kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жануарлар мекен ортасына бейімділігі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жануарларды? мекен ортасы туралы т?сінік ?алыптастыру, жануарлар тіршілігіндегі ?згерістерді,ерекшеліктерді танып білу да?дыларын ?алыптастыру

?мір т?жірибесінен білетіндері мен сурет ар?ылы ал?ан т?сінік ??ымдарын саба?тастырып с?йлеуге да?дыландыру, тілдік ?орын,шы?армашылы? танымды? ?абілеттерін дамыту

Таби?атты с?юге, жануарларды ?ор?ау?а баулу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жануарлар мекен ортасына бейімділігі»

Сабақ тақырыбы: Жануарлар мекен ортасына бейімділігі

Сабақтың мақсаты:

Жануарлардың мекен ортасы туралы түсінік қалыптастыру, жануарлар тіршілігіндегі өзгерістерді,ерекшеліктерді танып білу дағдыларын қалыптастыру

Өмір тәжірибесінен білетіндері мен сурет арқылы алған түсінік ұғымдарын сабақтастырып сөйлеуге дағдыландыру, тілдік қорын ,шығармашылық танымдық қабілеттерін дамыту

Табиғатты сүюге, жануарларды қорғауға баулу

Сабақ көрнекілігі: интерактивті тақтадан суреттер

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі:

-Ал, балалар қолымызды күн нұрына созайықшы!

Қуанайық,шаттанайық,алақай!

Қуанатын күн келді

Қайырлы күн,қайырлы күн!

-Балалар ,күннің нұрына қолымызды жылытып, алақанымызбен көзімізді жұмайық.

-Балалар көздерін жұмып тұрғанда орманда өмір сүретін әртүрлі құстардың,аңдардың даусы естіледі.

-Балалар аң-таң болып көздерін ашады

-Топқа бөлу:

-Балалар бүгінгі сабағымызды топпен жұмыс істейміз. Мен сендерге суретін қиындыларын беремін сол арқылы топқа бөліне қояйық..Ендеше сабаққа белсене қатысып өз білімдеріңді көрсетіңдер.

-Топ жетекшісін сайлау. Әр топқа жануарлардың суретін беріп отырамын, сол бойынша бағалаймын.

2.Үй тапсырмасын тексеру:

-Біз қазір қандай бөлімді өтіп жатырмыз?

-Жануарлардың көптүрлілігі.

Жануарлар қанша топқа бөлінеді?

1-слайдпен жұмыс:

-Әр топтан 2 баладан түсініктерін айтқызу.

3.Үй тапсырмасын қорытындылау

Иә,балалар сендер өткен сабақтарды жақсы меңгеріпсіңдер. Қазақстанның жануарлар дүниесі қазір сүтқоректілердің 178, құстардың 489, балықтың 104 және омытқасыздардың 50 мыңнан астам түрлерінен тұрады. Таралуы жағынан олардың мекендері :дала және орманды дала, шөлейт және шөл, таулы аудандар болады.

-3 топқа ойындар ойнату.

Жұмбақтар шешу: 1.Қорықпайды күшті аңнан,

Қорқады тек тышқаннан. /піл/

2.Жазда қыдырады,

Қыста тынығады. / аю/

3.Бейқам елді іздейді,

Малдан күдер үзбейді. /қасқыр/

4. Ағаштан – ағашқа секірген,

Кішкентай ғана шапшаң аң. / тиін/

4.Жаңа сабақ: 2-слайдпен жұмыс:

Жануарлардың тіршілік ортасы қандай?

Сабақ тақырыбы,мақсатын хабарлау.

Бүгінгі тақырыбымыз-Мекен ортасына бейімділігі. Мақсатымыз-жануарлардың мекен ортасының әртүрлі екенін білу, жануарлар тіршілігіндегі ерекшеліктерді білу.

Өсімдіктер дүниесі сияқты жануарлар да алуан түрлі ортада –суда, құрлықта, топырақ арасында тіршілік етеді.Әр ортаның жағдайлары әр түрлі. Бейімділікті олардың сыртқы түрінен, түсінен, сыртқы дене құрлысынан тағы басқа белгілерінен байқауға болады.

Мысалы: дала жануарлары табиғаттың ерекшеліктеріне икемделіп, түсі де дала бояуына қарай өзгере дамыған. Ондай қасиеттер тышқандар мен саршұнақтардың көптеген түрлеріне тән.

Оқулықтағы суретпен жұмыс:

-Мұнда қандай жануарларды көріп тұрсыңдар?

-Қоян,ұлар,қарға,борсық,бүркіт.

-Олар тіршілік ортасына қалай бейімделген?

-Иә,балалар бейімділікті олардың сыртқы дене пішінінен ,құрылысынан,тағы басқа белгілерінен байқауға болады.

Оқулықпен жұмыс:

Әр бөлімге бөліп оқу.

1-топ: камбала туралы оқу

2-топ: тиін туралы оқу

3-топ: жануарлар туралы бейімділік туралы оқу.

4-топ: Суреттегі жануарларды мекен ету ортасына қарай біріктіру.

Дәптермен жұмыс: Мекен ортасы туралы ережені дәптерлеріне жазғызу.

5.Бекіту:

-Камбала қайда тіршілік етеді?-Тиін туралы не білесіңдер?

-Қаз,аққу,үйрек туралы не білесіңдер?

Сергіту сәті: Ұзын құлақ, сұр қоян,

Естіп қалып сыбдырды.

Ойлы-қырлы жерлермен

Ытқып-ытқып секірді.

Қарап еді артына,

Қиығын сап көзінің,

Келе жатқан томпаңдап,

Көшегі екен өзінің.





Топпен жұмыс:

-Жануарларды мекен ортасына қарай біріктіру.

Не білдім?: Жануарлар туралы қызықты мәліметтер, ерекшеліктерді,жануарлардың мекен ортасына бейімділігін білдім.

Не білгім келеді?

Басқа да қызықтыратын мәліметтерді.

Не үйрендім?

Жобалауды, зерттеу жасауды, жұмысымды қорғауды үйрендім.

Сонымен жобаны құрдық.

6.Қорыту:

-Сонымен,жануарлар өз тіршілігіне қолайлы жағдайлары бар жерлерде мекендейді. Жануарлардың өздеріне қолайлы жерде тіршілік етуін мекен ортасы деп атайды.Жер бетіндегі сансыз көп жануарлар түрлерінің өзіндік ерекшеліктері бар.Жануарлар дүниесі өсімдіктердің көбейіп,таралуына,өсіп дамуына ,жеміс беруіне әсер етеді, көмектеседі. Құстар өсімдіктерді зиянды бунақ денелілерден тазартып, қорғайды. Суда тіршілік ететін жануарлардың да суды рөлі бар.

7.Бағалау. Әр топтың жинаған үлестірмелерін салыстыру, бағалау.

8.Үйге тапсырма: Мәтін мазмұнын айту.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жануарлар мекен ортасына бейімділігі

Автор: ?аржаубаева Мейрамгул Султановна

Дата: 15.04.2016

Номер свидетельства: 318953
