Просмотр содержимого документа
«Узбекский язык 3-класс»
.
O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI
XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
NAMANGAN VILOYATI
XALQ TA`LIMI BOSHQARMASI
UYCHI TUMANI XALQ TA`LIMI BO`LIMIGA QARASHLI
26-O’RTA TA`LIM MAKTABINING
BOSHLANG’ICH SINF O’QITUVCHISI
Qambarova Saidaning
ONA TILI FANIDAN TAYYORLAGAN BIR SOATLIK
Ushbu dars ishlanma Namangan viloyati Uychi tumani xalq ta’limi bo’limiga qarashli 26-umumiy o’rta ta’lim maktabining boshlang`ich sinf o’qituvchisi Qambarova Saida tomonidan tayyorlangan bo’lib, boshlang`ich sinf o’qituvchilari o`z ish faoliyatlarida foydalanishlari mumkin.
Tuzuvchi:
Uychi tumani 26-umumiy o’rta ta’lim maktabining
boshlang`ich sinf o’qituvchisi Qambarova Saida
Taqrizchi:
Uychi XTB boshlang`ich sinflar
metodisti D. Ahmedova
Ushbu dars ishlanma maktab, boshlang`ich sinflar uslubiy birlashmasining 2020 yil____ dagi _____ sonli yig`ilishida o`rganib chiqildi va Uychi tuman XTB ga tavsiya etiladi.
(Ona tili 3-sinf)
Mavzu:Fe’l-so’z turkumini mustahkamlash . (365-367-mashqlar asosida mustahkamlash)
Darsning namunaviy texnologik xaritasi
Mavzuga oid tayanch tushunchalar:so`z turkumlari,birlik,ko`plik,so’z bog’lovchi qo’shimchalar,fe’l .
Mavzuga ajratilgan vaqt: 45 daqiqa.
Mavzuning qisqacha ta`rifi: ,,Son –so’z turkumi” haqida olgam B.KMlarini mustahkamlash,mashqlar orqali fe’l-so’z turkumi mavzusini mustahkamlash , so’z bog’lovchi qo’shimchalar orqali ot va fe’lning bog’lanishi mashqlar va turli didaktik usullar orqali ochib berish.
O’quv jarayonining amalga oshirish texnologiyasi:
Dars turi :mustahkamlovchi,bilim,ko`nikma,malakalarni shakllantiruvchi dars .
Jihoz:darslik,tarqatmali materiallar,kompyuter,ekran, proyektor,mavzuga oid slayd.
Nazorat:o`quvchilarni xulq-atvori va darsda faolligi kuzatilib hisobga olib boriladi.
Ballash: o`quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida ballanadi(,,O`z-o`zini ballash’’ usulidan foydalaniladi).G’olib guruhlar dars yakunida e`lon qilinadi.
Darsning maqsad va vazifalari
Maqsadlar:
Ta`limiy: Son –so’zturkumini mustahkamlash,fe’l-so`z turkumi haqidagi tushunchalarini kengaytirish,so’z bog’lovchi qo’shimchalar orqali gapda so’zlarning bog’lanishini tushuntirish, B.K.M oshirirish.
Tarbiyaviy: guruhlararo do’stona munosabatni shakllahtirish,ona Vatanga, ona tilimizga mehr-muhabbat sadoqat ruhida tarbiyalash,,ona tabiatni asrab-avaylashga o`rgatish.
Rivojlantiruvchi:husnixat asosida yozuv malakalarini yanada rivojlantirish o`quvchilarning og`zaki va yozma nutqi orqali mustaqil fikrlashga o`rgatish.
Kutilayotgan natija
O`quvchilar fe’l so`z turkumini boshqa so`z turkumlaridan farqlay olishni,so’zlarni o’zaro bog’lovchi qo’shimchalar orqali otni fe’lga bo’lanishini o`rganadilar.
Ishning nomi
Bajariladigan ishning nomi
Metod
Vaqt
1-bosqich.
Tashkily qism
Sinfning darsga tayyorligini tekshirish;
Dars qoidalarini eslatib o`tish,diqqati jamlash.Ertak qahramonlarini taklif etish.
Suhbat, savol-javob .
2 daqiqa
2-bosqich.
Uy vazifasini tekshirish.
Ertak qahramonlari bilan savol-javob o`tkazib,guruhlarga bo’linadi.
2 Nuqtalar o’rniga namunada berilgan fe’llardan mosini topib qo’yish , so’zlarni o’zaro bog’lovchi qo’shimchalar orqali so’z birikmalarini hosil qilish.
O’quvchilarni fe’l so’z turkumi yuzasidan savol-javob o’tkaziladi,mustaqil topshiriqlar bajariladi.
,,Blits’’ so’rovnomasi,
,,Assesment’’
metodi,
,,Anglab yet’’ o’yini
5 daqiqa
5-bosqich.
Darsni yakunlash va ballash.
O’quvchilarni ballash,g’olib guruhni aniqlash va rag’batlantirish.
Tushuntirish.
2 daqiqa
6-bosqich.
Uyga vazifa.
Uyga vazifa
367-mashq .
Mashq sharti tushuntiriladi.
Tushuntirish.
1daqiqa
Darsning borishi: Tashkiliy qism.
-Assalomu alaykum!
-Vaalaykum assalom!
-Ey ,mustaqil yurtimizning barkamol avlodlari
Darsga shaymisiz bugun,dono o’gil qizlari?
-Barchamiz sog’-omonmiz,bugun darsga tayyormiz.
O’quvchilarning darsga tayyorgarligi nazorat qilinadi.
-Sabog’imiz nomi nima?
-Ona tilim –jon-u dilim.
-Nega bu fanga ham ,,ona Vatan ’’, ,,ona yer ’’kabi ona so’zini qo’shib aytamiz?
ONA
-Ona – bu hayot demakdir.
-Ona – bizga hayot baxsh etadi.
-Yer – ona kabi barcha jonzotu o’simliklarni unib, o’stiradi.
-Vatan – bu bizning kindik qonimiz tomgan yer.
-Vatan – bu ota-onamiz, avlod-ajdodlarimiz tug’ilib o’sgan yurt.
-Til – insonlar o’rtasidagi aloqa vositasi.
-Bizning ona tilimiz o’zbek tili. Har bir millatning o’z ona tili bo’ladi.
Bizning maqsadimiz :
,,Ona yurtimiz baxt –u iqboli va buyuk kelajagi yo’lida hizmat qilish eng oliy saodatdir.’’
-Qani ayting bolalar,sinfda kim navbatchi,
-Har narsadan xabarchi?
Navbatchi axboroti tinglanadi. O’quvchilarni kelajakda tanlagan kasblariga qarab ularni guruhlarga ajratiladi:
1-guruh – Ziyo ,
2- guruh –Ijodkorlar ,
3- guruh – Bunyodkorlar nomlarini tanlaydilar. Oltin qoidalarni eslatib, unga amal qilish va o’quvchilarga o’z-o’zini ballash tushuntiriladi.(Har bir guruh o’z-o’zini ballash orqali o’zlarining ,,Yoshlik “ bog’larini barpo etadilar)
Sinf xonasiga ertak qahramonlari kirib keladilar :
Yog’ochning boshini qurt yeydi doim
Tarixda misollar juda ko’p bunga.
Tarix to’g’risida qolaylikda jim,
Ertak soy’laylik quloq ber shunga.
O‘qituvchi ertak aytib, savol-javob asosida nomlari topadilar.
1- Men hozircha ismimni bilmayman.Men ba’zan shaxs,ba’zan narsa nomida qo’llanaman.Meni o’zaklarga –chi,-kor,-dosh qo’shimchalarini qo’shib osongina topasiz .
O’quvchi: -Siz ba’zan shaxs,ba’zan narsa nomini bildirsangiz – ot so’z turkumisiz .Chunki shaxs va narsaning nomini bildirgan so’zlar ot deyiladi.
2-Bolajonlar,men esa goho harakatning bajarilganini ,goho bajarilmaganini bildiraman.Mening bo’lishli,bo’lishsiz shakllarim ham bor.
O’quvchi: Siz aniq fe’l –so’z turkumisiz.Chunki fe’llar harakatning bajarilganini va bajarijmaganini bildiradi…
3 – Men ham do’stlarimga o’xshab mustaqil so’z turkumiman. Men orqali doimo shaxs va narsalarning sifati ,belgisi aniqlanadi.
O’quvchi: Siz –sifat –so’z turkumisiz.
3 – Men ham do’stlarimga o’xshab mustaqil so’z turkumiman. Men orqali doimo shaxs va narsalarning sanog’ini , tartibini aniqlanadi.
O’quvchi: Siz –son –so’z turkumisiz.
Ertak qahramonlarining nomi ,,Ot’’, ,,Sifat’’, ,,Son’’ , Fe’l“ ekani topilib , ,,Xazinalar qutisi’’ qo’lga kiritiladi.Qutidagi topshiriqlar asosida dars tashkillanadi.
II. O’tgan dars sabog’i.
O’quvchilar qo’llaridagi tarqatmalar asosida guruhlarga ajralganliklari bois
3 ta guruhga alohida topshiriq beriladi.Guruh sardorlari ballab borishlari tushuntiladi.
1-guruh : 364-mashqdagi topshiriq orqali bilimlari tekshiriladi:
5-qavat ,3 ta avtobus ,6-uy , 43-bekat, 6-qator, 5-sinf , 34 ta o’quvchi,5 kishi (sanoq va tartib sonlar aniqlanadi)
2- guruh: So’zlar mehmonxonasi
Ot
Sifat
Son
Fe’l
Sohibqiron
Xotira
Buyuk
betakror
26
9
861
nishonlanadi
esmoqda
So’zlarga so’roqlar berish orqali ularni mehmonxonaning turli xonalariga joylaydilar..
3 -guruh ,,Sirliqanotlar” metodidan foydalanib tarqatmadagi sonlardan foydalanib gaplar tuzadilar va gardagi ishtirok etgan sonning shakliga qarab k apalakning qanotlariga yopishtiradilar..
Yetti o’lchab bir kes.( Sanoq son)
Sanamay sakkiz dema . ( Sanoq son)
26- aprel shoir M.Yusufning tavallud topgan kunlari. ( Tartib son )
O’tilgan mavzu bo’yicha o’quvchilar va guruhlar ballanadi.
III. Yangi bilimlar dunyosi: Fe’l –so’z turkumi mavzusini mustahkamlash. (365-367-mashqlar asosida mustahkamlash)
Husnixat daqiqasi o’tkaziladi.
Daftarga bir qator ,, g’’ harfidan va shu harflar bilan bog’liq so’zlar yozdiladi: gul gul gul gul gul gul
O’qituvchi topishmoq aytadi:
165-mashq asosida:
Dasht qo’yniga kirdi-yu
Ilk bora na’ra soldi. Tashna yer bag’ridan u
Siqimlab tuproq oldi.
Oquvchilar topishmoqning javobini topishgach :.
-O’qituvchi: Aziz o’quvchilar bu topishmog’im kitobimizdagi 165-mashq bo’lib, ( mashq sharti o’qib tushuntiriladi), Erkin Vohidov ekskavatorga ana shunday ta’rif beradi.(O’quvchilar she’r muallifi vaekskavator haqida qisqacha ma’lumot beradilar.)
- ,,Son’’ so’z turkumi :- Bolajonlar, ,, Fe’l’’ –so’z turkumini ko’rmadingizmi?,- deb so’raydi.
-O’quvchilar:-Balki ular 365-mashqdagi topshiriqlar orasiga yashirinib yurgandir?
-,,Sifat’’: -Keling,birgalikda 365-mashqdagi gaplar orasidan qidiramiz.
Mashq shartiga ko’ra fe’llarni aniqlab ,ularni tegishlicha belgilaydilar.
Lug’at ishi o’tkaziladi:
Dasht- inson tomonidan o’zlashtirilgan yer.
Tashna- chanqoq,suvsiz,suvsiragan,qaqroq.
Qo’yin –qo’yni, bag’ir- bag’ri- so’z ma’nolari izohlanadi (unli tovushlar talaffuzida ayrim so’zlarda tovush tushib qolishi yoki tovush almashuvi kuzatilishini tushuntiriladi.)
O’quvchilar husnixat asosida mustaqil ko’chirib yozadilar:
Qo’yniga kirdiyu, na’ra soldi, tuproq oldi.
She’r mazmuni yuzasidan va she’r muallifi haqida ma’lumot beradilar.
366-mashq
Guruhlarga alohida topshiriq beriladi:
1-guruh:mashqni o’qib tushuntiradilar.
Mashq sharti o’qib tushuntiriladi: Nuqtalar o’rniga gapning mazmuniga mos fe’llarni qo’ying.Otlarni aniqlab ,so’zlarni o’zaro bog’lovchi qo’shimchalarni belgilang. Siz yozda nima ish qilmoqchisiz?