Күні: Сынып: 1 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Табиғатқа саяхат. Ө дыбысы мен әрпі. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру |
Сабақтың мақсаттары | Барлығы:ө әрпін таниды,дыбысты ажыратады Көбі:Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: сөздерден сөйлем құрай алады,мәтінді оқи алады,өз ойын еркін айта алады. |
Бағалау критерийі: | Әріпті таниды , ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіре алады |
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы | Денсаулық сақтау технологиялары,сынып қауіпсіздігі,күн тәртібін сақтау,сергіту сәті,шаттық шеңбері,белсенді оку әрекеттер |
Құндылықтарды дарыту | Мәңгілік Ел, бұл – Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы. |
Пәнаралық байланыс | Өнер, дүниетану,жаратылыстану,музыка,орыс тілі |
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым,бейнежазба,интербелсенді тақта |
Сөздік қор | Өрік- абрикос-apricotsӨшіргіш – ластик – еlastic Өзен – река – river сөздерді үш тілде айта алады |
Алдыңғы меңгерілген білім | Ө дыбысы мен әрпін біледі |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут | – Балалар, шаңырақтың уықтары мықты болу үшін бірлесе жұмыс жасаған дұрыс болар.Олай болса топқа бөлінейік.Ол үшін бізге биыл қай жыл кіріп келді?Сол жылдын суреттерінің түстеріне қарай ала отырып топқа бөлінеді 1- қызыл тауық 2-сары тауық 3- ақ тауық «Иә немесе жоқ» ойыны Балалар қазақ тілінде 42 әріп бар (иә) Дыбыстар үшке бөлінеді (жоқ) Дыбыстарды айтамыз,естиміз (иә) Әріптерді көреміз, жазамыз (иә) Қырық бір дыбыс бар (жоқ) | «Шаңырақ»әдісі Суреттер «Иә немесе жоқ» ойыны |
Сабақтың ортасы 20 минут | «Ой шақыру» Жұмбақ жасыру. Шөлде бар, Суда жоқ. Көлде бар, Буда жоқ. Балалар ө дыбысы дейді. Белсенді оқу әдісі «Кім жылдам» ойыны Балалар алдындағы ресурстар арқылы ө дыбысын жасайды Шөл, көл сөздеріне дыбыстық талдау жасап өту.
Шөл Көл Олай болса, балалар бүгінгі бізге келетін жаңа әріп Ө дыбысы мен әрпі. 1. Көрнекілік бойынша ө әрпінің баспа және жазба түрлерімен таныстыру. Ө әрпі қай әріпке ұқсайды? (О) «Сөз ойла, көп ойла» ойыны. Ө әрпінен басталатын сөздерді тез айту. Ұжымдық жұмыс Дыбыстық талдау жасау №1 Тыңдалым. -Мерей, табиғат деген не? -Сұрақтың жауабын төмендегі суреттерден табуға болады? Табиғатқа тағы не жатады? Табиғаттың суреттерінің ішінде Ө-дыбысы мен әрпі келетін суреттерді топтастыру. Дескриптор : Тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіреді. Білім алушы - сөздерді дұрыс айтады; Берілген сурет бойынша шағын әңгіме құрастырып айта алады. Ө дыбысына дыбыстық талдау жасай алады | Таныстырылым, Ермексаз, түрлі- түсті қағаз,моншақ Суретпен жұмыс Оқушы белсенділігі артады Оқулықпен жұмыс Ұжымдық жұмыс Мәтін желісі бойынша оқулықта берілген сұрақтарға оқушылардан жауап алуды ұйымдастырамын. Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу білігін бағалаймын |
Сергіту сәті 3 минут | | Сергіту сәтіне арналған жинақ Бейнебаян |
Қызықты тапсырма Аяқталуы 5 минут | Оқылым Шөл төл өрнек көрік көрме Көл сөл өрмек өрмекші Көрк Жазылым Ө дыбысының жазылу ережесімен таныстыру. Дәптермен жұмыс Сергіту сәті Қолға қалам алайық, Көркем етіп жазайық Өнер Өркен Ойлайық та, ойнайық Түсіп қалған әріптерді Табайық К... мір,к...лік,....рік,...шіргіш, к...же, ш...л,т..рт Саралау «Гаусс»әдісін Әріптестердің ықшам сабағынан алдым Ұжымдық жұмыс (Адасқан әріптер) ойыны Дескриптор : -Буындарды ажырата алады Кері байланыс: Балалар бүгінгі сабақ ұнадыма? Қай ойын ұнады? Бүгінгі сабақтан сөз қоржындарыңа қандай сөз салдыңдар? Бүгін біз не үйрендік? Ия біз бүгін басқа дыбыстардан ерекшелігін Ө дыбысының оқылуын ,жазылуын және сөздік қорымызды толықтырдық.Бүгінгі сабағымыздың мақсаты осы. | Оқулықпен жұмыс Дәптермен жұмыс «Өз орнын тап» ойыны Топтық жұмыс Ұжымдық жұмыс «Гаусс» әдісі |
Сабақтың соңы 2 минут | Кретериалды бағалауды дескриптор арқылы бағаладым | Кері байланыс |
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру Кретериалды бағалауды дескриптор арқылы бағаладым | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие) |
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушыларайтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) | Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |