Сабақтың тақырыбы: Үш таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілдері.
Сабақтың мақсаты: Үш таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілдерін меңгерту, есеп шығарудың әр түрлі тәсілдерін қарастыру.
Дамытушылығы: баланың ой-өрісін, логикалық ойлау қабілетін дамыту; ойша есептеу, математикалық тілде сөйлеу, тұжырым жасау дағдыларын жетілдіру.
Тәрбиелілігі: ұйымшыл, тапқыр, білімді болуға, Отанын сүюге, қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, кесте, слайдтар, семантикалық карта.
Сабақтың барысы:
.Ұйымдастыру кезеңі.
а) Оқу құралдарын түгендеу, сабаққа даярлығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.
ә) Психологиялық дайындық.
І топ – 11-мен сана: 11,22,33,44,55,66,77.,
ІІ топ – 100-ден бастап 6 қоса отырып сана: 106, 112, 118, 124, 130, 136, 142, 148.
ІІІ топ – 1000-нан бастап 5-ті азайта сана: 995,990,985,980,975, 970,965, 960.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. (Бағалап отыру: әр дұрыс жауап - 1 ұпай)
№ 3, 50-бет
І топ: 208500 –ден 44 455 пен 523-тің бөліндісін азайтамыз.
208500 - 85= 208415
Өрнек қалай аталады? (Жауабы: айырма )
ІІ топ: 204932+328=205260
Өрнек қалай аталады? (Жауабы: қосынды )
ІІІ топ: 56058-ге 452 мен 325-тің көбейтіндісін қосамыз.
56058 + 146900=202958
Өрнек қалай аталады? (Жауабы: қосынды )
Қорытынды: амалдардың орындалу тәртібіне қарай соңғы орындалатын амал қайсы болса, өрнек солай аталады.
Топ басшылары өздеріне берілген бағалау бетшелеріне ұпай санын жазып отырады.
. Жаңа сабақ
Нені оқимыз?
Күннің жады. Тақырып.
Қалай оқимыз?
Не үшін оқимыз? – бұл сұраққа сабақтың соңында жауап береміз.
. «Ұшқыр ой» стратегиясы
Топтарға тапсырма беру.(әр дұрыс жауап - 2 ұпай)
№ 1 тапсырма. Есептемей салыстыру.
Топ оқушылары өзара пікірлесіп, ортаға салып, қорытындысын айтады.
- көбейткіштердің орындары ауыстырылған
- 4200-ді 70 есе кеміту, 4200-ді 2 есе арттыру
- екінші көбейткіштері бірдей, бірінші көбейткіштері біреуінде екі таңбалы сан, біреуінде 3 таңбалы сан
- бөлінгіші бірдей сандар, 5480-ді 2 есе кеміту, 20 есе кеміту
- бір көбейткіштері бірдей, екінші көбейткіштері 1 жүздікке артық
- екі жақтың көбейткіштерінің біреуі екі таңбалы сан, екінші көбейткіштері біреуінде төрт, біреуінде бес таңбалы сан
Қорытынды: кей жағдайларда өрнектерді есептемей-ақ салыстыруға болады.
№ 2 (а). Бөлудің қалай орындалғанын түсіндіру
Мұғалімнің түсіндірмесі
ә) Есептеп, дұрыстығын тексер. (1 ұпай)
Тақтамен жұмыс
Әр топтан бір оқушы шығып тақтада бір-бір мысалдан орындайды. Оны көмекшілері көбейтумен тексереді. (1 оқушы –1 ұпай)
Өзіндік жұмыс(1 оқушы –1 ұпай)
Қалған мысалдарды топ оқушылары дәптерге орындап болған соң слайдтағы дұрыс жауаптар бойынша бір-бірін тексеріп, бағалайды (сағат тілі бағытымен ауыстыру арқылы). Топ басшысы дұрыс орындалған тапсырма санын анықтайды, бағалау бетшесіне белгілейді.
Қорытынды:үш таңбалы санға жазбаша бөлудің алгоритмін үйрендік.
Логикалық қызықты тапсырма орындау арқылы балаларды сергітіп алу.
«Қайықшыға көмектес»
Қорытынды:
1. Периметрін табу үшін (a+b)·2
2. S және ені белгілі болса, ұзындығын S еніне бөлу арқылы табуға болады.
3. Р мен ені белгілі болса, ұзындығын табу үшін Р екіге бөліп, одан енін азайту арқылы табуға болады.
Сабақты қорытындылау: Рефлексия
Нені оқыдық?
Қалай оқыдық?
Не үшін оқыдық?
Балаларды бағалау, мадақтау.
Топтардың ұпай сандарын санап, қорытындысын шығару.
Үй тапсырмасы: 52- бет, № 3.