Просмотр содержимого документа
«Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту.»
Сабақтың тақырыбы: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту.
Сабақтың мақсаты: Үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту тәсілдерін меңгерту.
Сабақтың міндеттері: Сабақта оқушылардың бойындағы шығармашылық қабілеттерін дамыту, жылдам есептеу дағдыларын қалыптастыру.Функционалдық сауаттылықтарын,логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
Дәптермен жұмыс
Каллиграфиялық минут
88 88 88 88
-бұл шексіздік белгісі.Шексіз үлкендік қаншалықты үлкен шекті үлкендік болса да, алдын ала белгіленген үлкендіктің кез келгенінен үлкенірек болатын және үздіксіз ұлғая беретін өзгермелі шама ретінде анықталады. Шексіз көптік жоғары,соңғы элементі жоқ және тұтас көптікке тең келетін, ал бөлігі кіші көптік болатын көптік деп қарастырылады. Шектілік кеңістік пен уақыттағы барлық шектеулі күйлерді көрсетеді. Әлемдегі қандай болса да нақты сапаның шегі бар, ол белгілі бір өлшем шегінде өмір сүреді. Бірақ шектілік және шексіздікпен тығыз байланыста олардың қарама-қайшылығы мен бірлігі материя қозғалысының қасиеттері мен заңдарын тануға мүмкіндік береді.
Шексіздік символы, оның қазіргі нысаны ағылшын математигі Валлиске тиесілі.Ең бірінші (лат. De sectionibus conicis) «Конус секциялары туралы» 1655 жылы трактатында осы символ пайдаланылады,математикалық мағынада.
№1. Математикалық диктант
121·4=484 221·4= 884
101·4= 404 122·4=488
102·4=408 222·4=888
220·4= 880 112·4=448
№2.Қалдықпен бөлуді орында
16:5=3(қалд.1) 28:3=9(қалд.1) 57:6=9(қалд.3)
5·3+1=16 3·9+1=28 6·9+3=57
№4.Теңдеулерді шеш.
284:х=4 132·3=300+х
х=284:4 300+х=396
х=71 х=396-300
284:71=4 х=96
4=4 132·3 =300+96
396 =396
Логикалық тапсырма.
2 1·4= 8 1·5=50
1 3· =28 3 ·2=4 8
№6.Сөздік есептерді шығар.
а)Сүт зауытында 1 сағатта 242 л қаймақ ,одан 2 есе артық айран дайындалады.Сүт зауыты 1 сағатта қанша сүт өнімдерін дайындайды?
-Есеп не туралы?
-Қанша литр қаймақ дайындалады 1 сағатта?
-Айран туралы не айтылды?
-Есептің сұрағына бірден жауап бере аламыз ба?
-Неге?
1 сағ-242 л қаймақ
1 сағ-? л айран,2 есе артық
Ш.:242·2=484 л айран
242+484=726 л сүт өнімдері
Ж.:барлығы 726 л сүт өнімдері
ә)Бір кесе сүзбенің массасы 424 г,ал бір қорап ірімшіктің массасы 132 г.Екі кесе сүзбе мен үш қорап ірімшіктің массасы қанша?
-Сүзбе туралы не айтылды?Ірімшік ше?
-Бірінші амалмен не табамыз?Екінші?
-Барлығын қалай табамыз?
1 кесе сүзбе-424 г, 2 кесе-? г
1 қорап ірімшік-132 г,3 қорап-? г
Ш.:424·2=848 г сүзбе
132·3=396 г ірімшік
848+396=1244 г
Ж.:барлығы 1244 г немесе 1 кг 244г
Сергіту сәті
Конструкторды жинау.
Қорытынды.
-Бүгін сабақта қандай ережелерді еске түсірдік?
-Қандай тақырыпты қайталадық?
Бағалау.
Сабаққа қатысқан оқушыларды бағалау.
Рефлексия. «Табыс ағашы»
-Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді стикер арқылы білдіріңдер.