kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ы. Алтынсарин. Кел балалар оқылық!

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың атауы

Ы. Алтынсарин. Кел балалар оқылық!

Мақсаты

1.Оқушыларға Ы.Алтынсариннің өмірін үлгі ете отырып,оқудың пайдасы туралы әңгімелеу.Өлеңді түсініп оқуға,талдауға үйрету. 
2. Оқушылардың оқуға деген ниет-ынтасын дамыту. 
3. Оқушыларды білімді болуға, ата-ананы құрметтеуге тәрбиелеу. 

Күтілетін нәтиже

+Психологиялық ахуал

Бала, бала балақан,
Кәне, қайсы алақан.
Саусақтарын әйбат,
Былай-былай ойнат.
Топ-топ басайық,
Жалаудан күн жасайық.
Жаса, жаса алтын күн
Жаса, жаса жарқын күн

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Қызығушылықты ояту

Ыбырай Алтынсарин Қостанай облысының Затобол ауданында туған. Әкесі Алтынсары ерте өлген. Ыбырай атасы Балқожа бидің тәрбиесінде болған. Атасы Ыбырайды Орынборда ашылмақ орыс-қазақ мектебіне жаздырып қойыпты. 1850 жылы сол мектеп ашылғанда түскен 30 қазақ баласының бірі – Ыбырай болған.
Патша үкіметінің көздегені осындай мектептер арқылы жергілікті әкімшілік орындарға қазақтың өзінен миссионер қызметкерлер әзірлеу еді.

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Мағынаны тану

Ы.Алтынсарин туралы түсінік. 
Ы.Алтынсарин 1841-1889 Қостанай облысында туған. Ол – қазақтан шыққан тұңғыш ұстаз. «Қазақ хрестоматиясы» деген оқулық жазды. 
ә/ өлеңді мәнерлеп оқу,іштей оқу,тізбектей оқу,жеке-жеке оқу. 
А) І-деңгей(міндетті) сұрақ-тапсырмалары: 
1. Өлең не туралы? Неше бөлімнен тұрады? 
2.Білім не үшін керек? 
3.Ы.Алтынсарин оқудың пайдасы туралы не айтты? 
Ә) ІІ деңгей(алгоритмдік) сұрақ-тапсырмалары: 
1.Өзіңнің мектепке алғаш келген кезіңді есіңе түсіріп әңгімеле. 
2.Оқу білім туралы қандай мақал-мәтел білесің? 
Б)ІІІ деңгей (эвристикалық) сұрақ-тапсырмалар: 
1.Өлеңнінің әр бөлігін берілген атаулардың бірімен ата.Неге солай аталғанына мән бер. (Білім керек бәріне:ата-ана:оқудың пайдасы:сауысқанның тамағы:оқудың зияны) 
2. Олай болса Ыбырай ата қалай оқыды деп ойлайсың

Сергіту сәті

Орнымыздан тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Бір отырып, бір торып,
Біз бір дем алайық.

Ой толғаныс

Ыбырай атамыз қандай өсиет айтты? 
Өлеңнің бірінші шумағынан не түсіндіңдер? 
Оқудың пайдасы жөнінде не айтты? 

Үйге тапсырма

      Мазмұндау

Күнделіктеріне жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ы. Алтынсарин. Кел балалар оқылық!»

Маңғыстау облысы Мұнайлы ауданы

Атамекен ауылы №7 орта мектеп

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Абдирахметова Гүлзада Орынбаевна

Күні: 16.10.2015ж Пәні: Әдебиет Сыныбы: 9 «в»

Сабақтың тақырыбы

Шешендік сөздердің жанрлық түрлері

Мақсаты:

Халқымыздың даналығы мен дәстүрлі шешендік асыл қазынасын оқыту мән-мағынасын ашу шешендік сөздердің жанрлық түрлеріне, мазмұнына түсінік беру.


Оқыту нәтижесі

Шешендік өнердің мазмұны мен тарихы жайлы білімдері қалыптасады. Шешендердің туындыларымен танысып, білімдері толығып, түсінеді.

Түйінді идеялар

1) Жаңа тақырыппен жұмыс жасай отырып,оқушылардың тәуелсіз ойлауына және олардың ой қорыту, өзіндік түсініктеме беру қабілетіне ықпалын тигізеді.

2) Сыни тұрғыдан ойлау арқылы балалардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.

3)Алған білімдерін өмірде қолдана білуге дағдынады.

Блум таксаномиясы




Модуль

ресурстар

Сабақтың мазмұны


Мұғалімнің іс әрекеті


Оқушының іс әрекеті


Ұйымдастыру кезеңі

3 мин

Оқушылармен амандадасу, ынтымақтастық атмосферасын орнату және топқа бөлу,топ ережесін шығару

Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып, жақсы тілектерімен сабаққа деген ықыласын оянады,топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасы

4 мин

Тест жұмысы

«Көршіңе тексерт»

«Көршіңе тексерт» әдісі арқылы бір-бірінің жұмысын тексереді. Бағалайды.

Білу

5 мин

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

АКТ

Флипчарттар, марерлер,

Жаңа тақырып туралы видео ролик көрсету.

Интербелсенді тақтадан ролик тамашалайды.

Түсіну

10 мин

СТО. АКТ

Стикерлер

Жаңа тақырыпты мәтіндерге бөліп төрт топқа бөліп беріп, өзге топтарға түсіндіріп, постер қорғау.

Оқушылар жаңа тақырыппен танысып, тусінгендерін постер арқылы жеткізеді.

Қолдану

7 мин

Флипчарттар, АКТ, марерлер.

«Билер сөйлейді» билердің шешендік сөздерінен жатқа оқу.

Әр топтан бір оқушы жатқа бір шешендік сөз оқып береді.





Талдау

5 мин

Оқыту мен оқудағы көшбасшылық.

Дәптер, оқулық

Әр топқа топтық тапсырмалар беріледі.

1-топ Венн диаграммасы

2-топ Семантикалық карта

3-топ РАФТ

4-топ Бес жолды өлең «Сэнкуий»

Топ мүшелері өздеріне берілген тапсырманы орындап, оқып береді.

Жинақтау

5 мин

СТО









Кесте, оқулық

Жеке жұмыс. Шешен болып болашаққа хат жазыңдар.

Шешендік өнердің басқа ғылымдармен қатысы

(қандай ғылымдармен)

Қазіргі кезде қандай мамандық иелеріне

шешендік өнер  қажет

Шешен болу үшін адам бойында қандай қасиеттер болу керек деп ойлайсыңдар.


Әр оқушы жеке өздері шешен атынан болашаққа пікірлерін хат, өтініш түрінде білдіреді.

Бағалау

3 мин

Оқу үшін бағалау

Бағалау парақшалары

Топ басшысының бағалау парақшасын алып, салыстыра отырып сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға мадақтаулар айтып бағалау.

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

Кері байланыс

3 мин

Оқыту мен

оқудағы

жаңа тәсілдер

Білім ағашы.

стикерлер







Сабақтан алған әсерлерін бөлісу үшін тақтадағы «Білім ағашына» стикерлерге пікірлерін жазу.


Топтар бір-бірін топтық бағалаумен пікір айтып және топ көшбасшысы бағалайды.


Оқушылар өздеріне берілген стикерлерге өз пікірлерін жазып қалдырады.











Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ы. Алтынсарин. Кел балалар оқылық!

Автор: Ералиева Мәдина Ералықызы

Дата: 15.02.2017

Номер свидетельства: 392069
