Күні: 22.01.2018ж Сынып: 1 «А» | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Табиғатқа саяхат. Ә дыбысы мен әрпі. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру; 1.2.1.2 оқудың түрлерін ( буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.2.2.1 мәтінде автордың не туралы айтқысы келгенін түсіну; 1.3.11.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына нүкте қою. |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар орындайды: Көптеген оқушылар орындайды: Кейбір оқушылар орындайды: алған білімді өмірде қолдана алады. |
Жетістік критерийлері | Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. Сөздерге дыбыстық талдау жасай алады. |
Құндылықтарды дарыту | ата-ананы сыйлау, еңбектің қадірін білу, топтық жұмыс барысында жауапкершілікті сезіну. |
Пәнаралық байланыс | Дүниетану, музыка |
АКТ қолдану дағдылары | Бейнежазба, Интерактивті тақтаны қолдану |
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады. ә әрпі кездесетін сөздерге өмірден мысалдар келтіреді. Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Ә дыбысы мен әрпі, қыс-зима-winter қар-снег-snow Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті? |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру (5 мин) | Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз, Баршаңызға құрметпен, Бас иеміз біз.
1,2,3 Біздің сынып тып-тыныш Жалқаулықты тастаймыз Сабақты біз бастаймыз. | Шаттық шебері |
Сабақтың ортасы (25 мин) | Оқушылар енді, мына тапсырмаларды орындап жіберейік. 1-топқа қыс айларын қағазға жапсыру. 2-топқа қысқы ойындарды қағазға жапсыру. 3-топқа қыста болатын құбылыстарды қағазға жапсыру. 4-топқа қыста болатын мерекелерді қағазға жапсыру керек. Демек, бүгін біз қысқы табиғатқа аясына саяхат жасаймыз. Жұмбақ Бұрап қойған сағаттай, Айғайлайды таң атпай. Бұл не? (Әтеш) Дауысын тыңдату. Әтеш сөзін айту, сөз басында қандай дыбыс естілгенін сұрау. Дыбыстық талдау жасау. Олай болса, бүгін Ә әрпімен танысамыз, жазып үйренеміз. Ә дыбысын айнаға қарап айту. Ә дыбысы бар сөздерді атау. Сөз басында, ортасында келетінін білдіру. Қалай ойлайсыңдар, Ә қандай дыбыс? -Дауысты, жіңішке Ә әріпін қызыл үйшікке орналастыру. Ә дыбысы буын құрай ала ма? -иә Ә- теш Суреттер бойынша дыбыстық талдау жасау. (Ө) дәрі, әнші т.б. Бейнежазба көру, тыңдату. (МК) Суреттен ә дыбысы кездесетін суреттерді атату. Ә дыбысының баспа және жазба түрін көрсету. Ауада, дәптерге, тақтаға жазып көрсету. Қалам алып қолыма, Ә дыбысын жазамын.
(Ө) Оқушылардың жазба жұмыстарын қадағалау.
Ә Ә ә ә Әә Әә
Сөздердің мағыналарын түсіндіру. Енді, біз бірнеше тапсырмалар орындап ауыл шетіне келдік. ( Ө) Сұрақ-жауап, сөйлемдер айту. «Аққала» құрастыру Ишара «Аққала» Жұмбақ Бір жұмбағым бар, асты қар, Қадамы жоқ, ізі бар, Мойынында жібі бар. (шана) (Ө) 89-бет «Шана» мәтінін жекелеп оқыту. 1-топ 1-сөйлемді 2-топ 2-сөйлемді 3-топ 3-сөйлемді оқиды. Хормен оқу. (Ө) Жаңылтпашты оқы және жаңылмай жатқа айтып көр. Келген малшы Әрі әнші, Әрі аңшы. (Т) Сұрақ қою. Кеспе қағаздардан дұрыс жауапты тауып сызу. 1. Мәтін не туралы айтылған? Шана 2. Кім сыйлады? Әке 3. Сен қандай әсер алдың? Көңілді смайлик 4. Не істейсің? Сырғанаймын. | | Кеспе қағаздар АКТ қолдану Суреттер №3 жазу дәптері Оқулық, тақта Интеративтік тақта Суреттер Ф4 форматы |
Қызықты тапсырма (5 мин) | (Т) Әріптерден сөз құра. Оларға сәйкес суретті таңда. Дәрігер, әтеш, Дәурен д ә р і г е р 1-топ әтеш 2-топ Д ә у р е н 3-топ | Кеспе қағазбен жұмыс |
Сабақтың соңы (5 мин) | Сұрақ-жауап Рефлексия Төбешік биіктігіне қарап шана жапсыру. Ең биік –түсіндім Ортасында-әлі де түсінгім келеді Төмен-түсінбедім | Шана шаблоны |
Класта 16 оқушы бар. Сабақты психологиялық дайындықпен бастап, сабаққа дайындап алдым, сабақта әр түрлі жаңа әдістер қолдандым. Тақырыпты қыс мезгіліне байланысты тапсырмалар беріп, топпен жұмыс жасап, қысқы табиғатқа саяхат жасайтынын білді. Жұмбақ шешу арқылы «Ә дыбысы мен әрпі» тақырыбы өтілетін білді. Сабақтың барысы топтық жұмыспен басталды. Сабақта топпен жұмыс болатынын айтып ескерттім.
Ашық сабағымда бірнеше тапсырмалар орындалды. Сабақ мақсаты таныстырылды.Тақырыпқа байланысты бірнеше тапсырмалар орындадық. Интеративті тақтадан ә дыбысына байланысты бейнефильм қарады. Ә дыбысын қолдарына айна алып, қарап айтып көрді. Оқушылардың бойын сергітіп алдым. Дәптермен жұмыс, оқулықпен жұмыс, тақтамен жұмыс және ауызша сұрақ-жауап берілді. Ә дыбысы мен әрпін айтып, жазып үйренді. Бірнеше топтық тапсырмаларды оқушылар орындай алды. Әр тапсырманы бағалауда қол шапалақтау әдісін қолдандым. Жеке қалыптастырушы бағалау алынды, сөздерге дыбыстық талдау жасау. Сабақ соңында қыс мезгіліне байланысты шанаға стикерлер жапсыру арқылы сабаққа түсінген, түсінбегендерін көрсетті. Оқушылардың барлығы жасыл шанаға өз стикерлерін жапсырып шықты.
Әр оқушы тақырыпты жақсы меңгерді. Сабаққа барлық оқушы жақсы қатысты. Топпен жұмыс істеуді үйреніп, бір-біріне көмектесті. Ашық сабағымда барлық мақсат-міндеттеріме жеттім және сабақ қызығушылықпен өтті.
Алдағы уақытта ашық сабақ барысында айтылған ұсыныстарды ескере отырып, жұмыс жасаймын.