kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жаратылыстану 3

Нажмите, чтобы узнать подробности

жаратылыстану бойынша қысқа мерзімді жоспар

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жаратылыстану 3»

Оқу ісінің меңгерушісі : Сейткасымова Г.С––––––––––––

Пән: жаратылыстану

Сынып: 3

Мектеп: № 3 орта мектеп

Күні: 6 .09.18ж

Мұғалімнің аты-жөні Сактабергенова А.С


Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

Жанды табиғат.

Ғажайып фабрика

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

3.2.1.1-өсімдіктердің фотосинтез үдерісінде оттегіні бөлуін түсіндіру .

3.1.2.1-ақпарат көздерінің түрлерін анықтау.

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар:

  • Өсімдіктің маңыздылығын біледі.

Көпшілік оқушылар:

  • Өсімдіктің қасиеті туралы біледі..Өсімдіктің қандай мүшелерден тұратынын анықтайды,олардың қызметтері туралы жіктеп айта алады .

Кейбір оқушылар:

  • Өсімдіктерге жасаған эксперимент негізінде қорытынды жасай алады,өмірде қолданылуы жайлы пікір айта алады.

Бағалау критерилері

Ойлау дағдыларының деңгейі

(білу, түсіну, қолдану)

1.Өсімдіктің оттегін тартатынын түсінеді; 2.Өсімдік мүшелерінің қасиетін анықтау үшін жеке жұмыс жүргізеді, нәтижеге сәйкес қорытынды шығарады. 3. Өсімдіктің қолдану салаларын анықтайды, басқа оқушыларға түсіндіреді. Өсімдіктің жасыл түсті мүшелерінде қандай үдеріс жүретінін анықтайды, күнделікті өмірде қолданылуы жайлы болжам жасайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Өсімдікті қалай пайдалану керектігін ,қолдану саласын біледі.

Пәнге қатысты лексикамен мен терминология:

Оттек Көмірқышқыл газ Глюкоза. Фотосинтез Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Адамдар өсімдіктен не алады?

Құндылықтарды дарыту

Мемлекеттің табиғи ресурстар мен қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарап,табиғатты қорғау. Қоғамда білім іргетасын бекітетін тұлға қалыптастыру.

Денсаулық және

техника қауіпсіздігінің

сақталуы

Сабақта оқушыларға топқа бірігудегі, сабақ барысында ширату жаттығуын орындаудағы, ермексазбен, түсті қарындашпен жұмыс жасаудағы қауіпсіздік ережелерін сақтауды ескерту

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану ,көркем еңбек

АКТ қолдану дағдысы (сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз)

Ноутбукта сергіту сәттері кезінде бейнеролик көрсету. Өсімдіктің қасиеті туралы деректі фильмнен үзінді көрсету.

Алдыңғы меңгерілген білім


Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

3-мин











Сабақ ортасы

25-мин

Айтылым

Сәлемдесу.

Топқа біріктіремін : «Билеттер арқылы» топқа бірігеді. Оқушыларды кассадан билеттер алып, 1,2,3 вагондарға бөлініп отрады.

Cабақтың басында жағымды психологиялық ахуал тудыру. Балалар:Өсеміз біз күліп-ойнап, Он саусақтың саласындай. Өсеміз біз ойнап-күліп, Бір адамның баласындай! - деп шеңбер құрады. Бір-бірінің қолын ұстап, жылы лебіздерін айтады.

Өткен 2-сыныптағы білімді қайталау үшін «Ыстық орындық» әдісімен ойын өткізіледі. Сыныптан бір оқушы «Табиғат» ролін сомдайды.Қалған оқушылар оған кезек бойынша сұрақтарын қояды. Дескрипторлар: - Күнделікті өмірде табиғаттан алынатын заттарды атап маңыздылығын айта алады; -Уақытты өлшейтін өлшем бірлігін атап айта алады; - Температураның өлшем бірлігін түсіндіре алады. -Магнит туралы білгенін айта алады.

Қалыптастырушы бағалау: смайликтер сыйлау.

1-топ:

«Бақыт» вагоны

2-топ:

«Сүйіспеншілік» вагоны

3-топ:

«Жарқын өмір» вагоны

Шаттық шеңбері

Тыңдалым
































Оқылым








Жазылым








Сергіту сәті:

2-мин

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Сабақ тақырыбына байланысты оқушылардың қызығушылықтарын туғызу мақсатында «Құпия зат» әдісі қолданылады.

Оқушыларға түрлі материалдан жасалған заттар беріледі(мысалы: түйреуіш, шанышқы, тарақ, темір ақша, шыны, орамал, ағаш қасық, т.б.). Әрқайсысы бір затты таңдап алады да, қайта ортаға жинап қояды. Мұғалім ортадағы заттардың Қайдан? Қалай? Алынғандығын анықтатады. Өсімдіктен жасалған заттарды зерттеуге шақырады.

«Балапан және оның достары. Жемістер қайдан пайда болды» мультфильмінен үзінді көрсету.

Мұғалім:-Балалар, менің қолымдағы заттың не екенін білесіңдер ме?-деп сұрайды. Оқушылар оның жемістер екенін айтып, сабақпен қалай байланысқанын анықтайды. Қалыптастырушы бағалау:оқушыларды сабаққта белсенді жұмыс істеуге ынталандыру үшін ауызша мадақтаулар айтылады. Оқушыларға нені оқу керектігін нақты түсіндіру мақсатында мұғалім сабақтың оқу мақсаттарын айтып өтеді.Оқушылардың таңдап алған заттарына байланысты (жеміс,көгеніс,жапырақ,сабақ,дән т/б заттар) болып бөлінетінін анықтайды.Топта жұмыс жасайды. 1-тапсырма 1-топ.Өсімдік қандай мүшелерден тұрады? 2-топТамыр мен жапырақ қандай қызмет атқарады? 3-топ:Өсімдіктің өсуі мен дамуы үшін қандай жағыдайлар қажет? «Жариялау» әдісі (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.)

Дескрипторлар:

  • Оттегінің не екенін біледі.

  • Көмірқышқыл газының қайдан алынатынын түсінеді.

  • Өсімдікке өсу үшін қандай жағыдайлар керектігін болжап айтады.

2-тапсырма: Зертте

Адамдар оттегіні қайдан алады? Өсімдіктің оттек бөлетініне қалай көз жеткізуге болады.?

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау.Түсіндіру.Топтық, жеке жұмыс жүргізу.

Дескрипторлар:

1. Өсімдіктің қолдану салаларын анықтау үшін зерттеу жұмысын жүргізеді; 2. Зерттеу жұмысы барысында анықталған мәліметтерді салыстырады; 3. Нәтижеге сәйкес қорытынды шығарады.

Қыдырып қайтайық!» би билеу

түйреуіш, шанышқы, тарақ, темір ақша, шыны, орамал, ағаш қасық,мата,мақта,дәрі-дәрмек,бутерброд т.б.

www.balapan.kaztrk.kz

сайты











Сурет, оқулық

Тақырып бойынша мәтіндер






Оқулық, қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер






Сергіту жаттығуы қимылдарын жасату

Сабақтың соңы

15-мин

  • «Мұғалім:-Балалар, бүгінгі тақырыпты қаншалықты меңгергендігімізді мына ойын барысында көрсете аламыз. 1.Бақылау жасаудың негізгі белгілерін ата.

  • 2.Тіршілік ортасына байланысты өсімдіктер қандай топтарға бөлінеді?

  • 3.Өсімдік бөліктерінің қызметтерін ата.

  • 4.Оттегінің маңызы қандай?

  • 5. Фотосинтез деген не?

  • 6.Глюкоза деген не?

  • 7. Жер күннен не алады?

  • 8.Қандай негізгі өсімдік мүшелерін

білесіңдер?

Қалыптастырушы бағалау:оқушыларды сабаққта белсенді жұмыс істеуге ынталандыру үшін ауызша мадақтаулар айтылады.

Дескрипторлар: 1. Сұрақтарды дауыстап оқиды . 2. Сұрақтарға жауап іздейді. 3. Нәтижеге сәйкес қорытынды шығарады

Таақырып бойынша түйген білімдерін айтады

Саралау

(қолдау қажет ететін оқушыға)

(Қабілеті жоғары оқушыға берілетін тапсырма)

(қолдау қажет ететін оқушыға)

Жұмыс дәптерінен 3 тапсырма


(Қабілеті жоғары оқушыға берілетін тапсырма)

4-тапсырма

Кері байланыс

3 мин




Бағалау 2-мин

Рефлексия «Білім ағашы» әдісі арқылы жүргізіледі.

Сабақты жақсы түсінген оқушылар стикерлерін ағаш басына, толық түсінбегендері дініне , мүлде түсінбегендер тамырына жапсырады. Ағаштың суреті

Смайликтер

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?_________________________________________________






























Директордың оқу ісі жөніндегі меңгерушісі:_________________3.09.2018ж


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Жаратылыстану 3

Автор: Сактабергенова Айнур Серикболатовна

Дата: 09.11.2018

Номер свидетельства: 484635
