kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Табиғи дыбыс көздері дегеніміз не?

Нажмите, чтобы узнать подробности

бастауыш сыныпқа жараталастану пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Табиғи дыбыс көздері дегеніміз не?»

Сынып: 1

Қатысқандар саны: 17 бала

Қатыспағандар саны: 3бала

Сабақтың тақырыбы

Дыбыс

Табиғи дыбыс көздері дегеніміз не?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.5.3.1 дыбыстың таралуының ерекшеліктерін түсіндіру;

1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: : табиғи және жасанды дыбыс көздерін ажырату;

Көбі: экспериментті түсіндіру.жасау.

Кейбірі: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады.

Ресурстар:

жазуға арналған пластикалық планшеттер;

ермексаз;

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Күтілетін нәтижелер:

  1. Оқушылар:

  2. табиғи дыбыс көздерімен бірге басқа да дыбыс көздері болатыны туралы біледі;

  3. табиғи (жаратылыс) дыбыстар — бұл табиғи (жаратылыс)­ нысандардан шығарылатын дыбыс­ тар екенін­ түсінеді;

  4. бақылау дағдылары жетілдіріледі, табиғи дыбыс көздерін анықтай алады.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Аққу болып ұшамыз

Көлге келiп қонамыз

Көлдiң бетiн құшамыз

Қайта самғап ұшамыз.



Шаттық шебері




Сабақтың ортасы

8 минут


ҚБ « Бас бармақ»















8 минут

Біз дыбыс әлемінде өмір сүреміз. Дыбыстардың табиғи көздері бар. Бұларды табиғаттың дыбыс көздері деп те атайды. Оларға сайраған құстарды, жағаға соғылған толқындарды, уілдеген желді жат­ қызуға болады. Олардың барлығы табиғи дыбыстар деп аталатын әуен, жел гуілі, жапырақ сыбдыры се­ кілді дыбыстарды тудырады. Табиғи дыбыс көзінің мысалы ретінде ырылдау, жылау және басқа да дыбыс тудыратын жануардың немесе адамның дыбысын атауға болады.

Кіріспе тапсырма. Сабақтың басында оқушылардың тыныштық сақтауын және не естіп тұрғанын сұрау. Естілген дыбысты кім немесе не тудырды? Жұмбақты шеш. Жұмбақты оқуын сұрау.



Мынадай сұрақтар қоюға болады: дыбыстың әріптен қандай айырмашылығы бар? (Дыбыстарды біз естиміз және айтамыз, ал әріптерді жазамыз және көреміз.) Дыбысты ұстауға бола ма?

Таныстырылым, оқулықпен жұмыс.

жүн мен мамықтан жасалған бұйымдар;

ыдысқа құйылған сүт өнімдері: сүт, шұбат, мүмкіндік болса, қымыз немесе олардың суреттері;

үй және жабайы жануарлардың белгілері бар үлестірмелі парақшалар.




Сергіту сәті

1 минут



Сергіту сәтіне арналған жинақ

Қызықты тапсырма


Табиғи дыбыстар. Суретке назар аударыңдар. Оны суреттеуді сұрау. Кейбір оқушыларға шағын әңгіме құруын тапсыру. Оқушылардың қайсысы осындай жерде болғаны туралы сұрау. Ол туралы әңгімелеуін сұрау.Суретте қандай дыбыс көздерін көруге болатынын сұрау.Жауабы:Сарқырама, жел, жапырақтар, еліктің аяғының астында жатқан бұтақтар, аралар, Негеш пен Эврика.

Дыбыстарға еліктеу ойынын ұсыну. Құс қалай сайрайды? Жел қалай соғады? Эврика қалай күліп тұр? “Жарық” тарауымен бірге үйлестікте өткізу: “Жарықтың табиғи көздерін еске түсіріңдер. Оларды неге табиғи деп атайды? Суретте бейнеленген дыбыс көздері табиғи мa әлде жасанды ма? Табиғи дыбыс көздеріне нені жатқызуға болады?” Оқушылар табиғи дыбыс көздеріне табиғи нысандар жататыны туралы шешімге келуі керек. Бұдан басқа осындай дыбыс көздерінен туған дыбыстардың табиғи дыбыс немесе табиғат дыбыстары деп аталатынын айту қажет.

Түрлі тапсырмалар

Аяқталуы


16 минут


Зерттейік. Оқушыларды саябаққа немесе мектеп алаңына апарамыз. Тәртіп ережелері туралы ескертуді ұмытпау. Алдын ала оқушылардың аллергиясы жоқтығына көз жеткізу.


Оқушылар дыбыстың табиғи көздерін белгілеп және суретін салуы керек немесе атауларын жазуы қажет, мүмкін болса, суретке түсірту. Адамның сөйлеуі табиғи дыбыс көзі екенін еске түсіру. Ұқсас дыбыс көздерін жазбауын алдын ала ескерту. Мысалы, егер торғайдың шырылын естісең, екінші рет бұндай дыбысты жазбау керек.


Қайтарда топ бойынша бақылау нәтижелері туралы өзара пікір алысуын ұсыну. Оқушылар белсенді нысан ретінде кімді белгілегенін атайды. Жалпы нәтижелер жазылады, қайталауларды ескертеді. Одан кейін сынып алдында нәтижелерді талқылайды.

Сен білесің бе? Адам қандай дыбыс шығаратынын еске түсіруді ұсыну. (Күлу, жылау, түшкіру және тіпті ықылық дыбысы.) Бұл дыбыстарды көрсетуді ұсыну. Кішкентай сайыс өткізуге болады. “Кім барлығынан ұзақ күле алады? Кім шынайы жылай алады?” және тағы басқа осы тәрізді сұрақтар қою. Бұл дыбыстардың неге табиғи дыбыстарға жататынын сұрау.

Дәптермен жұмыс.


Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау


Смайликтер




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Табиғи дыбыс көздері дегеніміз не?

Автор: Тлеубердинова Каламкас Муратказиновна

Дата: 11.06.2018

Номер свидетельства: 472981
