kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Тіл және сөйлеу" тақырыбына сабақ жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәні Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы Тіл және сөйлеу.

Сабақтың мақсаты Тіл қарым-қатынас жасау құралы екендігін, сөйлеудің не үшін қажеттігін ұғындыруға мүмкіндік жасау. Сөйлеу және оның түрлері туралы берілген ұғымды кеңейту, оқушылардың сөйлеу мәнерін жетілдіру. Оқушылардың сөйлеу тілін дамыту. Адамгершілік, еңбек тәрбиесіне баулу, тілді құрметтеуге, достарын сыйлауға, сауатты жазуға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже Тіл және сөйлеу мәдениетін, сөздің құрылымын, әріптер мен дыбыстардың ерекшелігін ажырата білуге, берілген тапсырманы талдап орындай алу. Дүниетанымы кеңейеді, пәнге деген қызығушылығы артады, шығармашылық қабілеттері дамиды.

Сілтеме Оқулық «Атамұра» 2014 ж,   3 сынып,  3-5-беттер 

Сабақта қолданылатын материалдар: Оқулық      Тақырыпқа байланысты плакат        Бағалау жолақшасы   

Оқыту әдістері:    СТО        Оқыту үшін бағалау       1.жұппен жұмыс  2.топтық жұмыс    3.жеке жұмыс

Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың  зейінін  сабаққа аудару, топқа бөлу, топ ережесін еске түсіру.                                                  

Оқушылар  2 топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлайды. Топ ережесін жасақтайды.

ІІІ. Жаңа сабақ

І. Бағдарлау мотивациялық кезеңде  

-Сөйлеу не үшін керек? Сөйлеу не арқылы жүзеге асады?

Сызба бойынша түсіндіру

ІІ.Операциялық-орындаушылық кезең

1-жаттығуда берілген суреттер бойынша олардың ауызша және жазбаша сөйлеу түрлеріне ажыратады.

Негештің сұрағына өз ойларын айтады.

Суретпен жұмыс

«Ауызекі сөйлеу мен жазбаша сөйлеудің қайсысы бұрын пайда болды?» сұрағына жауап береді.

«Сөйлеу түрлерін қай кезде, қалай қолданатыны туралы әңгілемейді.

ІV. Тапсырма Оқулықпен жұмыс тапсырмалар топтарға бөлініп беріледі.

2-жаттығу І,ІІ топ

4-жаттығу ІІІ, ІV топ

V. Сергіту сәті Оқушылар бой сергітіп алады.

VІ. Дәптермен жұмыс Көркем жазу. Аа Аа Аа алма

Еске сақтау: Тіл арқылы адамдар бір-біріне хабар береді, білмегенін сұрайды, кеңеседі.

Әдемі, таза жазады.

3-жаттығу  Мәтінді түсініп оқып, соңғы екі сөйлемді көшіріп жазады.

VІІ. Қорытынды  «Ойлан, тап» ойыны

1. Аяғы жоқ – жүреді.

    Аузы жоқ – сөйлейді. (Хат)

2. Сөзі дана, үні жоқ,

    Сөйлемейді – тілі жоқ.

    Қолыңа алсаң – шешен,

    Ақылы асқан көсем.  (Кітап)

3. Әрі шешен, әрі әнші, әрі күйші,

    Әр үйде бар, тапқышым, кәне, білші. (Радио)

4. Құлағында – құлағым,

    Аузында – аузым,

    Күнде естіп тұрамын

   Жолдасымның даусын.   (Телефон)

Жұмбақтың шешуін тауып, ол сөздердің сөйлеудің қай түріне жататынын айтады.

VІІІ. Үй тапсырмасы  5- жаттығу

ІХ. Бағалау Сабақ барысында қатысқан оқушыларға қорытып, бағалау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Тіл және сөйлеу" тақырыбына сабақ жоспары»

Бижанова Ботакоз Кабдыгалиевна


Пәні

Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы

Тіл және сөйлеу.

Сабақтың мақсаты

Тіл қарым-қатынас жасау құралы екендігін, сөйлеудің не үшін қажеттігін ұғындыруға мүмкіндік жасау. Сөйлеу және оның түрлері туралы берілген ұғымды кеңейту, оқушылардың сөйлеу мәнерін жетілдіру. Оқушылардың сөйлеу тілін дамыту. Адамгершілік, еңбек тәрбиесіне баулу, тілді құрметтеуге, достарын сыйлауға, сауатты жазуға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Тіл және сөйлеу мәдениетін, сөздің құрылымын, әріптер мен дыбыстардың ерекшелігін ажырата білуге, берілген тапсырманы талдап орындай алу. Дүниетанымы кеңейеді, пәнге деген қызығушылығы артады, шығармашылық қабілеттері дамиды.

Сілтеме

Оқулық «Атамұра» 2014 ж, 3 сынып, 3-5-беттер

Сабақта қолданылатын материалдар:

Оқулық

Тақырыпқа байланысты плакат

Бағалау жолақшасы

Оқыту әдістері:

СТО

Оқыту үшін бағалау

1.жұппен жұмыс

2.топтық жұмыс

3.жеке жұмыс


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, топқа бөлу, топ ережесін еске түсіру.

Оқушылар 2 топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлайды. Топ ережесін жасақтайды.

ІІІ. Жаңа сабақ


І. Бағдарлау мотивациялық кезеңде

-Сөйлеу не үшін керек? Сөйлеу не арқылы жүзеге асады?

Сызба бойынша түсіндіру

ІІ.Операциялық-орындаушылық кезең

1-жаттығуда берілген суреттер бойынша олардың ауызша және жазбаша сөйлеу түрлеріне ажыратады.

Негештің сұрағына өз ойларын айтады.

Суретпен жұмыс

«Ауызекі сөйлеу мен жазбаша сөйлеудің қайсысы бұрын пайда болды?» сұрағына жауап береді.

«Сөйлеу түрлерін қай кезде, қалай қолданатыны туралы әңгілемейді.

ІV. Тапсырма

Оқулықпен жұмыс тапсырмалар топтарға бөлініп беріледі.

2-жаттығу І,ІІ топ

4-жаттығу ІІІ, ІV топ


V. Сергіту сәті

Бір оңға, бір солға

Оқушылар бой сергітіп алады.


VІ. Дәптермен жұмыс

Көркем жазу. Аа Аа Аа алма

Еске сақтау: Тіл арқылы адамдар бір-біріне хабар береді, білмегенін сұрайды, кеңеседі.

Әдемі, таза жазады.

3-жаттығу Мәтінді түсініп оқып, соңғы екі сөйлемді көшіріп жазады.

VІІ. Қорытынды


«Ойлан, тап» ойыны

1. Аяғы жоқ – жүреді.

Аузы жоқ – сөйлейді. (Хат)

2. Сөзі дана, үні жоқ,

Сөйлемейді – тілі жоқ.

Қолыңа алсаң – шешен,

Ақылы асқан көсем. (Кітап)

3. Әрі шешен, әрі әнші, әрі күйші,

Әр үйде бар, тапқышым, кәне, білші. (Радио)

4. Құлағында – құлағым,

Аузында – аузым,

Күнде естіп тұрамын

Жолдасымның даусын. (Телефон)

Жұмбақтың шешуін тауып, ол сөздердің сөйлеудің қай түріне жататынын айтады.

VІІІ. Үй тапсырмасы

5- жаттығу

Күнделіктеріне жазады

ІХ. Бағалау

Сабақ барысында қатысқан оқушыларға қорытып, бағалау.

Күнделіктеріне бағасын қойдырады.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
"Тіл және сөйлеу" тақырыбына сабақ жоспары

Автор: Бижанова Ботакоз Кабдыгалиевна

Дата: 15.05.2017

Номер свидетельства: 415617
