kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Үш таңбалы сандарға бөлу алгоритм"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: -үш таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін түсінеді. -үш таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін құрастырады және түсіндіре алады. -алған білімін санның әртүрлі бағытына ауыстыра алады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Үш таңбалы сандарға бөлу алгоритм"»

Сынып: 4а Қатысқандар саны:19 Қатыспағандар саны:1

Оқу мақсаты

4.1.2.11** үш таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану

Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: -үш таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін түсінеді. -үш таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін құрастырады және түсіндіре алады. -алған білімін санның әртүрлі бағытына ауыстыра алады.

Бағалау критерийлері Бөлу алгаритмін ттүсінеді Үш таңбалы сандарға бөлуді түсінеді Үш таңбалы сандарды көбейтумен тексере алады

Ойлау дағдылары 1.білу және түсіну 2.қолдану 3.жоғары деңгей дағдылары

Тілдік мақсаттар Оқушылар: -көбейткіштердің бірінің разрядындағы нөлмен үш таңбалы санға көбейту алгоритмін тұжырымдау. Пəндік лексика жəне терминология: -көбейту мен бөлу амалдарының компоненттерінің атауы, алгоритм, тексеру тәсілі. Диалогке / жазуға қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау: Екі және үш таңбалы сандарды көбейту алгоритмінің айырмашылығы қандай? Жазу: Баған түрінде көбейту және бөлу.

Құндылықтар Оқушылардың бойына қоғамға белсенді қабілетті болуға бейімдеу,ұлтымыздың салт дәстүрін білген жөн,белсенді азамат болуды қалыптастыру

Алдыңғы білім Жазбаша көбейту мен бөлудің алгоритмі.

Жоспар

Жоспарлан-

ған уақыт Жоспарланған іс-əрекет Ресурстар

Басы Қызығушы- лықты ояту Ынталандыру Мұғалім оқушыларға мәдени мұралардың қайда сақталғанын білу үшін оқулықтағы №1 тапсырманы орындауды ұсынады. Оқушылар есептің жауабын өсу ретімен жазып, жасырын сөзді табады (Музей). Және сол сөздің мағынасын түсіндіреді

52 070 ∙ 12 = 624 840 53 080 ∙ 18 = 955 440 842 751 : 27 = 31 213 326 ∙ 23 = 7 498 4 025 : 23 =175 Музей (от греч.μουσεῖον - Муза сарайы) – тарихи-ғылыми дерек ретіндегі ескерткіштерді, өнер туындыларын, мәдени құндылықтарды, т.б. мұраларды сақтап, жинақтап, ғылыми-танымдық қызмет атқаратын мекеме. Өзектендіру Оқушыларға бөлу амалын орындамай тұрып, неше таңбалы саннан құралғанын анықтау керек: 3 968 : 124 86 789 : 475 89 205 : 985 56 879 : 287 Мақсат қою Алдыңғы сабақта үш таңбалы санға бөлгенде екі таңбалы және бір таңбалы мәннің шығатынын қарастырғанбыз. Бүтін үш таңбалы сан шығуы мүмкін бе? (Мүмкін). «Мен сізді алып кетемін» тәсілі. Мұғалім бұл тапсырмада бөліндіде 3 цифр болатын бөлу жағдайларын қарастырып айтуын ұсынады. Оқушыларға бүтін үш таңбалы сан шығатын өрнекті қарастырып, бөлу амалының тәсілін ұсынады. Айырмашылығы қандай? Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай? Көптаңбалы санды үш таңбалы санға бөлуде бөліндінің мәні 3 цифр шығатын бөлуді жазбаша орындап үйрену. Уикипе-дия материал-дары

Ортасы

Мағынаны

тану

Жаңаны ашу Оқушылар үш таңбалы санға бөлу алгоритмін пайдаланып, есептеуді түсіндіреді. (Ж) Түсіндіре отырып алғашқы бекіту үшін №2 тапсырманы жұппен орындау ұсынылады.

68 040 : 216 = 315 59 392 : 512 = 116 46 305 : 147 = 315 Оқулық. Презен-тация, жинақ полотносы

Дәптерге орындалатын өзіндік жұмыс Оқушылар тапсырманы орындамай тұрып, бағалау критерийлерін жасайды: Үш таңбалы сандарға бөлу алгоритмін қолдана білу. Үш таңбалы санға бөлу алгоритмін білемін. Дескриптор Мен: - көптаңбалы санды үш таңбалы сандарға бөлу алгоритмін қолдана аламын. - Есептеуді тексере аламын. Дәптермен жұмыс. №2. Оқушылар есептің берілуін оқып, батареяның құны батарейкасы бар қолшамның құнының бір бөлігін құрайтынын біледі. Онда батарейкасыз қолшамның құны осындай төрт бөлікке тең. 1 + 4 = 5 (бөлік) – батарейкалары бар қолшамның құны. 950 : 5 = 190 (тг) – бір бөліктің құны. Демек бір батарейканың құны 190 теңге. 190 · 4 = 760 (тг) – батарейкасыз қолшамның құны. Критерий бойынша өзін-өзі бағалау: Шешу алгоритмін құрастыр. Жазамын: ... ... табамын. Жекеше түрде ... ... ... ... бөлемін. ... ... жазамын. Қалдық ... ... Қалдықпен бөлуді тексеру ... ... Жауабын оқимын: … Алдыңғы өтілген тақырыппен жұмыс № 4 85 · 2 = 170 (км) 480 – 170 = 310 (км) – жүруі қажет. № 5 48 · 550 = 26400 теңгеге музейге билет сатып алынды 50 000 -26 400 = 23 600 теңге карточкада қалды 48·500 = 24 000 теңге кәдесыйға жұмсалатын ақша. 24 000 теңге 23 600 теңге Жауабы: Карточкада қалған ақша кәдесыйлар сатып алуға жетпейді. № 6. Тапсырманы жеке де, жұппен де орындауға болады. 13 440 : 32 : 7 + 7 ∙ 123 = 60 + 861 = 921 (1 638 : 39 + 13 284 : 36) : 1 = (42 + 369) : 1 = 411 509 ∙ 603 – 999 999 : 11 + 3 982 = 306 927 – 90909 + 3 982 = 220 000 (90 050 – 219 ∙ 380 + 190) : 90 = (90 050 – 83 220 + 190 ) : 90 = 7 020 : 90 = 78 (302 281 – 12 649) : 48 + 3 966 = 289 632 : 48 + 3 966 = 6 034+ 3 966 = 10 000 (21 000 – 308 ∙ 29) : 4 + 14 147 : 47 = 12 068 : 4 + 301 = 3 017 + 301 = 3 318 №7. (Ұ) «Миға шабуыл» тәсілін қолдануға болады. Өрнек Дәптер Оқулық

бойынша есеп құрастыру үшін, балалар өрнектегі сандық деректерге әр амал бойынша талдау жасайды және шығарады. 1) 308 · 41 = 12 628 2) 98 000 – 12 628 = 85 372 Жұмысты жеңілдету үшін, сюжетке мәтін ойлап табуды ұсыныңыз. Мысалы, мұзайдынға кіру билеті 308 тг. Қалған мәліметтер бір күнде келген адамдар саны (41) және бір жылда келген адамдар саны (98 000) болуы мүмкін. №10- зерттеушілік сипатта берілген тапсырма. Ең алдымен оқушылар текшенің санын анықтайды. Фигуралар санын оңай жолмен былай есептеуге болады: бірінші фигураның (а) астыңғы қатарында 9 текше, екінші және үшінші қатарында -7-ден. Барлығы: 9+7+7=23 (текше) 1 текшенің көлемі: 6·6·6 = 216 (см3). Фигураның көлемі: 216 · 23 = 4 968 (см3) Екінші фигурада (ә) барлық текше саны: 6+4+2=12 (текше) Фигураның көлемі: 216 · 12 = 2 592 (см3) а)ә)

Соңы

Ата. Көбейту мен бөлудің тексеру ережесін ата. Мысалдар келтір. Неліктен. Бөлуді неге 2 әдіспен тексеруге болады? Түсіндір. Бөлуді жазбаша орындағанда, қалдықты неге бөлгішпен салыстыру керектігін түсіндіріңіз. Үйге берілген 10-тапсырма жаңа сабақты бекітуге арналған. 39 445 : 245 = 161 372 384 : 432 = 862 116 736 : 256 = 456

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген

тапсырмалар, нақты бір

оқушыдан күтілетін

нәтижелер, оқушыға дербес

қолдау көрсету, оқу

материалдары мен

ресурстарын оқушылардың

жеке қабілеттерін есепке ала

отырып іріктеу (Гарднердің Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз Денсаулық сақтау технологиял ары. Сергіту сәттері мен белсенді іс- әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылат ын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары.

жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу

мақсаттары дұрыс қойылған

ба? Оқушылардың барлығы

ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс

жүргізілді ме? Сабақтың

уақыттық кезеңдері сақталды

ма? Сабақ жоспарынан

қандай ауытқулар болды,

неліктен? Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да

ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
"Үш таңбалы сандарға бөлу алгоритм"

Автор: Артықбай Данагүл Майлыбайқызы

Дата: 03.01.2022

Номер свидетельства: 596773
