Тақырыбы: «Тапқыр болсаң , озып көр!»
Мақсаты:
А) білімділік: оқушылардыңбілім-білікдағдыларынбақылау, топтабірлесіпжұмысістеуге, басқалардыңжұмысын бағалауға үйрету;
Ә) дамытушылық: оқушылардыңтілбайлық, сөздік қорларын молайту, шығармашылық қабілетін жүйелеу, ойлау қабілеттерін дамыту;
Б) тәрбиелілік: оқушыларды анна тілін сүйетін, болашаққа үлес қоса білетін білімді, ізденімпаз ұрпақ етіп тәрбиелеу.
Түрі: интеллектуалдыдамытпа, сайыс сабақ.
Әдісі: сұрақ-жауап, деңгейліктапсырмалар, ізденушілік.
Көрнекілігі: жоспары, нақыл сөздер.
Сабақтың барысы:
Ойынға қатысушылар төрт-төрттен үш топқа бөлінеді.Ойын 6 айналымнантұрады.Тренинг
1-айналым: «Зымыран сұрақтар»
2-айналым: «Тапқыр болсаң,тауып көр!»
3-айналым: «Ойлы болсаң, озып көр!»
4-айналым: «Кім жүйрік»
Қазылар орнықтырар әділдікті,
Кімдердің жауаптары кәміл мықты.
Білім мен тапқырлықтың сайысында,
Жеңіске жетердейміз нағыз мықты.
Ендіойынымыз интеллектуалдық жарыс түрінде өтетін болғандықтан әділқазыларды сайлап алайық.
Әрқашанда білім көптік етпеген,
Талапсыз жан мұратына жетпеген.
Сәлем бердік ұландарға талапкерлер
Доскөңілден адал, аппақ ниетпен.
Алғашқы айналымымызды бастаймыз.
Мына суреттер арқылы топқа бөлінеміз.Әр топқа төрт оқушыдан.
Алдымен балалар қазір бір-бірімізге деген тілегімізді айтайық.
Ойынға қатысушылар төрт-төрттен үш топқа бөлінеді.Ойын 6 айналымнантұрады.
1-айналым: «Зымыран сұрақтар»
2-айналым: «Тапқыр болсаң,тауып көр!»
3-айналым: «Ойлы болсаң, озып көр!»
4-айналым: «Кім жүйрік»
1-айналым: «Зымыран сұрақтар»
Әр топтарға 4 сұрақтан сұрақтан беріледі. Жауапты топ таба алмаса басқа топ шешуге болады.
1.Табиғатты қандай әдістермен зерттейді? Бақылау және тәжірибе жасау
2. Аспан әлемін немен зерттейді? Телескоп. Аспанға қараймын
3. Көзге көрінбейтін ағзаларды,бактерияларды немен зерттейді? Микроскоп
4. Көкжиек тұстары немен анықталады?Түсбағдар
2-топ
Географиялық карта дегеніміз не?Жер бетінің жазықтықтағы кішірейтілген бейнесі
Физикалық картадан не көруге болады?Әр елдің табиғаты жайлы,табиғат байлықтарын.
Масштаб дегеніміз не?Картада елді мекендердің жер көлемі бірнеше есе кішірейтіліп берілуі.
Жазық дегеніміз не?Құрлық бетінің тегіс немесе сәл белесті алқаптарын айтады.Жазықтар тегіс және төбелі деп бөлінеді.
3-топ
1.Жердің дәл өзіндей кішірейтіліп берілген үлгісі?глобус
2. Жанғыш пайдалы қазбаларды ата?Тас көмір,антрацит ,қоңыр көмір,шымтезек,ағаш
3. Көктемде шығатын алғашқы гүл?бәйшешек
4. Орман емшісі қай құс?тоқылдақ
2-кезең Тапқыр болсаң,тауып көр
Берілген мақалдардың жалғасын табу
1.Жауынмен жер көгереді
Батамен ер көгереді.
2.Жел дауылды шақырады
Бұлт жауынды шақырады.
3.Жер құтты болса
Мал сүтті болады.
4.Су-ырыстың көзі
Еңбек кірістің көзі.
5.Мезгіл жетсе, мұз да ерір
6.Сулы жер-нулы жер.
7.Таста тамыр жоқ
Суда қаймақ жоқ
8.Отан оттан да ыстық
9.Көлдің көркі құрақ
Таудың көркі бұлақ.
10.Тау кезеңсіз болмас
Өлке өзенсіз болмас
11.Отансыз адам-ормансыз бұлбұл.
12Тау мен тасты су бұзар
Ел арасын қу бұзар.
Сергіту сәті
3-кезең Ойлы болсаң,озып көр!
Әдебиеттік оқу,қазақ тілі,математика, пәндері бойынша сұрақтар.
*Құймақұлақ сөзінің мағынасы не?Жақсы сөзді тыңдап,үйренген бала
*Сөйлем неден құралады? Сөзден
*Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді?Екіге жуан жіңішке
*Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді? Қатаң,ұяң,үнді
*Жоғары-төмен,биік-аласа сөздері қандай сөздер?Қарама қарсы мағыналы сөздер
*Бөлу амалының компоненттерін ата?бөлінгіш,бөлгіш,бөліндінің мәні
*Уақыт өлшем бірлігі?сағат
*Қосу амалының компоненттерін ата?Қосылғыш,қосылғыш,қосындының мәні
*Тек адамға қойылатын сұрақ?Кім?
*1-ғасырда неше жыл бар:100жыл
*Екі жағы тұйықталған түзу сызықты қалай атаймыз?Кесінді
*Фигураның периметрі қандай амалмен табылады?Барлық қабырғаларының өлшемін қосамыз
3-кезең Кім жүйрік?
Жануарлар мен құстарды дыбысынан табу
Қорытынды бөлім.
Әділқазылар шешімдерін айтады. Жеңген топты марапаттау.
«Верх-Березовка бастауыш мектебі – балабақша кешені» КММ
Өткізген Жумагулова А.А
2015-2016 оқу жылы