kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Тұрлаусыз мүшелер".

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ тілі пәнінен ашық

сабақ жоспары

Тақырыбы: «Зат есім»

2 «а»сынып

                                                                                                     Букенова А.Ж.

                                                             2016-2017 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы:Зат есім

Сабақтың мақсаттары:

  1. Білімділік: Оқушыларға зат есім ажырату, сөйлемде атқаратын қызметіне түсінік беру.Зат есім  туралы білімдерін кеңейте түсу.Оқушыларға зат есім жайлы түсінік бере отырып, сұрақтар қоя білуге үйрету.
  2. Дамытушылық: Жаңа технология  элементтерн  пайдалана отырып шығармашылық қабілеттерін дамыту. Оқушылардың сөздік қорын молайту,сөйлеу тілін дамыту,білімдерін толықтыру,ойлау қабілеттерін жетілдіру.
  3. Тәрбиелік:Оқушыларға адамгершілік және ақыл-ой тәрбиесін беру,әдемі жазуға,тапқырлыққа,білімсүйгіштікке,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау

Сабақтың әдісі: түсіндіру,әңгімелеу,жеке, жұптық жұмыс, сұрақ-жауап. Көрнекілігі: карточка, кесте, сематикалық карта,тест

Пәнаралық байланыс:Ана тілі,халық педагогикасы

                              Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру кезеңі

   - сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру. Қазір қандай сабақ екенін сұрадым.

 Психологиялық дайындық жасау.

Бір, екі, үш

Сынып іші тып-тыныш.

Тыныштықты сақтаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

ІІ Операциялық кезеңі

Оқушыларды үш топқа бөліп отырғызу. Ол үшін 18сурет таратылады ( доп, сағат,машина)

І-топ   « доп   »

ІІ-топ  «  сағат»

ІІІ-топ «машина»

-Балалар қазір бізде қазақ тілі сабағы.Сабағымызды бастамас бұрын мынаған көңіл бөлейікші.Плакатқа жазылған  сөзді оқимыз . « Білімін көп болса, досың көп болады»

Сендер де көп оқып білімді болсандар достарың көп болады.

ІІІ Үй тапсырмасын тексеру»

ІІ.Қызығушылықты ояту. « Ой қозғау»

Білесіңдер Кім? Не? деген сұрағын.Сөйлемдегі ой иесі боламын.Не істеді? Сұрағымен көркейемін, толамын.

-Бұл қай сөз табы деп ойлайсыңдар?  -Зат есім.

-Ендеше зат есім туралы білетінімізді есімізге түсірейік.Әр топтан жауап алу.Оқушылар өз ойларын айтады.

ІІІ.Мағынаны түсіну.

-Дұрыс, ал зат есім дегеніміз не?Зат есімге мысалдар келтіру.Ережені айту

Дәптерлерді ашып бүгінгі күн жазу.Көркем жазу сәті: Зз әрпі.

Әр топқа тапсырмалар беріледі.

Тапсырма№1 Төмендегі сөздерге жалғауларын жалғандар.
Оқушы, терезе, сабақ,жұмыс,гүл, дос, үй,бақша,сынып, доп, өзен, кеш,жұлдыз

Тапсырма№2 Артық сөзді тап.

Суретші, Астана, құрылысшы,әнші,ұшқыш.

Жаңбыр,алмұрт,дәптер,кітап,қалам.

Қыс, көктем,сыйлық,күз,жаз.

Мейрам,қаңтар,мамыр,сәуір,ақпан.

Тапсырма№3 Сәйкестендір

Әр оқушы жеке орындайды.

Тапсырма№4 « Ішіне  -сыртына» әдісі бойынша

 Зат есім бар сөздер ішіне жазу.

Жеңіс күні 9 мамыр –бүкіл дүние жүзі бойынша үлкен мейрам.Жеңістің туын желбіреткен, Ұлы Отан соғысының ардагерлері үшін ерекше мейрам.Жеңіс туымыз көк аспанымызда желбірей берсің!

Сематикалық карта

Сан есім

Сын есім

Етістік

Зат есім

Ойнады

доп

әдемі

төртеу

биік

оқушы

биледі

оныншы

Сергіту сәті:

Тест « Зат есім білімін анықтау»

1.Зат есім нені білдіреді?

а) заттың саын    б) затттың қимылың   в) заттың атын

2.Кім? сұрағына жауап беретін сөзді тап.

а)Жандос    б) дәрі    в)  күлді

3. Бөлме деген сөзге қойылатын сұрақты тап.

а) Не істеді?  б)Не?     в) Кім?

4.-шы жұрнағы қай сөзге лайық?

а)ән     б) торғай    в) қобыз

5.Мәтіңді көрсет

а) б     б)Бала     в)Қыс.Қар жауып тұр.Ағаштар ақ көрпеге оранған сияқты.Төңірек түгел аппақ қар.

6. Жалқы есімдерді тап.

а)Ауыл,қала,ел.     б) Мәди,Алакөл, Ақтөс.   в)Қобызшы,жел

ІІІ. Бақылау – бағалау кезеңі

1. Қорытындылау  :   -Бүгінгі сабақтан біз не алдық ?

  • Жаңалық болатындай нені үйрендік ?
  • Қандай жұмыстар ұнады ?

2. Үйге тапсырма:  Карточкамен жұмыс

Күнделікті енді алайық.

Үй тапсырмасын жазайық.

Қазақ тіліден алған білімді.

Ұмытпай есте сақтайық.

3. Оқушыларды бағалау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Тұрлаусыз мүшелер".»






Қазақ тілі

3 сынып

Тұрлаусыз мүшелер
























Букенова А.Ж. Қызылжар мектебі

Сабақтың тақырыбы: Тұрлаусыз мүшелер

Сабақтың мақсаттары:

  1. Білімділік: Оқушыларға тұрлаусыз мүшелерді ажырату, сөйлемде атқаратын қызметіне түсінік беру.Сөйлем мүшелері туралы білімдерін кеңейте түсу.

  2. Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын молайту,сөйлеу тілін дамыту,білімдерін толықтыру,ойлау қабілеттерін жетілдіру.

  3. Тәрбиелік:Оқушыларға адамгершілік және ақыл-ой тәрбиесін беру,әдемі жазуға,тапқырлыққа,білімсүйгіштікке,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі: қайталау

Сабақтың түрі: Дәстүрлі

Сабақтың әдісі: салыстыру,сұрақ-жауап,талдау

Көрнекілігі: карточка,кесте,сематикалық карта

Пәнаралық байланыс:Ана тілі,халық педагогикасы

Сабақтың барысы

1.Мотивациялық кезеңі

- сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру. Қазір қандай сабақ екенін сұрадым.

2 . Психологиялық дайындық жасау.

Бір, екі, үш

Сынып іші тып-тыныш.

Тыныштықты сақтаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

3 . Үй тапсырмасын тексеру

Ауыл – дыбыстық талдау.

Тұрлаусыз мүшелердің сұрақтарына сөздер жазу.

4 .Операциялық кезеңі

  1. Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту.

Бүгінгі сабағымыз ертегі түрінде өтіледі, сондықтан да ертегіні мұқият тыңдаймыз.

Ерте, ерте ертеде Сөйлем мүшелері деген бір қария өмір сүріпті. Оның Тұрлаулы мүшелер және Тұрлаусыз мүшелер деген екі ұлы болыпты.Тұрлаулы мүшелер атты ұлынан Бастауыш пен Баяндауыш деген екі немересі, Тұрлаусыз мүшелер атты ұлынан Анықтауыш, Толықтауыш, Пысықтауыш деген үш немересі болыпты. Тақтаға көрсету.


Алмас мектепке келді. Азат жақсы оқушы.Қыста қалың қар жауады. Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін тап.Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелерін тап.


Тұрлаусыз мүшелердің сұрақтарын еске түсіреміз


Кімнің? Ненің? Қандай? Кімге? Нені? Қашан? Немен? Неше?Қалай? Неге?


Бүгінгі күнді дәптерге жазу.Сауттылыққа көңіл аудару.Бір,екі,үш.Қолға қалам алайық.Салақтықтан қашайық.Әдемі етіп жазайық.(хормен айту)

Көркем жазу: К к. Күз,Қыс.

Оқулықпен жұмыс

1- жаттығу .Сөздерді оқы.Қайда? сұрағына жауап болатын сөздерді теріп жаз.

Әдемі,ауылда,жүгіріп келеді,кеше,жоғарыда,домбыра,артта, мектепте,тау басында.

Тапсырма№1

Өлеңді түсініп оқып, қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой.

Қыс құнар береді.

Көктем дән себеді.

Жаз баптап өсірсе.

Күз жинап- тереді.

Тез ойла,көп ойла!


Кандай?

Қашан?

Нені?

Кімді?

Қайда?

















Сергіту сәті: Орнымыздан тұрайық

Қолымызды созайық

Бір отырып, бір тұрып

Бір отырып, бір тұрып

Демімізді алайық.

Сематикалық карта: Тұрлаусыз мүшелер



Кімге?

Қашан?

Қайда?

Қалай?

Қандай?

Нені?

Кеше







Әдемі







Гүлді







Қыста







Далада







Жарық







Анама










ІІІ. Бақылау – бағалау кезеңі

1. Қорытындылау : -Бүгінгі сабақтан біз не алдық ?

  • Жаңалық болатындай нені үйрендік ?

  • Қандай жұмыстар ұнады ?

2. Үйге тапсырма: Карточкамен жұмыс

3. Оқушыларды бағалау.













Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
"Тұрлаусыз мүшелер".

Автор: Букенова Алмагуль Жумагуловна

Дата: 16.05.2017

Номер свидетельства: 415781
