Сабақ: Сауат ашу
Тақырыбы: 7- бөлім
Тағам және сусын
Ұлттық тағамдар.
КҮНІ:18.04.2017ж МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ-ЖӨНІ:Жаналиева Айдана Нурлановна
СЫНЫП:1 «В» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Оқу
мақсаты: 1.2.2.1 Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау.
1.3.6.1 Мұғалімнің көмегімен әртүрлі жанр бойынша (хат, құттықтау хат, хабарлама, нұсқаулық) шағын мәтін/ жай сөйлемдер құрап жазу.
1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.
1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау
1.1.4.1 Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау
Жетістік критерийлері Мәтіндегі негізгі ойды анықтай алады. Мұғалімнің көмегімен рецепт жаза алады. Тасымалдауға болмайтын сөздерді таба алды.
Құндылықтарды дарыту Салт- дәстүрімізді құрметтей білуге тәрбиелеу
Пәнаралық байланыс Математика, жаратылыстану
АКТ қолдану дағдылары Наурызкөже, Наурыз мейрамы туралы видеороликтер
Тілдік құзыреттілік Рецепт
Сабақтың
мақсаты: Барлық оқушылар білуге тиісті:
Наурызкөже, Наурыз мейрамы туралы біледі.Сөздерге дыбыстық талдау жасайды.
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:
Наурызкөже мәтіні бойынша жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды. Мәтінді оқиды. Тасымалдауға болмайтын сөздерді біледі.
Кейбір оқушылар білуге тиіс:
Наурызкөже туралы мәтінді оқи отырып,негізгі ойын, мәтін не туралы екендігін анықтайды. Рецепт жазуда белсенділік танытады.
Алдыңғы білімдер Тасымал.
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған іс- әрекет Дереккөздер
Сабақтың басы
7 минут
3 минут
4 минут Шаттық шеңберін құру
Қазақтың ұлттық тағамдарын еске түсіре отырып топқа бөліну.
Топтың аттары: «Наурызкөже», «Айран», «»
Топ басшысын сайлау.
Топ ережесін еске түсіру
Топ басшылары топтағы оқушыларды
кесте арқылы белгілеп отыру.
(Ұ) «Жыл мезгілдерінің мерекелері»
- Балалар біз жыл мезгілдері арқылы топқа бөліндік. Кім осы жыл мезгілдерінде болатын мерекелерді біледі?
- Көктем мезгілінде қандай мерекелер болады екен?
- Наурыз мерекесінің ерекшеліктері қандай?
- Ендеше, балалар, бүгін «Наурызкөже» туралы көбірек мәлімет алатын боламыз.
Таныстырылым
Наурызкөже туралы видеоролик көрсету
-Балалар Наурызкөже неше түрлі тағамнан дайындалады екен?
- Балалардың жауаптары
- «7» саны қандай сан? 7 санына байланысты не білеміз?
Жауаптарын толықтыру.
-Бүгінгі сабағымызда 7 түрлі тапсырма орындайтын боламыз. Осы арқылы біз де 7 санының киелі сан екендігін дәлелдейтін боламыз. Шаттық шеңбері
Интерактивті тақта
Сабақтың ортасы
31 минут
3 минут
4 минут
8 минут
7 минут
4 минут
5 минут
1-тапсырма
мәтінді түсініп оқы, әліпбидегі әріптерді дұрыс оқы.
2- тапсырма «Өз ойыңмен бөліс» (Ұ)
-Наурыз қандай мереке?
-Наурызкөже қалай жасалады?
-Наурызкөже саған ұнай ма?
3-тапсырма (Қ)
«Наурызкөже» сөзіне дыбыстық, буындық талдау жаса. Тасымалдану жолдарын жаз.
4- тапсырма
(Ұ) Сен рецепт жаза аласың ба?
Әли мен Мерейдің диалогын оқыту. Рецепт туралы жаңа ақпаратпен таныстыру. «Наурызкөжеге » қажетті заттарды суреттен тапқызу
(МК,Т,Қ)
Постер жасап, қорғау, талдау. «Наурызкөже» рецептінің постерін құрастыру.
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бір-бірінің жұмыстарын бағалату.
5- тапсырма
(МК,Ө,Қ)
1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу
2- жаттығу Оқулықта берілген сөйлемдерді көркем, қатесіз жазу.Мағынасына талдау жасату. Тақтамен жұмыс. Сөйлемдерден тасымалдауға болмайтын сөздерді тапқызу.
Сергіту сәті Наурыз мерекесіне байланысты видеоролик көру
3- жаттығу Наурыз мерекесі туралы көрген, естіген ақпаратарымен ой бөлісу.
6- тапсырма
4- жаттығу Өлеңді қатесіз, көркем жаздыру. Өлеңді мәнерлеп оқытып, талдату. Дауысты дыбыстардың жуан немесе жіңішке екендігін анықтату.
Интерактивті тақта
АКТ
Суреттер
А3 парақтары
Оқулық, жұмыс дәптері
Қорытынды бөлім
7 минут
6 минут
1 минут 7- тапсырма
Дәптермен жұмыс
(Қ)
23- беттегі тапсырманы орындату
Екі рет қайталанған әріптерді дөңгелекке жаздыру
24- бет Жасырынып қалған әріптерді тапқызып, оларды рет-ретімен жаздыру.
Рефлексия
Смайликтер арқылы оқушылар бүгінгі сабақта алған білімдерін көрсетеді.
Стикерлерді жабыстырады. Жұмыс дәптері
Қосымша ақпарат
Дифференциация:Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
Қолдау көрсету.Қабілеті жоғары оқушылар өз бетінше дыбыстық, буындық талдауды жасайды. Сөздерді тұтастай оқиды.Сөздерді тасымалдаудың бірнеше жолын көрсетеді. Сөздерді буын санына қарай тасымалдау керек екендігін біледі.
Оқыған сөздерінің көпшілігінің мағынасын түсіндіре алады. Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін өзіндік жұмыстарда, топтық жұмыстарда бағалаймын. Оқу түрлерін қолдана отырып бағалаймын. Математика, жаратылыстану
Салт- дәстүрімізді құрметтей білуге тәрбиелеу.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері анық па?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Дифференциялау жоспарым жүзеге асты ма? (тапсырмалары сәйкес болды ма?)
Уақыт дәлдігі қалай болды?
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім?
Ия
«Ф» дыбысының жасалуын, оның дауыссыз дыбыс екенін,ф дыбысынан кездесетін сөздердің жазылуын білді
Жақсы өтті деп ойлаймын
Сәйкес болды
Сәл ауытқушылық болды.
Өзгерістер енгізбедім
Қорытынды бағалау
Сабақтың ең ұтымды кезеңдерін атаңыз.
1. Жаңа тақырыпты ашу кезеңі
2. «Түртіп алу әдісі» кезеңі. Оқушылар сөздердің мағынасын жақсы түсінді.
Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәтті атаңыз.
1.Топтық жұмыс
2. Өзіндік жұмыс
Келесі сабақтың өткізуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім?
Кейбір оқушылар топпен жұмыс жасағанда белсенділік танытпады. Сол оқушыларды қалыптастыру мақсатында көбірек жұмыс жасау керек.