұшырайды. Нәтижесінде Франция билігінің шешімімен 1771 жылы көліктің шығарылуы тоқтатылады. Жанармаймен жүретін темір тұлпарды ойлап тапқан неміс инженері Карл Бенс. Бұл үш дөңгелекті және екі орынды көлік болатын. Карл Бенетің туындысы "Атсыз күйме" деген атпен танымал болды. Автокөлік сырттай қарағанда аты жоқ күймеге ұқсайтын. Сонымен қатар келесі бір дерек көздерге жанармаймен жүретін алғашқы көлікті ойлап тапқан өнертапқыш Зигфрид Маркус деп көрсетіледі. Оның 1875 жылы құрастырған көлігі сағатына он бес шақырымға дейінгі жылдамдықпен қозғалған екен. «5 сұрақ» әдісі арқылы оқушылар мәтін бойынша сұрақтар құрастырады. Не? Кім? Кашан? Қайда? Қалай? есімдіктерін пайдаланады. Дескриптор Білім алушы: Мазмұнды түсінеді 1бал Сұрақтар құрастырады 1балл Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. 2Тапсырма «Қима қағаз» әдісі Мәтіннің құндылығы мен маңыздылығын анықтайды. (Мәтіннен берілетін ақпараттар арқылы анықтайды) Дескриптор Білім алушы - мәтіннен маңыздыны анықтайды 1 бал - ретімен орналастырады 1бал. Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісі. 3 тапсырма Берілген ақпараттан қажетті мәлеметтерді алып жоба құрастырыңыз. «Постер»әдісі. Дескриптор Білім алушы: Қажетті мәлеметтерді алады 1 бал Постер жасауға қатысып,өз ойын дәлелдей алады. 1бал Кері байланыс: Смайлик» әдісі | Мәтін http\\massaget.kz
Энциклопедия |
Соңы | «Ыстық орындық» . Бір оқушы орындыққа отырады, қалғандары өтілген тақырып бойынша сұрақ қояды. Үйге тапсырма Тақырып бойынша ізденіп келу. Кері байланыс:
Бағалау. Бағалау критерйі | Тапсырма № | Дескриптор | Балл | Мәтінді оқиды және жалпы мазмұнын түсінеді. | 1 | Мазмұнды түсінеді Сұрақтар құрастырады | 1 1 | Нақты ақпараттарды анықтауға сұрақтар құрастыра алады. | | Сұрақтар құрастырады- Мәтіннен маңыздыны анықтайды. Рет- ретімен орналастырады 1бал. | | Ақпарат көздерінен қажетті мәлеметтерді ала алады. | | Қажетті мәлеметтерді алады. Постер жасауға қатысып,өз ойын дәлелдей алады. | |
Дескриптор арқылы бағалау. 1-5 балл -2 6-8 балл -3 9-11 балл -4 12-13 балл -5. | |
Қосымша ақпарат |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі). |
| | |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |