Батыс Қазақстан облысы Ақжайық ауданы
М.Әуезов атындағы №2 ОЖББМ
Бастауыш сынып мұғалімі
Есболатова Жанар Муканбетовна
Саба қ ты ң та қ ырыбы: Т ә улік, апта, ай .
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларға 1 тәулікте 24 сағат туралы және ай,апта олардың ара қатынасымен таныстыру,екі таңбалы сандарды есептеу,сағатпен, минутпен өрнектеп жазуға үйрету;
Дамытушылығы: Оқушыларды логикалық ойлауға, жазуға, көруге,
есептеуге баулу, танымдық, шығармашылық белсенділіктерін
арттыру;Өз тәжірибелеріне сүйене отырып алған білімдерін дамыту.
Тәрбиелігі:Пәнге деген сүйіспеншілігін оятуға, оқушыларды алға қойған мақсаттарына жетуге тәрбиелеу,жолдастыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу. Сабақтың типі: жаңа сабақ.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, есеп шешу, топпен жұмыс,жеке жұмыс,түсіндіру, ізденушілік.
Сабақтың көрнекіліктері:интербелсенді тақта,слайдтар, суреттер,кестелер
I Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушыларды үш топқа бөлу.
а/ Психологиялық дайындық.
Сәлеметсің бе, көздерім! Сәлеметсің бе, қолдарым! Сәлеметсің бе, аяқтарым! Сәлеметсің бе, Алтын күн! Сендер ояндыңдар ма? Мен ояндым.
-Оқушыларға жарнама айту.
Елімізде 1 миутта:161 тоңазытқыш
13 кір машина
12 велосипед
18 радио
80 сағат жасалады екен!
Ал, сендер 45 минутта неше тапсырма орындайды екенсіңдер? Сабағымыз сайыс түрінде өтеді.Тәулік,ай,апта туралы тусінігімізді кеңейтіп есептер мен мысалдар шығарамыз. «Ай» тобына.Бір жылда неше ай бар?
«Апта» тобына.Апта күндерін ата.
«Тәулік» тобына. 1 аптада неше күн бар?
ІІ.Жаңа сабақ.
-Тәулік деген не?
– тетелес бір күн мен бір түннің қосындысы. 1-6-ға дейін түнгі уақыт
7-12-ге дейін таңертеңгі уақыт
13-18-ге дейін күндізгі уақыт
19-24-ке дейін кешкі уақыт
-«Нақты сұрақ-дәл жауап» Оқулықпен жұмыс.№3
Қараша айында неше күн бар?
Қараша айы аптаның қай күнінде басталады? /жұма /
8 қараша аптаның қай күніне келеді? /жұма /
23 қараша аптаның қай күні? /жұма /
Қай күнге белгі қойылған? /15 қараша /
Мектептегі пәндік олипиада 19 қарашада басталып, 25 қарашада аяқталды. Олимпиада неше күнге созылды? /7күн/
18 қарашада,дүйсенбіде, күн ашық және құрғақ болды.7 күннен кейін қар жауды. Қар аптаның қай күнінде жауды?(25 қараша)
-«Қас қағым сәтте» тез жауап бер.
«Ай» тобына.
1.Президент күнін ата.
2.Желтоқсан нешінші ай.
3.Қаңтар айында сыныпта кімнің туған күні тойланды?Аптаның қай күні.
«Апта»
1.Сабақ сағат нешеде басталады ?
2.Қай уақыт?
3.Ауылда 4 күн,4 түн боран соқты.Неше тәулік боран соқты?
«Тәулік»
1.Білім күні қай күн?
2.Орысша, ағылшынша аудар.
3.Күн мен түн теңелетін ай.
-«Есепке кім жүйрік» Оқулық №4.
. Туристер пойызбен 1тәулік, автобуспен 5 сағат жүрді.
Туристер жолда барлығы неше сағат болды?
Оқулықтағы.№6
Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастыр және оны шығар.
Шешуі:(25+32)-15=42
(25-15)+32=42
Жауабы:Қалғаны 42 құс.
«Бойы сергектің ойы да, сергек»
Сергіту сәті.
«Ойлан тап »
1. Есепте. (жеке орындалады.)
2.Көрсетілген өлшем бірліктермен өрнекте.(топпен)
3.Тура теңдік шығатындай тиісті жерге жақша қой.(топпен)
«Біліміңді шыңда.»Үйге тапсырма №7
Сабақты қорытындылау.
Бағалау.Күн суреттерін санау.
Просмотр содержимого документа
«Тәулік, апта, ай.»
Батыс Қазақстан облысы Ақжайық ауданы
М.Әуезов атындағы №2 ОЖББМ
Бастауыш сынып мұғалімі
Есболатова Жанар Муканбетовна
Саба қ ты ң та қ ырыбы : Т ә улік , апта , ай .
Сабақтың мақсаты :
Білімділігі: Оқушыларға 1 тәулікте 24 сағат туралы және ай,апта олардың ара қатынасымен таныстыру,екі таңбалы сандарды есептеу ,сағатпен, минутпен өрнектеп жазуға үйрету;
Дамытушылығы: Оқушыларды логикалық ойлауға, жазуға, көруге,
есептеуге баулу, танымдық, шығармашылық белсенділіктерін
арттыру; Өз тәжірибелеріне сүйене отырып алған білімдерін дамыту.
Тәрбиелігі:Пәнге деген сүйіспеншілігін оятуға, оқушыларды алға қойған мақсаттарына жетуге тәрбиелеу,жолдастыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу. Сабақтың типі: жаңа сабақ.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, есеп шешу, топпен жұмыс,жеке жұмыс,түсіндіру, ізденушілік.
Сабақтың көрнекіліктері:интербелсенді тақта,слайдтар, суреттер,кестелер
I Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушыларды үш топқа бөлу.
а/ Психологиялық дайындық.
Сәлеметсің бе, көздерім! Сәлеметсің бе, қолдарым! Сәлеметсің бе, аяқтарым! Сәлеметсің бе, Алтын күн! Сендер ояндыңдар ма? Мен ояндым.
-Оқушыларға жарнама айту.
Елімізде 1 миутта:161 тоңазытқыш
13 кір машина
12 велосипед
18 радио
80 сағат жасалады екен!
Ал, сендер 45 минутта неше тапсырма орындайды екенсіңдер?
Сабағымыз сайыс түрінде өтеді.Тәулік ,ай,апта туралы тусінігімізді кеңейтіп есептер мен мысалдар шығарамыз.
Жоспар 1. «Нені біліп келдім?» 2. «Нақты сұрақ, дәл жауап» 3. «Қас - қағым сәт» 4. «Есепке кім жүйрік ?» 5. «Бойы сергектің, ойы да сергек » 6. «Ойлан, тап!» 7. «Біліміңді шыңда»
«Ай» тобына .Бір жылда неше ай бар?
«Апта» тобына .Апта күндерін ата.
«Тәулік» тобына . 1 аптада неше күн бар?
ІІ.Жаңа сабақ.
-Тәулік деген не?
Тәулік – тетелес бір күн мен бір түннің қосындысы.
1-6-ға дейін түнгі уақыт
7-12-ге дейін таңертеңгі уақыт
13-18-ге дейін күндізгі уақыт
19-24-ке дейін кешкі уақыт
-«Нақты сұрақ-дәл жауап» Оқулықпен жұмыс.№3
Қараша айында неше күн бар?
Қараша айы аптаның қай күнінде басталады? /жұма /
8 қараша аптаның қай күніне келеді? /жұма /
23 қараша аптаның қай күні? /жұма /
Қай күнге белгі қойылған? /15 қараша /
Мектептегі пәндік олипиада 19 қарашада басталып, 25 қарашада аяқталды. Олимпиада неше күнге созылды? /7күн/
18 қарашада,дүйсенбіде, күн ашық және құрғақ болды.7 күннен кейін қар жауды. Қар аптаның қай күнінде жауды?(25 қараша)
-«Қас қағым сәтте» тез жауап бер.
«Ай» тобына .
1.Президент күнін ата.
2.Желтоқсан нешінші ай.
3.Қаңтар айында сыныпта кімнің туған күні тойланды?Аптаның қай күні.
«Апта»
1.Сабақ сағат нешеде басталады ?
2.Қай уақыт?
3.Ауылда 4 күн,4 түн боран соқты.Неше тәулік боран соқты?
«Тәулік»
1.Білім күні қай күн?
2.Орысша, ағылшынша аудар.
3.Күн мен түн теңелетін ай.
-«Есепке кім жүйрік» Оқулық №4.
. Туристер пойызбен 1тәулік, автобуспен 5 сағат жүрді.
Туристер жолда барлығы неше сағат болды?
Оқулықтағы.№6
Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастыр және оны шығар.
Шешуі:(25+32)-15=42
(25-15)+32=42
Жауабы:Қалғаны 42 құс.
«Бойы сергектің ойы да, сергек»
Сергіту сәті.
«Ойлан тап »
1. Есепте. (жеке орындалады.)
2.Көрсетілген өлшем бірліктермен өрнекте.(топпен)
3.Тура теңдік шығатындай тиісті жерге жақша қой.(топпен)
«Біліміңді шыңда.»Үйге тапсырма №7
Сабақты қорытындылау.
Бағалау.Күн суреттерін санау.