Күні: 31.01.2017ж. Сынып: 1 «В» | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Табиғатқа саяхат. Б б дыбысы мен әрпі. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.9. Дыбыс пен әріпті тану және ажырату 1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту 3.5. Тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызба белгілерін қолдана отырып жай сөйлемдер құрастыру. 2.5. Мәтін бойынша сұраққа жауап бере білу. 3.8. Каллиграфикалық нормаларды сақтау |
Ойлау дағдысының деңгейі | Білу және түсіну, қолдану, талдау, жинақтау |
Бағалау критерийлері | • Сөздегі дыбыс түрлерін ажыратып, анықтайды. • Дыбыстардың сөздегі қызметін түсіндіреді. • Сөз мағынасын ажыратады, анықтайды, сөйлем құрап айта алады. • Тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар қолданады. • Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады. • Алған білімді өмірде қолдана алады. |
Дескриптор | Сөздер, сөйлем оқи алады, сұрақтарға жауап бере алады. Мәтінді оқып, түсінеді, сұрақтарға жауап бере алады. Берілген сұраққа сызбаға сай жауап бере алады. Диалогті рөлге бөліп оқи алады. Әріптерді, сөздерді талапқа сай жазады. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, табиғатқа қамқор болуға тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану, дүниетану, математика сабағы |
Тілдік құзыреттілік | Бағдаршам – светофор – traffic light |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Аспан түрді түндігін Жерге сәуле жайылды Неткен ашық күн бүгін Қайырлы күн, қайырлы! Алдарыңдағы күлімдеген күннің суретіне қарап, күннің мейірімді шуағын жүректеріңмен сезіне отырып, сабағымызды бастайық. Кезекшімен сұхбат жүргізу. Ортақ тақырып қалай аталады? Біз кеше қандай әріппен таныстық? Табиғатқа нелер жатады? Табиғатқа саяхат. Орманның тапсырмасы. Алдыңғы оқу. Жеке жұмыс. П п қандай дыбыс? Неліктен дауыссыз? П дыбысына бар қандай сөздерді білесіңдер? Дыбыс дегеніміз не? Әріп дегеніміз не? Дауысты дыбыс дегеніміз не? Дауыссыз дыбыс дегеніміз не? Тақтамен жұмыс жасау Жазбаша, сызба арқылы, текше арқылы көрсету Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі арқылы | Психологиялық дайындық |
Сабақтың ортасы | Таудың тапсырмасы. Жаңа сабақ. «Б» дыбысын жұмбақ жасыру арқылы табу Ал, бүгінгі тақырыбымыз «Табиғатқа саяхат. Б б дыбысы мен әрпі» Үш көзді батыр Жолды аңдып жатыр (бағдаршам) «Бағдаршам» ойыны «Б» қандай дыбыс? Дәлелдеп көр. «Б б» дыбысының баспа және жазба түрлерін көрсету. «Сөз ойла, тез ойла» ойыны. Айтылым. «Б б» дыбысы кездесетін сөздерді айтып, қай жерде кездесіп тұрғанын дәлелдеу. «Б б» дыбысы сөздің басында, ортасында кездеседі. Б б дыбысы кездесетін сөздерді буынға бөлу, сөйлем құрау. Баспа және жазба түрлерін көрсету. Оқылым. Оқу түрлерін пайдалану (іштей, хормен, тізбектей, теріп) Сөздерді мағынасын түсіндіріп кету, сөйлем құрату. Тыңдалым. Мәтінмен жұмыс. Бор неден жасалады? Көлдің тапсырмасы. Жұппен жұмыс. Берілген сұрақтың жауабын сызбаға қарап болжа. Диалогті сыныптасыңмен рөлге бөліп оқы. «Әткеншек» әдісі. | Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
Сергіту сәті 1 минут | Ұзын құлақ сұр қоян Естіп қалып сыбдырды. Ойлы-қырлы жерлермен, Ытқып-ытқып секірді. Қарап еді артына Қиығын салып көзінің Келе жатқан томпаңдап Көжегі екен өзінің. | Сергіту сәтіне арналған жинақ |
Аяқталуы Қызықты тапсырма | Жануарлардың тапсырмасы. Жазылым. Ауада жазып көрсету Тақтаға жазып көрсету Тақтамен жұмыс Жазбаша, сызба, текше арқылы көрсету Өсімдіктердің тапсырмасы. Топпен жұмыс 3 топқа тапсырма. «Адасқан әріптер» Шөлдің тапсырмасы. Шығармашылық тапсырма. 3 топқа тапсырма. «Балапан» сөзінен сөз құрастыру. | Дәптермен жұмыс Оқулық, дәптерлер. |
Сабақтың соңы | Рефлексия. Топтар бірін – бірі бағалау. «Білім»ағашына үш түрлі жапырақ жапсыру. Жасыл түс – түсіндім, сары – түсіндім, бірақ сұрағым бар, қызыл түс – түсінбедім. | |
Сабақтың мақсаты орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Жоспарланған тапсырмалар жақсы іске асты ма ? Уақытты қалай пайдаландым? | | |
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1. Топтастыру әдісі. 2. Өзін- өзі бағалау. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. Ресурстармен тиімді жұмыс жасау, өмірмен байланыстыру. 2. АКТ тиімді қолдану. Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім? 1. Ресурстарды тиімді пайдалану арқылы алға ілгерілеудің жүзеге асатынын білдім. |