Мета: : продовжувати знайомство учнів з творами В.О. Сухомлинського, формувати читацькі компетентності школярів; розвивати навички уважного читання художніх творів, зв’язного мовлення учнів; виховувати віру в силу добра, бажання робити добрі вчинки, прагнення до самовдосконалення, наслідування позитивних рис героїв творів В.О.Сухомлинського
Обладнання: твори В.О. Сухомлинського, тематичні малюнки, свічка, сердечка.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«урок позакласного читання »
Урок позакласного читання. 4 клас
Вчитель: Скороход С.М.
Тема уроку: «Людина починається з добра» за творами В.Сухомлинського.
Мета: : продовжувати знайомство учнів з творами В.О. Сухомлинського, формувати читацькі компетентності школярів; розвивати навички уважного читання художніх творів, зв’язного мовлення учнів; виховувати віру в силу добра, бажання робити добрі вчинки, прагнення до самовдосконалення, наслідування позитивних рис героїв творів В.О.Сухомлинського
Обладнання: твори В.О. Сухомлинського, тематичні малюнки, свічка, сердечка.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
1. Привітання.
Любі діти, у наш клас
Завітали гості щирі.
Привітаймо в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Учні: Доброго дня нам!
Доброго дня вам!
Добра, щастя й миру
Зичимо всім вам
2.Емоційне налаштування на урок.
Вправа «Дві торбинки»
З яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок? Що відчуваєте?
(радість, віру в себе,задоволення, щастя, страх,тривогу, інтерес, сум,захоплення).
-І не дивно,бо кожен урок – це подорож , а перед дорогою люди завжди відчувають такі почуття. У дорогу люди брали з собою торбинку. Я також маю дві торбинки. У темну торбинку я заберу весь ваш смуток, страх, тривогу, а ось цю золотисту відкрию і подарую з неї вам – радість, піднесення, інтерес,добро, захоплення.
- Сподіваюсь, що ці приємні почуття дійдуть до ваших сердець і допоможуть здійснитися всім вашим очікуванням і сподіванням.
ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вправа «Мікрофон»
- Скажіть, будь ласка, яким би ви хотіли, щоб був у нас сьогодні урок?
– Працювати на уроці будемо під гаслом… Щоб прочитати гасло, треба
відновити послідовність рядків, що переплуталися.
Не просто слухати, а чути. (1)
Не просто відповідати, а міркувати. (3)
Дружно і плідно працювати. (4)
Не просто дивитися, а бачити.(2)
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
– Отже. Якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий,
продуктивний урок.
ІІI. Повідомлення теми і мети заняття.
– Сьогодні на занятті ми будемо говорити про… А про що, ви дізнаєтесь з
епіграфу до уроку:
Епіграф до уроку
Врятує світ краса –
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта.
Бо однієї вже краси занадто мало
Бо стільки всюди зла – людина вже не та.
Тож люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
– Про що говориться в цьому вірші? (Про доброту).
– До чого нас закликає поет? (Щоб люди поспішали творити добро).
– Чому потрібно поспішати? (Бо на землі багато зла).
Продовжте речення:
Людина починається з …. (добра).
Тема нашого уроку так і називається: «Людина починається з добра»
Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові,
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.
Людина починається з добра,
Із світла, що серця переповняє,
Ця істина, як світ, така стара,
А й досі на добро нас надихає.
Людина починається з добра,
З уміння співчувати, захистити,—
Це зрозуміти всім давно пора,
Бо ми прийшли у Світ добро творити.
– Сьогодні на уроці ми зробимо ще один крок дорогою добра, будемо
говорити про добрі справи, про вміння дарувати добро іншим.
ІV. Засвоєння нових знань.
1. Тлумачення поняття «доброта».
– Але спочатку давайте з’ясуємо: що таке доброта, добро? Як ви розумієте ці
поняття?
– Допоможе нам у цьому тлумачний словник. (Доброта – чуйне, дружнє
ставлення до людей. Добро – усе позитивне в житті людей, що відповідає їхнім інтересам, бажанням, мріям. Добра, корисна справа, вчинок).
– Це говорить словник.
2. – Чи відрізняється зовнішньо добра людина від інших? (Ні)
– А як ми дізнаємось про її доброту? (За вчинками. Вона завжди допоможе у
скрутну хвилину. А якщо радість – вона не буде заздрити, а буде щиро радіти за інших.)
– Де живе доброта? (Доброта живе у нашому серці).
– Все має свій початок. З чого починається доброта?
(Доброта людини починається від її народження).
– Є красива легенда, що, коли народжується дитина, Бог запалює на небі нову
зірку і посилає до дитинки ангела – охоронця. Уві сні ангел цілує дитя тричі: в чоло – аби воно було розумне, в личко – щоб було красиве, та в груди, аби
здоров’я, любов і доброта вселилися в його тіло, серце та душу і були разом з ним протягом усього його життя.
– Діти, я познайомлю вас із нашою гостею. Це свічечка. Погляньте, яка у неї
вогненна зачіска. Вам приємно дивитися на її полум’я? А якщо піднести руки
ближче до вогника, що ми відчуємо? (Тепло).
– Як ви гадаєте, чи може людина світитися, як свічка, і дарувати світло і
тепло?(Так)
– За якої умови це може статися? (Коли людина робить добрі справи, гарні
вчинки).
– Нехай свічечка залишиться з нами і нагадує нам, якою людиною треба бути.
Майбутнє кожної дитини закладається ще в дитинстві. І допомагають нам в
цьому батьки, вчителі, гарні книги.
3. Повідомлення вчителя про В.О.Сухомлинського.
До гарних книг, що навчають нас жити, належать книги В.О.Сухомлинського.
(фото)
– Подивіться на ці задумливі очі, скільки в них добра, тепла, розуму. Це не
просто портрет звичайної людини, а портрет великого Учителя, в якого
вчилися всі – і дорослі, і малі. З творами цього видатного письменника,
педагога ми будемо продовжувати знайомитися на нашому уроці
позакласного читання.
Твори В.О.Сухомлинського люблять і читають усі діти. Його оповідання і казки
вчать нас доброти, справедливості, любові до природи, до близьких людей. Він намагався так виховувати дітей, щоб вони зростали здоровими, веселими, працьовитими, хорошими людьми, чесними, відважними, відданими Вітчизні.
Василь Олександрович учив дітей не лише бачити красу, а й самим ставати
красивими душею, почуттями, вчинками. В пам’яті він назавжди залишився
людиною, що віддала своє серце дітям.
4. Фізкультхвилинка
Вправа-енергізатор «Добра тварина»
Хід вправи: діти стоять, тримаючись за руки. Ведучий тихим голосом каже: «Ми одна велика, добра тварина. Послухаймо, як вона дихає!» Усі прислухаються до свого дихання і дихання сусідів. «А тепер подихаймо разом!» Видих – усі роблять два кроки назад. Вдих - два кроки вперед. «Так не тільки дихає тварина, так чітко й рівно б'ється її велике, добре серце. Стук - крок уперед, стук - крок назад. Ми всі беремо дихання та стук серця цієї тварини собі. Ми - єдине ціле»
5. Робота з оповіданнями Василя Сухомлинського.
(Групова робота).
Перша група – «Бабусин борщ»
1. Куди приїхали дівчатка на літні канікули?
2. Чим бабуся пригощала онучок?
3. Чому весь час хвилювалась бабуся?
4. Чому дівчатка посміхались?
5. Яке доручення бабуся вирішила дати онучкам?
Вибіркове читання.
1. Знайди у тексті рядки, де йдеться мова про те:
- чому дівчатка хотіли скуштувати бабусиного борщу;
- який борщ зварила бабуся;
- як дівчатка їли борщ.
2. Прочитай діалог бабусі з онучками, не вживаючи слів автора.
3. Збери прислів’я. Як кожне з них пояснює головну думку оповідання?
Сердечко, словечко, гостре, коле.
Сніг, і, теплого, від, тане, слова.
Друга група – «Добре слово»
– Про кого це оповідання?
– Що сталося з дівчинкою?
1) Прочитати, що і у скільки років трапилося з дівчинкою.
2) Як родичі рятували дівчинку?
3) Прочитайте речення в якому говориться, скільки років було бабусі.
4) Прочитайте, що принесла бабуся дівчинці.
5) Прочитайте, через що Олине серце забилось сильніше.
6) Прочитайте кінцівку тексту.
– То в чому велика сила, що допомогла дівчинці одужати? (У доброму слові).
Третя група - «Горбатенька дівчинка»
Питання для обговорення:
1. Прочитай, як клас зустрів незнайому дівчинку. Чому так хвилювався вчитель? Який іспит витримали діти?
2. Поясни значення виразів: живенько відчинив, впилися в незнайому дівчинку, полегшено перевів дух.
3. Які почуття вчителя передані у тексті?
4. Як по-іншому можна назвати оповідання? Знайди в оповіданні зачин, основну частину і кінцівку.
5. Підготуйся переказати оповідання
V. Підсумок уроку.
– Діти, про що ми говорили на уроці?
– Де живе доброта? (В серці.)
Візьміть сердечка у свої долоньки. Заплющіть очі, подумайте про рідних вам
людей, людей добрих, чуйних, щирих, про тих хто вас любить. Ваші сердечка
в цю хвилину сповнені любов’ю і ніжністю. Тепло вашого сердечка ви відчуваєте у своїх долоньках. Відчуваєте, яке тепло вони випромінюють? Розплющіть очі.
Нехай тепло і доброта ваших сердець не затримується в долоньках. Передайте їх іншим людям, знайомим і незнайомим.
– Разом із цим символічним сердечком ви віддаєте іншим людям частинку