Бөлім/бөлімше | Менің отбасым және достарым. Жанды табиғат (адам) |
Педагогтің аты-жөні | Наккажина Д.К. |
Күні | |
Сыныбы: 1 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Адамның дене мүшелері |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 1.2.3.1 адам денесінің негізгі мүшелерін және олардың қызметтерімен танысу 1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу; |
Сабақтың мақсаты | Адамның дене мүшелерімен, олардың қызметімен танысады. |
Сабақтың барысы |
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы ___мин | Сабақ алдындағы жағымды көңіл-күй Ойын жаттығу Аттар шауып барады (қолдарын сандарына шапалақтау) Алда бір кедергі (алақанды бір-біріне бір рет соғу) Аттар шауып барады (қолдарын сандарына шапалақтау) Алда екі кедергі (алақанды бір-біріне екі рет соғу) Аттар шауып барады (қолдарын сандарына шапалақтау) Шөппен шауып барады (алақандарын бір-біріне үйкелеу) Аттар судан өтті (ауыздарына ауа толтырып, ұрттарын саусақтарымен ұру) Аттар көпірмен өтті (таңдайларын қағу) Аттар шауып барады (қолдарын сандарына шапалақтау) | Барлық оқушы бір дауыспен өлеңді оқиды. Қимыл әрекетпен толықтырады | МҚ: «жарайсың-дар» | Нұсқаулықта берілген іс-әрекетке қатысты смайликтер |
Сабақтың ортасы Ой шақыру ___мин | Суреттегі сұлбаларға қара. Олар қандай дене мүшелерін қозғап жатыр? | Сұрақ төңірегінде ой қозғайды. Өз көзқарастарын білдіреді Сұлбаға қарап қозғалыстағы дене мүшелерін атайды Сабақтың не туралы болатынын болжайды | Оқушыларға қолдау көрсету МҚ: «жарайсың-дар» «керемет» | Оқулық слайд |
Жаңа сабақ ___мин | Кел ойланайық. Суретке қара. Денеміздің қай мүшесі маңызды? Неге?Адам денесінің құрылысы алғаш рет Ежелгі Мысыр елінде зерттелген. | Суретте берілген дене мүшелерін атайды. Әр мүшенің маңыздылығын түсңнеді | Оқушыларға қолдау көрсету МҚ: «жарайсың-дар» «керемет» | Оқулық слайд |
___мин | Білгенің жөн. Адамның денесі сыртқы құрылысы-мен ерекшеленеді. Біз барлық қимылды дене мүшелері арқылы орындаймыз. Адам денесінің әрбір мүшесі қандай қызмет атқарады? Анықтайық. Суреттегі балалардың қозғалысына қандай дене мүшелері көмектесті? | Адамның барлық қимылды дене мүшелері арқылы орындайтынын түсінеді Суреттегі балалардың қозғалысына қандай дене мүшелері көмектескенін түсіндіреді | Оқушыларға қолдау көрсету МҚ: «жарайсың-дар» «керемет» «тамаша» | Оқулық Суреттер |
___мин | Он екі мүше — адамның дене бітіміне байланысты қазақ салт-дәстүрінде айтылған фразеологиялық сөзтіркес. Он екі мүшеге: бас, омыртқа, екі жамбас, екі жауырын, екі тоқпан жілік, екі асық жілік, екі кәрі жілік жатады. Демек төрт мүше (екі аяқ, екі қол, не малда төрт аяқ), жеті мүше тәрізді он екі мүше адамның, малдың дене бітіміне байланысты айты-лады. Сондықтанда әлі күнге дейін қариялар алыстан келген ер азаматтарменен: «Он екі мүшең аман ба? Төрт мүшең түгел оралдың ба?» - деп амандасып жатады. Сондай-ақ, халық жұмбағында: «Дүниеде бір ағаш бар түбі жуан, он екі ұл, алпыс екі қыз бір күн туған», - дейді. Мұндағы он екі ұл - он екі мүше, 62 қыз алпыс екі тамыр, ал ағаш - адам. Осы он екі санға орай «он екіден бір гүлі ашылмаған» (өте жас пәк жан) деген сөз тіркестері халық аузында қалыптасқан. | Қосымша ақпарат көздерімен танысады. Адам мүшелеріне қатысты теңеулер туралы мағлұмат алады | Оқушыларға қолдау көрсету Тиімді кері байланыс жасау | Слайд Ақпарат көзі |
___мин | Адам денесіндегі сүйекке қатысты сандық мәліметтер 1. Сүйектің саны -206 2. Қабырғалардың саны - 24 (12 жұп) 3. Омыртқалардың саны - 33 4. Мойын омыртқаларының саны - 7 5. Ортаңғы құлақтың сүйектерінің саны - 6 6. Бет сүйектерінің саны - 14 7. Бас сүйектерінің саны -22 8. Кеудедегі сүйектер саны -25 9. Қол сүйектерінің саны - 6 10. Ең кішкентай сүйек - Тобық 11. Адамның аяқ сүйектерінің саны - 33 12. Білек сүйектерінің саны - 8 13. Табан сүйектерінің саны - 27 14. Ең үлкен және берік сүйек - Жамбас сүйегі | Адам денесіндегі сүйекке қатысты сандық деректермен танысады | | Слайд Ақпарат көзі |
___мин | Ойланайық. Бұл спорт құралдарын пайдалану үшін, қай дене мүшесі қозғалады? | Әр спорт құралына байланысты дене мүшесінің қызметін түсіндіреді | МҚ: «жарайсың-дар» «керемет» «тамаша» | Оқулық слайд суреттер |
___мин | Өз денеңнен көрсет. Бас – мойын, құлақ, көз, ерін, мұрын. Қол – иық, шынтақ, білек, саусақ. Аяқ – сан, тізе, жіліншік, башпай. | Сабақ барысында алған білімдерін қолдана алады | МҚ: «жарайсың-дар» «керемет» «тамаша» | Оқулық слайд суреттер |
Дәптер-мен жұмыс ___мин | Суретті бастырып сал Адамның дене мүшелерін сәйкестендір | Сабақ барысында алған білімдерін қолданады Дәптерде берілген тапсырманы орындайды Адамның дене мүшелерін атауымен сәйкестендіреді | МҚ: «жарайсың-дар» «керемет» «тамаша» | Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы ___мин | «Аяқталмаған сөйлем (әдісі) Мен .... бүгін білдім. Маған ... қызықты болды. Маған ... қиын болды. Мен .... үйрендім. | Сабақ барысында жасалған әс-әрекеттерге шолу жасп, өзінің жетістігін бағалайды | | |