Мақсаты: оқушылардың сөз және оның құрамы тураы алған білімдерін кеңейту, жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге дағыландыру, оқушыларды сауатты, көркем жаза білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап, СТО технологиясының элементтері
Пәнарлық байланыс: әдебиеттік оқу
Көрнекілігі: сөзжұмбақ, үлестірмелі карточкалар
Сабақтың барысы
Қызығушылықты ояту.
Оқушыларды топқа бөлу, зейіндерін сабаққа аудару.
Мағынаны тану.
«Серпіңді сауал»
Дыбыстың неше түрі бар, ата?
Тұрлаулы мүшелерді ата?
Бастауыш дегеніміз не?
Баяндауыш дегеніміз не?
Бастауыш та, баяндауыш та зат есімнен жасалса бастауыштан кейін не қойылады?
Мәтіннің неше түрі бар, ата?
Оқулықпен жұмыс.
11-жаттығу. Сөздердің түбірін бөліп алып, оларға басқа қосымша қосу арқылы жаңа сөз жаса. Жаңа сөздерді қатыстыру арқылы екі-үш сөйлем құрап жаз.
Дәріні дәріхана
Оқуға оқулық
Жұмыспен жұмысшы
Кітаптан кітапхана
Өнеріле өнерлі
Бүркіті бүркітші
Дәріханада дәрілердің көптеген түрі сатылады. Айжан-өнерлі оқушы. Мен бүгін кітапханаға бардым. Менің атам бүркітші. Әжем маған оқулықтан ертегі оқып берді.
12-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті жалғауды қойып жаз.
Еңбектің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті. Ердің атын еңбек шығарады. Жері байдың-елі бай. Шеге тағаны сақтайды, таға тұлпарды сақтайды.
13-жаттығу. Өлеңді оқы. Өлеңдегі түбір күйінде айтылған сөздерді тап. Қарамен жазылған сөздерді көшіріп жазып, түбір мен қосымшаға ажырат. Жаңа,кең, жас сөздеріне мағынасы қарама-қарсы сөздер тауып айт.
14-жаттығу. Әуе шарымен ұшуға көмекке кел. Ол үшін ұш сөзінен бірнеше қосымшалы сөз жасап жаз.
Ұшақ, ұшпа, ұшқыш, ұшты.
15-жаттығу. Достық сөзін түбір мен қосымшаға ажыратып, қосымшаның қай түрі екенін айт.
16-жаттығу. Сөздерді оқы. Әр қатарда берілген бес сөздің қайсысы артық? Неге?
Ойын, бас, өнер, дала, түтінді.
Көкем, іні, апасы, атаның, қарындасты.
Білгіш, балық, сазгер, оқулық, мүсінші.
Жалғау жалғанған сөздерді көшіріп жаз.
Түтінді, көкем, апасы, атаның, қарындасты.
17-жаттығу. Сөздерді оқы. Бұлар құрамына қарай қандай сөздер? Түбір сөздер. Сөздерді сызба бойынша өзгертіп жаз. Түбір – жұрнақ- жалғау-жұрнақ, жалғау.
Ән, жұмыс, мұнай, өнер, су, таза.
Әнші әнді әншілер
Жұмысшы жұмысқа жұмысшылар
Мұнайшы мұнайға мұнайшылар
Өнерпаз өнерге өнерпаздар
Сулық суға сулықтар
Тазалық тазамын тазалыққа
Ой толғаныс. Семантикалық карта.
Үйге тапсырма. 18-жаттығу. (119-бет)
Оқушыларды бағалау.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Сөз және оның құрамы ашық сабақ»
Бекітемін:
МДОІЖО: Бахитова М.Г.
Мерзімі: 23.12.2016ж
Сабақтың тақырыбы: Сөз және оның құрамы.
Мақсаты: оқушылардың сөз және оның құрамы тураы алған білімдерін кеңейту, жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге дағыландыру, оқушыларды сауатты, көркем жаза білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап, СТО технологиясының элементтері
Пәнарлық байланыс: әдебиеттік оқу
Көрнекілігі: сөзжұмбақ, үлестірмелі карточкалар
Сабақтың барысы
Қызығушылықты ояту.
Оқушыларды топқа бөлу, зейіндерін сабаққа аудару.
Мағынаны тану.
«Серпіңді сауал»
Дыбыстың неше түрі бар, ата?
Тұрлаулы мүшелерді ата?
Бастауыш дегеніміз не?
Баяндауыш дегеніміз не?
Бастауыш та, баяндауыш та зат есімнен жасалса бастауыштан кейін не қойылады?
Мәтіннің неше түрі бар, ата?
Оқулықпен жұмыс.
11-жаттығу. Сөздердің түбірін бөліп алып, оларға басқа қосымша қосу арқылы жаңа сөз жаса. Жаңа сөздерді қатыстыру арқылы екі-үш сөйлем құрап жаз.
Дәріні дәріхана
Оқуға оқулық
Жұмыспен жұмысшы
Кітаптан кітапхана
Өнеріле өнерлі
Бүркіті бүркітші
Дәріханада дәрілердің көптеген түрі сатылады. Айжан-өнерлі оқушы. Мен бүгін кітапханаға бардым. Менің атам бүркітші. Әжем маған оқулықтан ертегі оқып берді.
12-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті жалғауды қойып жаз.
Еңбектің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті. Ердің атын еңбек шығарады. Жері байдың-елі бай. Шеге тағаны сақтайды, таға тұлпарды сақтайды.
13-жаттығу. Өлеңді оқы. Өлеңдегі түбір күйінде айтылған сөздерді тап. Қарамен жазылған сөздерді көшіріп жазып, түбір мен қосымшаға ажырат. Жаңа,кең, жас сөздеріне мағынасы қарама-қарсы сөздер тауып айт.
14-жаттығу. Әуе шарымен ұшуға көмекке кел. Ол үшін ұш сөзінен бірнеше қосымшалы сөз жасап жаз.
Ұшақ, ұшпа, ұшқыш, ұшты.
15-жаттығу. Достық сөзін түбір мен қосымшаға ажыратып, қосымшаның қай түрі екенін айт.
16-жаттығу. Сөздерді оқы. Әр қатарда берілген бес сөздің қайсысы артық? Неге?
Ойын, бас, өнер, дала, түтінді..
Көкем, іні, апасы, атаның, қарындасты.
Білгіш, балық, сазгер, оқулық, мүсінші.
Жалғау жалғанған сөздерді көшіріп жаз.
Түтінді, көкем, апасы, атаның, қарындасты.
17-жаттығу. Сөздерді оқы. Бұлар құрамына қарай қандай сөздер? Түбір сөздер. Сөздерді сызба бойынша өзгертіп жаз. Түбір – жұрнақ- жалғау-жұрнақ, жалғау.