Сабақтың тақырыбы: Алтын күз.
Мақсаты: 1.Білімділік: Күз туралытолық мағлұмат беру. Мәтінмен таныса отырып,мазмұны мен идеясын ашу.
2. Дамытушылық: сыни тұрғыд ойлау дағдыларын дамыту, баланы шығармашыл тұлға ретінде қалыптастыру.
3. Тәрбиелік: Табиғат пен адам тұтастығын түсіндіре отырып, жеріне, еліне, өз ұлтына деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері:
1.Күз туралы жалпы білімдері тексеріледі, таныс емес сөздердің мағынасы түсіндіріледі.
2.Оқушылардың ой-өрісі кеңейеді, шығармашылықпен жұмыс істей отырып, сөздік қорын молайтады.
Түрі: Аралас сабақ.
Әдісі: Сын тұрғысынсн ойлау, дамыту технологиясы, сұрақ-жауап, талдау.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Қызығушылықты арттыру сатысы:
1.Психологиялық дайындау;
Сәлеметсің бе, алтын күн!
Сәлеметсің бе, жер-ана!
Сәлеметсіңдерме, достарым!
Сәлемдесу кіреді ата дәстүр салтына!
ІІ.Үй жұмысын тексеру. (Сөзжұмбақ арқылы)
Қызығушылығын ояту.
Балалар, сендер қандай жыл мезгілдерін білесіңдер?
Жаз дегенде көз алдарыңа не елестейді?
Күз деген не?
Енде осы айтылғандарды топтастырайық.
Күз Қыс
ІІІ Ой шақыру.
Жұмбақтар шешу.
1.Қанаты жоқ ұшады,
Аяғы жоқ қашады.
Жел.
2. Отқа жанбас,
Суға батпас.
Мұз.
3. Кең әлемді кернейді,
Көзің бірақ көрмейді.
Ауа.
4.Көкте туып, жерде өлген.
Жаңбыр.
ІV.Мағынаны тану саты.
Суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген?
-Күз.
-Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Күз»
Сабақтың мақсатын ашайық.
1.Қазір жылдың қай мезгілі?
2.Күз айларын ата?
3.Күзде қандай мерекелер бар?
4.Күзде табиғатта қандай өзгерістер бар?
5.Күзде нелер пісіп жетіледі?
6.Адамдар күз мезгілінде қандай жұмыстар атқарады?
V.Сергіту сәті.
Қоюланып қара бұлт,
Жауды жаңбыр себелеп.
Жапырақтарды себелеп,
Бұға қалды көбелек.
VІ.Күз мезгілінде жапырақтар сарғайып, күн салқындай бастайды.
Енді, балалар, осы тақырып бойынша мәтінмен жұмыс істейік.
Оқимыз,мәтіннен келесі сұрақтврға жауап іздеп, бес жолды өлең жазайық:
Қандай жыл мезгілі?
Күз қандай?
Күздің іс-қимылы
Ұнаған сөйлем
Күзді басқаша қалай атауға болады? Мезгіл
Олай болса күз мезгілінің жағымды,жағымсыз жақтарын салыстырып көрейік
VІІ. Венн диаграмма (топ жұмысы)
Неліктен жағымды? Неліктен жағымсыз?
VІІІ. Суретпен жұмыс.
Сұрақтарға жауап беру.
Сабақты бекіту.
Үй жұмысы: Күз туралы сурет салу.
Бағалау кезеңі:
Бағалау парағы.
Рефлексия: Паравоз.