kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ж дыбысы мен әріпі

Нажмите, чтобы узнать подробности

1 сыныпқа арналған жаңартылған білім мазмұны бойынша жасалған қысқа мерзімді жоспары. Бұл сабақ жоспарында оқушыларға түрлі тапсырмалар мен жұмыстар ұйымдастырылған

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ж дыбысы мен әріпі»

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары


Сабақ: Табиғатқа саяхат.

Ж дыбысы мен әрпі

Ортақ тақырып: Саяхат

Мектеп: № 44 орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты: Наушабаева У.

Сынып: 1

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

1.2.9.1 Әріпті тану , ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру .

1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу ) қолдану .

1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (мұалімнің көмегімен ) .

1.1.9.3 Сөздердің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау .

1.2.4.1Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы ,мәндес көп мағыналы сөздердің мағынасын ажырату .

1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып , сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

-Ж дыбысы мен әрпі туралы түсінік қалыптасады

-Ж әрпін жазып үйренеді

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

-Сөздерге дыбыстық талдау жасай біледі.

-Буын санын анықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

-мәтін мазмұны бойынша әңгімелей алады.


Бағалау критерийлері

1. Әріпті таниды, ажыратады.

2. Сөздердің мағынасын ажыратып, буындап, тізбектей оқиды.

3. Мәтін мазмұны бойынша сұрақ қояды, қойылған сұрақтарға толық жауап береді.

4. Сөздердің буыннан тұратынын біледі, сөздерге буын санын анықтайды.

5. Сөздердің мағынасын ажыратады (қарама-қарсы, мәндес, көп мағыналы).

6. Каллиграфиялық, графикалық нормаларды сақтап жазады.

Тілдік мақсат

2.9 Дыбыс пен әріпті тану және ажырату.

2.1 Оқу түрлерін қолдану .

2.5 Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу .

1.9 Сөздерді ,дыбыстарды орфоэпиялық нормаға сәйкес дұрыс айту.

2.4Мәтіндегі сөздердің мағынасын түсіну .

3.11 Пунктуациялық нормаларды сақтау .

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:


Жапырақ -листя (Лиф)leaf

Жаңғақ –орехи (нат)nut

Жұлдыз – звезда (стар) star

Жеті – семь –(севен)


Талқылауға арналған сұрақтар:

Ж дыбысы қандай дыбыс?

Ж дыбысы сөздерде қалай кездеседі?

Ж дыбысынан басталатын сөздерді және ортасында кездесетін сөздерді ата.

Жеті сөзіне дыбыстық, буындық талдау жасау.


Алдынғы оқу:

Табиғатқа саяхат. Ә дыбысы мен әрпі.


Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)

ресурстар


Басы



Шеңбер құрып тұру арқылы жылы лебіздерін айту.

Сүйейік табиғатты аялайық,

Біз одан жақсылықты аямайық.

Анадай табиғаттың аясында,

Жадырап жас балаша дем алайық!


Топқа бөлу.

Оқушыларды табиғат суреттері жасырылған карточкалар арқылы топқа бөлініп отыру

І топ – Ағаш

ІІ-топ -Су

ІІІ- топ –Жаңбыр

ІҮ – топ Гүл

Табиғат суреттері







Суреттер



Ортасы




  1. Оқушыларға жұмбақтар әлемінен жасыру





Жұмбақтар түрлері






















Ж дыбысының суреті бейне таспа




































Сергіту сәтіне арналған жинақ












Бейне таспадан

Ат жарыс 2

























Топ тапсырмалары





























Ж дыбысы мен әрпінің жазу үлгісі




1.Оқулықпен жұмыс.

Жж дыбысы және әрпімен таныстыру. «Жж» дыбысының дауысты дыбыс екенін айту. Жж дыбысының баспа және жазба түрімен таныстыру. Оның сөз басында, ортасында келу үлгілерін көрсету.


-Оқулықтан қандай сан көріп тұрмыз?

-Сан қандай әріптен басталып тұр?

-Сөзде қанша дыбыс, қанша әріп бар?

-«жеті» сөзінде неше буын бар?

- жеті саны қандай сан болып саналады? Математика пәнінен өткенбіз, естеріңе түсіріп көріңдер

Дескриптор:

  • Ж дыбысына дыбыстық міездеме береді.

  • Ж дыбысы кездесетін сөздерді айтады

  • Жеті сөзіне дыбыстық, буындық талдау жасайды.

Кері байланыс: «Серпілген сауал»

Қалыптастырушы бағалау: Жұлдызша


  1. «Күн көзін ашу» әдісі

Оқулықтағы сөздрді буындап, мәнерлеп, тізбектей, хормен, мағынасын ашыа отырып оқу.

Жаға жаса жайлау жасыл жақсы жылтыр жарыс

Жаман жауын

Дескриптор:

  1. Сөздерді буындап оқиды.

  2. Сөздердің мағынасын ажыратады

  3. Ж дыбысы қай буында кездесетінін анықтайды.

Кері байланыс: «Серпілген сауал»

Қалыптастырушы бағалау: Жұлдызша

3. «Жас тілші» әдісі

Тіліші балаларға сұрақтар қояды:

  • Жылқының қандай түрлерін білесіз?

  • Жылқы малын жақсы көресіз бе?

  • Бізге қандай пайдасы бар?

  • Ат жарысын көріппедіңіз?


Мұғалім: - балалар жас тілшінің сендерге қойған сұрақтары не туралы?

  • Жылқы сөзі қандай әріптен басталып тұр?

  • Қандай жарыс туралы айтты?

  • Ендеше, оқулықтағы «Жарыс» мәтінін оқимыз.

Мәтінді мәнерлеп оқып, оқушыларға оқытып мазмұнын ашу.

Дескриптор:

1. мәтінді оқиды

2. мазмұнын аша алады.

3. сұраққа толық жауап бере алады.


Кері байланыс: «Серпілген сауал»

Қалыптастырушы бағалау: Жұлдызша


3.«Кім жылдам?»

І –топ. Буындардан сөз құрастыру

ІІ- топ. Дыбыстық талдау жасау

ІІІ- топ Сөйлем құрастыру

ІҮ -топ Мағынасын ашады.

Дескриптор :

1.Буындардын сөз құрайды.

2. Дыбыстық талдау жасайды.

3.Сөйлем құрастырады.

4. Сөздердің мағынасын ашады.

Кері байланыс: «Серпілген сауал»

Қалыптастырушы бағалау: Жұлдызша


4. «Ойлан, тап!» ойыны.

Атауында Ж дыбысы бар сөзді айту . Қарамен жазылған сөздердің мағынасын ажырату, көркемдеп жазу.

Тұрма жай,

Қамыр жай.

Суға жуа-жуа,

Тазаланды жуа.



Дескриптор :

1.Түсініп оқиды.

2. Берілген сөздердің мағынасын ажыратады.

3. Сөйлемді көркемдеп көшіріп жазады.

Кері байланыс: «Серпілген сауал»

Қалыптастырушы бағалау: Жұлдызша


Дәптермен жұмыс.

1. Ауада жазу

2.Тақатаға жазып көрсету

3 .Дәптерге орындау

Дескриптор:

1.Ж дыбысы мен ол кездесетін сөздерді қатесіз әрі көркем жазады.

2.Әріптерді жазу дағдылары қалыптасады.

3.Гигиеналық талаптарға сай жазады.


Кері байланыс: «Серпілген сауал»

Қалыптастырушы бағалау: Жұлдызша


Соңы





Кері байланыс

Сабақты түсінсе жоғарғысын, толық түсінбесе ортасын, түсініксіз болса астындағы суреттерді бояйды.


Парақша

Қосымша мәліметтер



Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, Дене шынықтыру. Дүниетану.

Математика



АКТмен байланыс.

Бейне таспа.

Барлық оқушылар орындай алады:

-Ж дыбысы мен әрпі туралы түсінік қалыптасады

-Ж әрпін жазып үйренеді

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

-Сөздерге дыбыстық талдау жасай біледі.

-Буын санын анықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

-мәтін мазмұны бойынша әңгімелей алады.


Жұлдызшалар



Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). Әдептілікке, адалдыққа тәрбиелеу.





Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)



Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?



Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?




Бағалау критеийлері

Тапсырма

Дескриптор

1.Әріпті таниды, сөздерді буындап оқиды.


1




1.Ж дыбысына дыбыстық міездеме береді.

2.Ж дыбысы кездесетін сөздерді айтады

3.Жеті сөзіне дыбыстық, буындық талдау жасайды.

2.Оқылған мәтіннің мазмұнын түсінеді.

2

1.Мәтінді оқиды

2. Мазмұнын аша алады.

3. Сұраққа толық жауап бере алады.

3.Буыннан сөздер құрап, мағынасын ашады. Сөздерден сөйлем құрайды.

3

1.Буындардын сөз құрайды.

2. Дыбыстық талдау жасайды.

3.Сөйлем құрастырады.

4. Сөздердің мағынасын ашады.

4.Дыбыстардың мағынасын ажыратушылық қызметін қолданады.

4

1.Түсініп оқиды.

2. Берілген сөздердің мағынасын ажыратады.

3.Ж дыбысы мен ол кездесетін сөздерді қатесіз әрі көркем жазады.

4.Әріптерді жазу дағдылары қалыптасады.

5. Гигиеналық талаптарға сай жазады.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ж дыбысы мен әріпі

Автор: Наушабаева Улбосын Рысбековна

Дата: 15.05.2017

Номер свидетельства: 415530
