Данный материал представляет собой конспект урока по английскому языку (УМК Биболетовой) для 3-их классов с русским языком обучения. Тема урока "Одежда", на мой взгляд полностью раскрыта и позволяет ознакомить детей с различными видами и формами одежды на английском языке. Материал представленный в конспекте урока достаточно доступен и легок для восприятия даже не очень подготовленного человека. Выполнен на основе технологии кейс-стади.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Урок по английскому языку на тему "Clothes" »
Разработка урока английского языка по теме «Clothes» в 3 классе (3 четверть), УМК М.З. Биболетовой.
Цель урока:
формирование коммуникативной компетенции
развитие умений аудирования, чтения и монологической речи по теме урока
повторение и обогащение лексического запаса по т. Одежда
воспитание культуры внешнего вида
Задачи:
развивающие: развитие способностей к догадке (по картинкам, по звуковому образу слова – a blouse - блузка), развитие непроизвольной памяти; развитие учебных умений: умение работать в паре;
воспитательные: воспитание вежливого отношения к собеседнику; воспитание бережливого отношения к игрушкам и одежде; формирование гуманистического мировоззрения;
учебные: формирование лексических навыков по теме «Одежда»; формирование говорения (на основе ранее изученных лексических единиц и грамматических структур); формирование навыков чтения с целью конкретного извлечения информации, с полным пониманием прочитанного; формирование навыков письменной речи, умение описывать одежду по картинкам.
1. Организационный момент. Формирование умения учащихся здороваться на английском языке:
T- Good morning, children, I am glad to see you.
C- Good morning, teacher, we are glad to see you too.
T-Masha, what day is it today?
C- Today is Monday.
T- What date is it today?
C- Today is the 17th of January.
2.Ознакомление с сюжетом урока.
Ребята, сегодня на уроке мы продолжим говорить на тему : «Внешность», познакомимся с названиями одежды, а так же научимся выбирать одежду для различных занятий.
3.Речевая зарядка. Формирование навыков говорения (на основе ранее изученных лексических единиц и грамматических структур); развитие навыков диалогической и монологической речи:
а)развитие навыков диалогической речи.
Ребята, представьте, что скоро в наш класс приедет гость из Англии. Что мы можем ему рассказать о себе? На какие вопросы мы научились отвечать? Пожалуйста, ответьте на мои вопросы!
T- Children, answer my questions, please.
- What is your name?
C1- My name is Sveta. What is your name?
C2- My name is Sasha.
T- What country are you from?
C1 – I’m from Kazakhstan. What country are you from?
C2- I’m from England. What country are you from?
C3- I’m from USA.
T- How old are you?
C1- I’m 9 years old. How old are you?
C2- I’m 10 years old.
T- What do you usually do?
C1- I go to school and help my mother. What do you usually do?
C2- I often play computer game. What do you usually do?
C3- I usually watch TV.
T- What games do you play?
C1- I play football and tennis. What games do you play?
C2- I play games with my brother.
T- What do you do about the house?
C1- I wash the dishes and feed my dog. What do you do about the house?
C2- I make the bad and dust the furniture.
Ребята, а сейчас повернитесь друг к другу и побеседуйте в парах.(отработка диалога в парах)
б) развитие навыков монологической речи (микромонолог)
Молодцы! А теперь давайте расскажем о себе!
C- Hello! My name is Lera. I’m from Kazakhstan. I’m 9 years old.
I go to school every day. I often help my mother and watch TV. I play games with my sister. I usually make the bad and work in the garden. Good bye!
4.Ознакомление с новой лексикой по теме: «Одежда»
На доске записаны слова в 2 колонки:
hat
blouse
coat
sweater
T- shirt
shoes
shorts
trousers
jeans
dress
boots
skirt
socks
Ребята, послушайте и прочитайте слова за мной.
Listen and repeat after me!
(читают, повторяют)
Задание.
1. Read the words in the tables and connect them with clothes of the family members.(Прочитай в табличках слова и соедини их с одеждой членов семьи)
2. Give the right name of the clothes. (Назови по картинке правильно одежду)
3. Help Anna to put the words into the chest, which meaning could be known without knowing their translation (Помоги Ане убрать в сундук слова, о значении которых можно догадаться, даже не зная их перевод)
5. Формирование навыков чтения с извлечением конкретной информации.
My favorite clothes are jeans and a T-shirt. In summer I wear a T-Shirt and shorts. When it’s hot and sunny, I wear a cap and sunglasses. When it’s a bit colder, I wear jeans, socks and trainers when I go to the park with my friends. When it’s rainy, I wear a raincoat and rubber boots. In winter I wear a sweater and trousers. When I go out, I wear a jacket and boots. When it’s snowy, I wear a hat, a scarf and gloves.
Are the sentences true or false?
1. Mark favorite clothes are a jacket and shorts.
2. He wears a T-shirt and shorts in summer.
3. When it’s hot and sunny, he wears socks.
4. When it’s a bit colder, he wears sunglasses.
5. When it’s rainy, he wears a raincoat and rubber boots.
6. In winter he wears a sweater and trousers.
7. When he goes out, he wears jacket and boots.
8. When it’s snowy, he wears shorts and trainers.
Физ. минутка.(Видеозапись)
If you're happy and you know it, clap your hands!
If you're happy and you know it, clap your hands!
If you're happy and you know it,
And you really want to show it,
If you're happy and you know it, clap your hands!
If you're happy and you know it, stamp your feet!
If you're happy and you know it, stamp your feet!
If you're happy and you know it,
And you really want to show it,
If you're happy and you know it, stamp your feet!
If you're happy and you know it, nod your head!
If you're happy and you know it, nod your head!
If you're happy and you know it,
And you really want to show it,
If you're happy and you know it, nod your head!
If you're happy and you know it, turn around!
If you're happy and you know it, turn around!
If you're happy and you know it,
And you really want to show it,
If you're happy and you know it, turn around!
If you're happy and you know it, we are!
We are!
If you're happy and you know it, we are!
We are!
If you're happy and you know it,
And you really want to show it,
If you're happy and you know it, we are!
We are!
If you're happy and you know it, clap your hands!
If you're happy and you know it, clap your hands!
If you're happy and you know it,
And you really want to show it,
If you're happy and you know it, clap your hands!
If you're happy and you know it,
And you really want to show it,
If you're happy and you know it, clap your hands!
Задание.
1. Help grandmother to hang clothes (Помоги бабушке развесить бельё)
Для этого нужно найти и отметить карандашом слова, затем поместить подходящую одежду к каждому слову.
2. Name the clothes which use by boys or girls and divide these words into three columns (Назови какую одежду обычно носят мальчики и девочки и
распредели таблички со словами в 3 колонки)
3. What time of the year you wear these clothes? (В какое время года ты носишь эту одежду) Ученики говорят, в какое
время года они носят эту одежду и помещают в таблицу значки,
обозначающие погоду.
Выполнение лексических упражнений.
Учитель: Let’s start doing some lexical exercises.
(упражнения проецируются на экране)
Find the odd word out and read it.
a) shirt trousers shoes uniform tie socks jacket trainers belt
b) handbag umbrella earrings bracelet belt ring boots
c) trainers boots sandals T- shirt tennis shoes wellingtons
2)Complete the sentences using the phrases in the box or your own ideas.
very expensive clothes casual clothes too many accessories uniform
wrong clothes in the wrong place formal clothes brand clothes
I like when people wear …
I hate it if people wear …
I think it’s bad taste to wear …
I don’t mind if people wear…
It’s silly to wear…
Показ видео
Учитель: Now you‘ll see the video
Подготовка к дискуссии по теме: SchoolUniform: Pros & Cons.
Учитель: It’s a problem of what to wear to school and what role the school uniform has in our school now. Put the ideas from the box into two columns: What is good about school uniforms? What is bad about a school uniform? Add your own ideas.
Discrimination because of clothes
Sense of belonging to a school
Being proud of your school
Opportunity to express your individuality
Having your own style
Everybody looks the same
Some fashionable clothes may distract students from their study
What is good about school uniform?
What is bad about school uniform?
(Таблицы выводятся на экран. Ребята работают с таблицами в рабочей тетради.)
Дискуссияпо теме: School Uniform: Pros & Cons
Учитель: In groups of 3-4 discuss the questions and report your ideas to the class.
1) Do you agree that a uniform suppresses pupils’ individuality?
2) What do you think pupils should wear at school? Why?
3) Who should decide what to wear\ whether to wear uniforms? Why do you think so?
4) Should a school uniform be fashionable?
(ребята обсуждают в группах предложенные вопросы и представляют итоги обсуждения всему классу в форме монологического высказывания.)
Group work: Write the definition of the word
In your groups you must write a definition of the word UNIFORM. You have the shirts, markers and 2 minutes.
Associations with UNIFORM
The next task for groups is to remember the associations with the word UNIFORM that begin with the letters of this word
U-uniform, ugly, uncomfortable, unique
N-nice, nasty, necessary, normal
I-interesting, identical, imperfect, inexpensive
F-fun, formal, fabric,
O-original, obligatory
R-respectable, red tie, responsibility
M- material, Math, military, monster
Заданиедляработывгруппах
Учитель: Your task will be to prepare a fashion show for your class. Use the following guidelines:
Design 2-3 pieces of fashionable teenage clothing
Imagine casual, party and school clothes
Remember that the clothes should be fashionable and comfortable and should be suitable for the occasion you recommend them for
Prepare a sample, a picture, a poster or a presentation
Get ready to present your ideas to the rest of your class.
Заключительный этап урока. Составление синквейна. Выставлениеоценок.
1 line - one word - the title of the poem, the subject, usually a noun;
Line 2 - two adjectives describing the subject cinquain;
3 line - three verbs that describe the action on the topic cinquain;
4 string phrase, sentence, quotation or a proverb, expressing their attitude to the subject;
5 string - word summary, which gives a new interpretation of the theme.