Е?бек ?тілім-24 жыл. "О?у мен жазуды сын т?р?ысынан дамыту" технологиясын пайдалана ж?мыс жасаймын.?р саба?та балаларды? таным белсенділігін дамытуды, шы?армашылы? ?абілеттерін шы?дау?а к?п к??іл б?лемін.О?ушыны? ?ызы?ушылы?ын арттыру ар?ылы білімге ??лшынысын к?теру- ?азіргі м??алімні? басты міндеті деп есептеймін. ?стаздар ?аымына шы?армашылы? табыс тілеймін. Ш?кірт ал?ысына б?лене бері?іздер
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«?лгі саба? жоспары»
Математика
Сабақтың тақырыбы: Теңдеуді шешу
Сабақтың мақсаты: Теңдеу ұғымын танып біледі. Теңдеу - белгісіз саны бар теңдік екенін, белгісіз санның мәні теңдеудің түбірі екенін яғни теңдеудің шешуі болатынын меңгереді. 1) Мазмұнына байланысты: Теңдеу шешу тәсілін меңгереді. Теңдеу шешу -теңдеуді дұрыс сандық теңдеуге айналдыратындай белгісіз санның мәнін табу екенін ұғынады. 2) Сын тұрғысынан ойлау: Оқушылар өз бетінше теңдеу шешуге дағдыланады, ауызша тұжырым жасауға жаттығады. 3) Топпен жұмыс: Оқушылардың іскерлік дағдылары қалыптасып, математикалық тілде сөйлеп, дәлелдеуге жаттығады. Көрнекілігі: Математикалық кестелер, тақырыптық суреттер, үлестірме парақшалар, сызба плакаттар. Сабақ түрі: Жаңа материалды меңгерту Оқыту әдісі: Сын тұрғысынан ойлауды дамыту. Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі
Сабақтың жүру барысы: Сабақ мазмұны: 1Қызығушылықты ояту: А) Үй тапсырмасын тексеру Ә) «Математикалық сөзжұмбақ» шешу 2. Мағынаны тану; а) Түсіне біл! Сабақ түсіндіру ә) Тақтамен жұмыс: б) Есептейік в) «Ой шақыру» Мазмұнды есеп 3. Еске түсір! Периметрін тап 4. Ой толғаныс; а) Талдау жасайық! Ә) «Біз не үйрендік?» 5. Үйге тапсырма 6. Бағалау:
I. Қызығушылықты ояту: -Сабағымызды бастамас бұрын көңіл күйімізді орнатайық. Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.
Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.
А) Үй тапсырмасын тексеру: ( №6 тапсырма) Ә) «Математикалық сөзжұмбақ шешу» 72 - 12= Е 46+13 = Ш 32+11 =Ң 64 - 40=Т 98 - 23=У 27+40=Е 27+2 =Е 35 - 15 =Ш 53+20 =У 48 - 8 = Д 20 -- 60 -- 50 -- 40 --- 67 -- 73 -- 62 -- 31 --- 27 --- 75 Т ---- Е --- Ң ---- Д ---- Е ---- У --- Ш ---- Е ---- Ш ---- У
II. Мағынаны тану: Теңдеу шешу: Сұрақтар: Теңдеу дегеніміз не? - Белгісіз саны бар теңдікті теңдеу дейміз. - Белгісіз сан немен белгіленеді? - Теңдеуде белгісіз сан латын әріптерімен белгіленеді. - Теңдеу шешу дегеніміз не? - Теңдеу шешу дегеніміз - теңдеуді дұрыс сандық теңдікке айналдыратындай белгісіз санның мәнін табу. - Олай болса, мына суретке назар аударайық: - Бұл не? - Таразы. - Ол қайда қолданылады, не үшін? - Бұл дүкендерде заттың массасын өлшеу үшін қолданылады. Сурет бойынша сабақ түсіндіріледі: - Бұл таразы. Таразының сол жағында 10 кг, х кг қораптар бар, оң жағында 30 кг картоп бар. Таразының екі жағына қарап не айтуға болады? - Бұлар тең. 10+х=30 - Бұл не? - Бұл теңдеуді бірден шешуге бола ма? Ол үшін не істейміз? №1
Дариға 60 теңгеге қалам және одан 20 теңге арзан тұратын қалың дәптер сатып алды. Дариға сатып алған заттары үшін барлығы неше теңге төледі? 2 топ:
ә)Сызғыш 55 теңге , ал жай қарындаш одан 30 теңге арзан тұрады.Барлығына неше теңге төлеу керек? 3 топ: б) «Қолөнер»үйірмесінің мүшелері қағаздан 25 ойыншық жасады. Ал матадан одан 10 ойыншық кем жасады. Үйірме мүшелері барлығы неше ойыншық жасады?
Логикалық есеп
Шөпте қояндар тығылып отыр, тек 10 құлағы ғана көрініп тұр. Қанша қоян тығылып отыр. (5 қоян)
Таразы табақшасына 2 аяғымен тұрғанда, тырна 2 кг болды. Бір аяғымен тұрса, оның массасы қандай болады? (2кг)
Ауылда 4 күн, 4 түн боран соқты. Неше тәулік боран соқты? (4)
Бір адам қалаға бара жатыр еді, жолда оған 3 танысы қарсы келді. Қанша адам қалаға барды? (1)
В) Өрнекті жаз және оның мәнін тап:№5 1 топ:,,,,, 50-ге 4 және 2 сандарының айырмасын қос;
2 топ:---40-қа 5 және 3 сандарының айырмасын қос;
3 топ......30-ға 9 бен 6 сандарының айырмасын қос
Г) № 6. Мәндері сәйкесінше 13-ке және 15-ке тең болатындай бір таңбалы екі санның қосындыларын жаз. Қосындының мәні мен қосылғыштың айырмасын жаз. Олардың мәндерін тап.
9+4=13 13-4=9 13-9=4 9+6=15 15-6=9 15-9=6
8+5=13 13-5=8 13-8=5 8+7=15 15-7=8 15-8=7
7+6=13 13-6=7 13-7=6
III. «Еске түсір!» Периметр табу деген не? - Көпбұрыштың барлық қабырғаларының ұзындықтарының қосындысы периметр деп аталады. А) а=3 см шаршының периметрін тап Р=? 1) Р= 3см+3см+3см+3см=12см Ә)Қабырғалары 5 см және 2см тіктөртбұрыштың периметрін тап) Р=5+5+2+2=14 см Б)Қабырғалары 3 см үшбұрыштың периметрін тап
Логикалық тапсырма. Жұмбақты шешу:
Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да,
Ұзындығы жазулы тұр бойында. /сызғыш/
IV: «Ой толғаныс: Сұрақтарға жауап беру
1. Қосудың компоненттерін ата?
2.Азайтудың компоненттерін ата?
3. Бір таңбалы сандарды ата?
4. Толық ондықтарды ата?
5. 1 сағатта неше минут бар?
6. 1 тәулікте неше сағат бар?
7. 1 ғасырда неше жыл бар?
Сәйкестендіру
Талдау жаса! Ә) Біз нені үйрендік? Білетінім Үйренгенім Үйренгім келеді
теңдеу шешу Күрделі теңдеу шешу тәсілі Есепке теңдеу құруды
V. Үйге тапсырма беру:№7 107-бет VI. Бағалау: Белсенді қатысқан оқушылар бағаланды.
Дамытушылық: Ой-өрісін есте сақтау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Алғырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: оқулық, үлестірмелер.
Сабақ түрі: аралас сабақ.
Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, ізденушілік, өзіндік.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа әзірлік.
ІІ. Мақсат қою кезеңі: Ауызша қосу және азайту тәсілдері. (Екінші кезең) Теңдеуді шешу.
ІІІ. Жаңа сабақ. а/ Оқулықпен, дәптермен жұмыс.
№ 1.
а) Теңдікті жазу. ә)сынап көру тәсілімен теңдеуді шеш: х+2=29
3 + 2 = 5 х=29-2
(3+2)-2=5-2 х=27
3 = 3 27+2=29
29=29
№ 2.
а) Таразының сол жақ табағында ұн бар, ол х кг. Оның қасында 2кг гир тасы бар. Таразының оң жақ табағында 2кг,2кг,1кг-дық гир тастары бар. Олардың қосындысы 5кг. Онда осыны пайдаланып теңдеуді өзіміз құрап көрейік
х+2=5
ә) х кг ұнның қасындағы 2кг гир тасын алып тастағанда, 2кг,2кг,1кг-дық гир тастары бар оң жақ табақ басып кетті. Таразы басы тең болмады. Оң жақ табақтан да 2кг гир тасын алып едік, таразы басы теңелді. Ендеше ұнның салмағы 3 кг екен.
х+2=5
Ендеше, х=5-2
Бұдан, х=3
Тексеру: 3+2=5
5=5
Қортынды: Теңдеуді шешу үшін, оның екі бөлігінен де 2-ні азайттық.
Б) Сергіту сәті.
ІV.Білімдерін тексеру.
№ 3. Шешімдері бірдей теңдеулерді тап.
х+7=14 16-х=9 25-x=20 х+24=25 х+6=11 15-х=14
х=14-7 х=16-9 х=25-20 х=25-24 х=11-6 х=15-14
х=7 х=7 х=5 х=1 х=5 х=1
7+7=14 16-7=9 25-5=20 25-1=24 5+6=11 15-1=14
14=14 9=9 20=20 24=24 11=11 14=14
№4.
Акварель-60 теңге Акварель-60 теңге
Бояу қарындаш-?,30 теңге арзан ? , теңге Бояу қарындаш-?,30 теңге арзан
Шешуі: 60+(60-30)=90 теңге Шешуі: 60-30=30 теңге
Жауабы: Екеуі 90 теңге тұрады. Жауабы: Бояу қарындаш 30 теңге тұрады
№ 6. Мәндері сәйкесінше 13-ке және 15-ке тең болатындай бір таңбалы екі санның қосындыларын жаз. Қосындының мәні мен қосылғыштың айырмасын жаз. Олардың мәндерін тап.
9+4=13 13-4=9 13-9=4 9+6=15 15-6=9 15-9=6
8+5=13 13-5=8 13-8=5 8+7=15 15-7=8 15-8=7
7+6=13 13-6=7 13-7=6
Логикалық тапсырма: Балапанға көмектес:(7-4)-2=1 (7+4)-10 = 1