Пән: Дүниетану Күні : Сынып: 1 | Мектеп: Мұғалімнің есімі: Акишева Б.С. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Табиғи және жасанды дыбыс көздері дегеніміз не? |
Оқу мақсаттары | 1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату 1.1.2.1 қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасау; |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады Дыбыстар тақырыбы бойынша аудио жазбаны тыңдайды жəне дауыстарды ажыратады. |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады Дыбыстар бойынша берілген суретке қатысты мысалдар келтіреді. |
Кейбір оқушылар орындай алады: Табиғи және жасанды дыбыс көздерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын біледі. |
Бағалау критерийлері: | Табиғи дыбыстар мен жасанды дыбыс көздеріне мысалдар келтіреді, сипаттама береді,салыстырады. Табиғи дыбыстар мен жасанды дыбыстардың айырмашылықтарын біледі,берілген тапсырма бойынша сәйкес суретті таңдайды. Табиғи дыбыс көздерін қоршаған ортамен байланыстырады. |
Тілдік мақсат | Дыбыс-звук, Табиғи дыбыс көзі (табиғатынан солай жаратылған өзгеріссіз, Жасанды дыбыс көзі (бір затқа тиесілі,т.б.) |
Құндылықтарды дарыту | Табиғатты аялауға,құрмет тұтуға тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыстар | дүниетану |
АКТ қолдану дағдылары | |
Бастапқы білім | Қараңғы қай кезде болады екенін біледі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған іс-әрекеттері | Ресустар | Баға лау |
Сабақтың басы 10 минут | Сабаққа деген қызығушылығын ұйымдастырамын. Бала, бала, балапан Қане, қайсы, алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. Бала, бала, балапан Қане, қайсы, алақан. Саусақтарың әйбат, Былай-былай ойнат. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! | Бейне жазба | |
| Бастапқы білімдерін тексеру мақсатында көздерін жұмғзып алдарында не көріп тұрғандарын сұраймын. Қараңғыны көріп тұрғанын айтады. -Қараңғыны тағыда қай кезде көруге болады?. -Қараңғы сөзіне қарама қарсы қандай сөз бар? -Жарықты денеміздегі қандай мүшемен көре аламыз? -Көздің адамға қандай пайдасы бар екен? -Сыныптас достарыңа көзге қандай күтім жаса дер едің? Дескриптор: Қараңғыны қай кезде көруге болатыны туралы айтады. Көздің қажеттілігін түсіндіреді. Көзге қандай күтім жасау керектігі жайында талқылайды. Бағалау түрі:мерекелік от шашу | Үлестірме | Оқушылар бір- |
Сабақтың ортасы 5 минут | Аудиожазба тыңдату: «Ойлан тап» ойыны арқылы Аудиожазбада берілген мысықтың,иттің, құстың,сиырдың,адамның,желдің,жаңбырдың,т.б. жануарладың дыбысын естіртіп кімге немесе неге тиесілі екенін сұраймын. Дескриптор: Дыбыстарды тыңдайды ажыратады. Бағалау түрі: | | |
| 2-тапсырма .Суреттерді топтастыру әдісі арқылы жасанды және табиғи дыбыс көздерін қима қағаздардан топтастыртамын. Жануарлар мен аңдардың суреттері (табиғи дыбыс көздері) | | |
| «Сәйкесін тап»(барлық оқушылар) Жасыл | | Дәмді | | Пайдалы | | Ащы | | Үш | | Қызыл | | | қағаз | бірін тексереді (дұрыс үлгісі тақтада көрсетіледі) Бағалау критериі «5»-қатесі жоқ, «4»-1-2қате, «3»-3-4 қате |
10 минут Сергіту сәті 2 минут 3минут 8 минут | 3-тапсырма ЖЖ Сурет бойыншасөз тіркесін немесе сөйлем құрастырып, дауысты дыбыстарды ажырат. (көпшілігі,кейбірі) | Сурет бойын ша | тамаша жақсы нашар |
Оқушылар видео роликтегі қимылдарды қайталайды | Видео ролик | |
4-тапсырма Т «Кім жылдам» (көпшілігі) Әр топ өз жемісін себетіне жинайды. ЖемістерКөкөністер Алма Картоп Алмұрт Орамжапырақ Анар Сәбіз | Жеміс тер мен көкөніс тердің суретте рі | |
5-тапсырма. Т(кейбір оқушылар) Жемістер мен көкөністердің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын жаз. Көкөніс тер Жеміс | Қос диаграмма | |
Сабақтың соңы 4 минут | Рефлексия «Алма ағашы» әдісі
Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын, менің көңіл – күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл – күйім жоқ. | Ауызша кері байланыс |
Қосымша ақпарат |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс – |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? | |
Қорытынды бағалау |