Әдебиеттік оқу
Сынып: 3 «а»
Күні: 6.12.2016 ж
Сабақтың тақырыбы: Тәуелсіздік күні. Тәуелсіздік алған күн
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды Қайрат Әлімқұловтың «Тәуелсіздік алған күн» өлеңінің мағынасын ашып, идеясын түсіндіру
Сабақтың міндеттері:
1.Оқушыларды Қазақ халқының тәуелсіздік жолындағы ерлік күресімен, қол жеткен жетістіктерімен қысқаша таныстыру.
2.Қаншама құрбандықпен қол жеткен тәуелсіздігімізді құрметтей, қастерлей білуге тәрбиелеу, Қазақстанның келешегі үшін аянбай күресуге және еңбек етуге баулу.
3.Отанға деген сүйіспеншілікке өлең мазмұны арқылы жетелеу
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Құралдар: интербелсенді тақта, маркерлер,түрлі-түсті фломастерлер, «Желтоқсан құрбандары », «Қайрат Рысқұлбеков», «Қазақстан Тәуелсіздігіне 25 жыл» және «Тәуелсіз Қазақстан» видео ролик
Әдіс-тәсілдері: жұптық, топтық, сұрақ-жауап,СТО
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
І.Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу
Психологиялық дайындық
Аспанға қарап ай көрдім
Төмен қарап жер көрдім Оңға, солға бұрылып, Егеменді ел болдым !
Психологиялық ахуалды орнату
«Тілек» жылулық шеңбері (бір-біріне бүгінгі сабақта жылы сөздер айту)
Оқушылар үлкен шеңберге тұрады.
Шаттық шеңберіне тұрып бір-біріне бүгінгі сабақта жылы сөздер айтады
Топқа бөлу
«Шашу, шашу » ойыны арқылы 2 топқа бөліп отырғызу.
1-топ: «Желтоқсан»
2-топ: «Тәуелсіздік»
Топ басшысын сайлау
Топ ережелерін құрғызу
«Шашу, шашу » ойыны. Алған конфеттерінің сырқы түсіне байланысты
2 топқа дыбыссыз қадаммен бөлініп отырады
Топ ережесін құру
ІІ. Өткенді қайталау
Ойын. «Бәрін білемін!»
Оқушылар жауаптарын
айтады.
ІІІ.Негізгі
бөлім.
Жаңа тақырыпты меңгеру
Проблемалық іздену
Сендер өз топтарыңның атауы туралы не білесіңдер?
Тәуелсіздік пен желтоқсанның айырмашылығы мен ұқсастығы неде?
көңіл аударайық
видео
-Қазақстан туралы не білеміз? (Мен Қазақстанда тұрамын. Мен Қазақстанда білім алып жатырмын.Мен еліммен мақтанамын.Елімнің гүлдене бергенін қалаймын.)
-Міне оқушылар біздер елімізбен мақтанамыз. Бұл еркіндік оңайлықпен келген жоқ. Қазақ елі еркіндікке жету үшін қаншама қиын-қыстау кезеңдерді бастан кешірді. Мыңдаған жылдық тарихы бар.Қазақстан тәуелсіздік алды. Ал, 1986 жылғы оқиға халықтың есінде мәңгі сақталады. 16 желтоқсанда қазақ жастары Орталық алаңға шығып,Қазақстан тәуелсіздігін талап етті.Осының нәтижесінде 1991 жылы 16 желтоқсанда Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігі туралы заң қабылданды.
Ендеше балалар біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қалай болады деп ойлайсыңдар?
-мәтінді дауыстап оқып беру. Оқушылар тыңдай отырып түсініксіз сөздерді түртіп алады.
Ы.Алтынсариннің сөзін сендер қалай түсінесіңдер?
Тәуелсіздік бізге оңай жолмен келген жоқ. Ендеше бұл күнге жетудің қиыншылығы туралы ведеоны тамашалайық
Тапсырма:
1-топ: «Тәуелсіздік алған күн» өлеңінің 1,2 шумағын оқу
ІІ-топ: «Тәуелсіздік алған күн» өлеңінің 3,4 шумағын оқиды.
Әр топ өзара оқып, талқылайды. Өте керек мәліметті түртіп алады.
Олар өзара не түсінгендерін талқылау.
Әр топқа маркер, түрлі-түсті фломастер тарату
Сергіту сәті
«Мен қазақпын » қимылды музыка
Әр топ өз топтарының атауына байланысты не ойлайтындарын, өз ойларын айтады.
Басқа топтар ой қосып, толықтырады
Оқушылар өздерінің түсінігін айтады
Әр топ өзара талқылайды.
Видео.
Өлеңді оқу, түсініксіз және керек мәліметтерді түртіп алу.
Музыка әуенімен қимылдар жасау
Қолдану
Видео ұсыну
Қайрат Рысқұлбеков туралы.
Қайрат ағаларың туралы не білесіңдер? Білетін мәліметтерін айтқызу.
Әр топ түсінгендері бойынша әңгімелейді
Талдау
Тақырыпты топта оқып талқылап постерге түсіру
1-топ:
«Тәуелсіздік» ойтолғау жазу
2-топ: «Отанымыздың басты мерекесі» тақырыбында ойларын жазу
. Тақырыпты топта талқылап, постерге түсіреді
Постерлерін қорғау
Тапсырмаларын орындап, жұмыстарын хабарлау
ІҮ. Рефлексия.
Сабақты қорытынды
лау
Сабақты қорытындылау.
1. Қазақстан қандай ел?
2. Қазақстан тәуелсіздікті қай жылы алды?
3. Қ.Р-ның рәміздерін ата
«Екі жұлдыз, бір тілек»
V. Бағалау
Бағалау парақшасы
Топ басшылары бағалайды
VI. Үйге тапсырма
-Қайрат Әлімқұловтың «Тәуелсіздік алған күн» жаттау
-Қайрат Рысқұлбеков туралы мәлімет жинау
-Болат Үсенбаев баяндама жазу