Сабақ жоспары
Сабақ: Жаратылыстану
Сабақтың тақырыбы: Жыл мезгілдері жануарларға қалай әсер етеді?
Мектеп: Рудный қаласы әкімдігінің
«№7 мектеп-гимназиясы» КММ
Күні: 25.10.16.
Оқытушының аты-жөні: Бектенова Г.С.
Сынып:1 «Б»
Қатысушылар саны: 26
Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
1.2.2.3 Жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін дайындығын түсіндіру.
1. 1.2.1 Қоршаған орта құбылыстарына бақылау жасау.
Бағалау критерийі
Білім алушы
·Жыл мезгілдерінің ауысуына бейімделетін жануарларды анықтайды.
·Жануарлардың жыл мезгілдерінің ауысуына бейімделу жағдайларын сипаттайды.
· Оқушылар Қазақстанның жануарлары мен құстарының қоныс аударуы/қысқы ұйқыға кетуі туралы біледі.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
- сөздерді суреттермен дұрыс сәйкестендіреді;
- қысқы ұйқыға кететін жануарды анықтайды.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
- жыл мезгілдерінің ауысуына қатысты тиіннің тіршілігін әңгімелейді;
- қысқа қорек жинайтын жануарды анықтайды.
Кейбір оқушылар орындай алады:
- жыл мезгілдерінің ауысуына қатысты жыл құстарының тіршілігін сипаттайды;
- жыл мезгілдерінің ауысуына қатысты аюдың тіршілігін сипаттайды;
- қыста терісінің түсін өзгертетін жануарды анықтайды.
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады: академиялық тілді пайдалана отырып, жануарлардың негізгі белгілерін тұжырымдап түсіндіреді.
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
• жануар, өсімдік;
• жабайы және үй жануары;
• қорек;
• маусым, жыл мезгілдері;
• қысқы ұйқы;
• миграция (көші-қон)
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Талқылауға арналған сұрақтар:
·Неліктен кейбір жануарлар қыc мезгілінде ұйқыға кетеді?
·Неліктен кейбір құстар күз мезгілінде оңтүстікке қарай
ұшып қетеді?
Ширату жаттығуы
Хайуанат бағында жануарлардың төлдері қалай оянатындарын қимылдармен көрсету. Таңертең ерте хайуанат бағында төлдер оянып жатыр:
- Борсықтар көздерін ашады;
- Аламандар ұрттарын уқалайды;
- Кішкентай тиіндер жуынады;
- Түлкінің күшіктері керіледі;
- Түйеқұс балапаны жүгіреді;
- Күркетауық балапаны қанатын қағады;
- Мазасыз маймылдар оңға-солға айналады;
- Кішкентай қонжықтар аунайды.
Алдыңғы білім
- Жануарлардың қандай түрлері болады ?
- Үй жануарларының пайдасы қандай?
Жоспар
Жоспарланған уақыт есебі
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)
Ресурстар
Басы
5 мин
Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу, жалпы жан- жақты дайындығын тексеру. Сабаққа назарын аудару.
Психологиялық дайындық:
Армысың, Алтын күн!
Армысың, Алтын жыр!
Армысың, Көк аспан!
Армысың, жан досым!
Жылуыма жылу қос,
Міне менің қолым!
-Ал қазір оқушылар бір сәтке көзімізді жұмып хайуанат бағында жүргенімізді елестетейік. (ширату жаттығуы)
-Сонымен балалар ширату жаттығуында нелердің іс-әрекет қимылдарын жасадық.
-Дұрыс ендеше бүгінгі сабақта біз нелер жайында өтеміз?
–Жануарлар.
Алдыңғы білім тексеру.
- Жануарлардың қандай түрлері болады ?
- Үй жануарларының пайдасы қандай?
-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Жыл мезгілдері жануарларға қалай әсер етеді?
Оқушылар өздері ұнататын жыл мезгілдеріне сай 4 түске (сары, ақ, жасыл, қызыл) 4 топқа бөлініп отырады.
Топ ережесі:
1.Тәртіп сақтау; 2.Уақытты тиімді пайдалану;
3.Басқаның пікірін тыңдау; 4.Ұйымшылдық көрсету.
Шеңбер құру
Қимылдар жасау
Оқушылар 4 топқа бөлініп отырады
Топ ережесін пайдалану