kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект уроку позакласного читання у 5 класі. Олена Пчілка. " Сосонка"

Нажмите, чтобы узнать подробности

  1. Тема: Позакласне читання. Олена Пчілка. «Сосонка»

    Мета: ознайомитись із біографією та творчістю Олени Пчілки, визначити головну думку твору, викликати інтерес до самостійного читання; виховувати інтерес до літературного спадку українського народу; розвивати творчу уяву, логічне мислення, культуру зв'язного мовлення.

    Тип уроку: позакласне читання.  

    Обладнання: тексти оповідання, портрет письменниці, картки-кульки, паперова ромашка, картки з завданнями.

    Перебіг уроку

    І. Організаційний момент 

    1. Привітання з учнями.

    2. Перевірка готовності класу до уроку.

    3. Релаксаційна вправа „Доторкнися до зірок ”.

    Звучить повільна музика. Учитель звертається до дітей. „Станьте зручніше і заплющіть очі. Уявіть собі, що перед вами нічне зоряне небо, на якому багато зірок. Кожен виберіть собі найяскравішу зірку. Уявіть, що ця зірка – гарна оцінка, яку б ви хотіли отримати, вдала відповідь на уроці, це ваша найзаповітніша мрія. Тепер простягніть руки до неба, щоб доторкнутися до своєї зірки. Намагайтеся з усіх сил! Ви обов’язково зможете дістати свою зірку. Зніміть її з неба, покладіть її перед собою, а тепер розплющіть очі. Я бажаю, щоб ці зірочки допомогли вам на уроці отримати гарні оцінки.

    ІІ. Актуалізація опорних знань

    ? Діти, що вам відомо про бджілку? Якими епітетами ми можемо охарактеризувати цю комаху?

    Слово вчителя.

    Саме такою невтомною, активною, невсипущою трудівницею була українська письменниця Олена Пчілка, яка,  як бджілка, зносила мед до вулика української культури. Справжнє ім’я її Ольга Петрівна Драгоманова, по чоловікові – Косач. Саме про її життєвий шлях та літературну діяльність ми сьогодні й поговоримо.

    ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку 

    Гра «Розшифруй слово».

    Сьогодні на уроці ми з вами розглянемо оповідання Олени Пчілки. Щоб дізнатися, яке саме, потрібно відгадати зашифроване слово.

    22,19,22,19,18,15,1.

    СОСОНКА 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку позакласного читання у 5 класі. Олена Пчілка. " Сосонка"»

Тема: Позакласне читання. Олена Пчілка. «Сосонка»

Мета: ознайомитись із біографією та творчістю Олени Пчілки, визначити головну думку твору, викликати інтерес до самостійного читання; виховувати інтерес до літературного спадку українського народу; розвивати творчу уяву, логічне мислення, культуру зв'язного мовлення.

Тип уроку: позакласне читання.

Обладнання: тексти оповідання, портрет письменниці, картки-кульки, паперова ромашка, картки з завданнями.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання з учнями .

2. Перевірка готовності класу до уроку.

3. Релаксаційна вправа „Доторкнися до зірок ” .

Звучить повільна музика. Учитель звертається до дітей. „Станьте зручніше і заплющіть очі. Уявіть собі, що перед вами нічне зоряне небо, на якому багато зірок. Кожен виберіть собі найяскравішу зірку. Уявіть, що ця зірка – гарна оцінка, яку б ви хотіли отримати, вдала відповідь на уроці, це ваша найзаповітніша мрія. Тепер простягніть руки до неба, щоб доторкнутися до своєї зірки. Намагайтеся з усіх сил! Ви обов’язково зможете дістати свою зірку. Зніміть її з неба, покладіть її перед собою, а тепер розплющіть очі. Я бажаю, щоб ці зірочки допомогли вам на уроці отримати гарні оцінки.

ІІ. Актуалізація опорних знань

─ Діти, що вам відомо про бджілку? Якими епітетами ми можемо охарактеризувати цю комаху?

Слово вчителя.

Саме такою невтомною, активною, невсипущою трудівницею була українська письменниця Олена Пчілка, яка, як бджілка, зносила мед до вулика української культури. Справжнє ім’я її Ольга Петрівна Драгоманова, по чоловікові – Косач. Саме про її життєвий шлях та літературну діяльність ми сьогодні й поговоримо.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Гра «Розшифруй слово».

Сьогодні на уроці ми з вами розглянемо оповідання Олени Пчілки. Щоб дізнатися, яке саме, потрібно відгадати зашифроване слово.

22,19,22,19,18,15,1.

СОСОНКА

IV. Мотивація навчання

Проведення вправи „Очікування”.

Учні пишуть на картках – кульках кількома словами свої очікування від уроку . По черзі наклеюють їх ялинку. На основі очікувань формулюється мета уроку .

V. Основна частина

1. Слово вчителя.

Олена Пчілка... Нарешті це ім’я дедалі частіше зустрічається на сторінках періодичних видань. Ольга Петрівна Косач посідає значне місце в розвитку української літератури кінця XIX — початку ХХ ст. Невпокорена натура зі щедрою і гордою душею — так можна охарактеризувати цю непересічну постать. Величезна творча спадщина Олени Пчілки, більша частина якої зберігається в рукописному вигляді, детально і ґрунтовно ще не досліджена, належним чином ще не оцінена. У фонді письменниці зберігається велика кількість ненадрукованих художніх творів, статей, рецензій, заміток, листів.

2. Прес – конференція.

Учні класу отримали випереджальне завдання опрацювати біографію письменниці. Вони розподілились на дві групи: журналісти підготували питання, за опрацьованим матеріалом, а експерти – біографи – відповіді на них.

Журналіст.

  • Як минуло дитинство Олени Пчілки?

Біограф.

- Ольга Петрівна народилася 29 липня 1849 року в м. Гадячі на Полтавщині. Походила зі славетного роду Драгоманових. У батьківській оселі здобула початкову освіту, а потім навчалася в Київському інституті шляхетних дівчат. Жила Ольга з братами і сестрами в близькому оточенні дворової челяді і простих людей Гадяча. Діти не знали, на своє щастя, гувернерів. Доглядала і виховувала рідна мати з допомогою няньки, звичайної сільської бабусі. Ще з дитинства відчула Ольга Петрівна красу рідної землі, народних звичаїв та обрядів, не обминали двору Драгоманових колядування, посипання, запросини на весілля. У Драгома-нівській родині міцно трималися народні традиції, завжди шанувалася українська пісня, казка. Вони мали вирішальний вплив на Олену Пчілку.

Журналіст.

  • Що ви можете сказати про родину Олени Петрівни?

Біограф.

Брат Олени Пчілки Михайло Драгоманов, видатний вчений і громадський діяч, залучив її до участі в культурно-освітній організації «Громада». Там вона познайомилася з майбутнім чоловіком Петром Косачем, юристом за освітою. Вони мали шестеро дітей: Михайла, Ларису, Ольгу, Оксану, Ізидору. Молода й розумна мати привертала дитячу увагу до народних звичаїв, прищеплювала любов до України, гордість за її минуле. Мати робила все, щоб діти виросли патріотами. Особливо великий вплив вона мала на формування Лесі. Навіть дала їй псевдонім — Українка.

Журналіст.

  • Чи була Олена Пчілка пов'язана з перекладацькою діяльністю?

Біограф.

Творчість Олени Пчілки почалася, по суті, перекладами, яким письменниця надавала особливого значення у своїй літературно-суспільній діяльності. Перекладацькою справою займалася протягом усього життя, вважаючи її одним із важливих засобів розвитку української мови.

Журналіст.

  • Чи цікавилась Олена Пчілка етнографією?

Біограф.

Любов до прадавніх народних ремесел, якими споконвіку пишається Україна, була властива Олені Пчілці. Вона займалася дослідженнями української народної вишивки. Її робота мала назву «Український народний орнамент». Це видання принесло їй славу першого в Україні знавця цього давнього мистецтва.

3. Схема квітки- ромашки.

Учні пишуть на пелюстках ромашки основні види діяльності Олени Пчілки, потім з цього матеріалу діти складають ромашку. (Видавець, науковець, перекладач, поетеса, етнограф, драматург, педагог).

4. Слово вчителя

О.Пчілка відомий майстер оповідання . А що ж це таке оповідання .

5.Експрес – опитування . Гра «Так-ні».

    • Це великий твір?

    • Прозовий чи віршований ?

    • Чи багато в ньому головних героїв?

    • Життя героїв показується за тривалий час?

    • Багато подій відбувається у житті головного героя ?

Зробимо висновок.

Оповідання – це невеликий прозовий твір, у якому розповідається про одну або кілька подій з життя одного героя чи кількох головних персонажів протягом обмеженого проміжку часу

6. Фізкультхвилинка .

Метелики

Ми метелики чудові, Нахилити голову вліво,вправо

Маєм крильця кольорові, Розвести руки

Над квітами літаємо, Біг на місці, рухи руками

Утоми ми не знаємо,

Пташки ми злякалися, Руки покласти на голову

Під квітку заховалися. Присісти

7. Словникова робота.

Ґринджоли — низькі й широкі сани з боками, що розширяються від передка; маленькі дитячі сани.

Горниця — гарно прибрана кімната.

Попихач — той, що служить де-небудь, у кого-небудь як виконавець дрібних послуг, слуга.

Масниця — давньослов’янське свято проводів зими, пристосоване церквою до тижня перед великим постом і пов’язане зі звичаєм веселитися та готувати певні страви (млинці, вареники)

Шарварок — велике, гомінке скупчення людей.

8. Робота над змістом.

8.1. Бесіда.

1) Які події, реальні чи казкові, покладені в основі твору?

2) Які ще твори в українській чи зарубіжній літературі ви знаєте, де б перепліталося реальне і казкове?

3) Назвіть головних героїв твору.

4) Яке враження справив на вас Івась?

5) Яка пригода сталася з Івасем у полі? Чи дуже розгубився хлопчик? Доведіть свою думку посиланням на текст.

6) Що допомогло хлопчикові у скрутну хвилину? Чим закінчилась його пригода?

7) А як сосонка стала віхою для подорожніх на шляху?

А якою сосонка була раніше, знайдіть її опис на початку твору. Які художні засоби використовує автор.

9) З якою метою Максим зрубав сосонку?

10) Чи варто так було робити заради одного святкового вечора?

11) Визначте основну думку оповідання.

8.2. Визначення теми, ідеї, основної думки, жанру.

Тема: відображення духовного світу героїв.

Ідея: відтворення світу людини і природи.

Основна думка: прагнення до щастя.

Жанр: соціальне оповідання.

8.3. Цифровий диктант.

За кожну правильну відповідь 1 бал.

  1. Івась з батьком продали сосонку. 1

  2. Сосонку порубали на дрова. 0

  3. Івася пригостили бубликом. 1

  4. У панів було двоє дітей. 1

  5. Івасю купили нову одежу. 0

  6. Хлопчик втік від панів. 1

  7. Івась без допомоги знайшов свою хату. 0

  8. Сосонка допомогла Івасеві. 1

  9. Сосонка стояла біля подвір'я. 1

  10. Івась помер у лісі. 0

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу

1. Метод «Мікрофон».

1)Якою постала перед вами особистість письменниці?

2) Які риси характеру О.Пчілки достойні, на вашу думку, наслі­дування?

3) Дайте визначення оповідання.

4) Як ви вважаєте, чи є актуальною проблема, висвітлена автором «Сосонки»?

2. Опитування.

- Які ще дерева ростуть на території України? Що про них можете розповісти цікавого?

( Учні розповідають про дерева).

VІІІ. Підсумок уроку

1. Технологія незакінчених речень .

    • На уроці для мене цікавим було ...

    • Найбільше мені сподобалося...

    • Я іду з уроку із ...

  1. Самоаналіз учнів .

  2. Оцінювання відповідей учнів учителем .

  3. Слово вчителя .

На початку уроку кожен із вас зняв із неба зірку . Чи здійснилося ваше бажання? Я хочу побажати вам, щоб усі ваші мрії обов'язково здійснилися.

ІХ. Повідомлення домашнього завдання

Написати листа до сосонки.
























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Русский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Конспект уроку позакласного читання у 5 класі. Олена Пчілка. " Сосонка"

Автор: Куклина Юлия Олеговна

Дата: 09.03.2016

Номер свидетельства: 303604


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства