kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сөз құрамы

Нажмите, чтобы узнать подробности

11.01.16ж.Тақырыбы: Сөз құрамы

Мақсаты: а) 2 - сыныпта өткенді қайталау, жүйелеу; сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру; сөз және оның мағынасы туралы түсініктерін пысықтау;ә)сөзді талдау қабілеттерін дамыту; сөз мағынасын ұғыну қабілеттерін дамыту, белсенділіктерін дамыту;б)ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу;

Сабақ түрі: қайталау сабағы

Көрнекіліктер: кесте;, суреттер, қималы карточкалар.

Әдіс - тәсілдер: жұптық, топтық, өзіндік

Сабақ барысы: I.Ұйымдастыру

II.Өткен сабақты еске түсіру. Сұрақ- жауап.

Көп мағыналы сөздер деген не? Мәндес сөздер деген не?

III.Сөз құрамы.

Сөз дыбыстардан құралады. Дыбыстар әріптермен таңбаланып жазылады. Дыбыстарды айтамыз, естиміз. Әріптерді көреміз,жазамыз. Мысал келтіріп оны сөз құрамына талда ауызша.

1-жаттығу. Ауызша орындау.

2-жаттығу.Сызбаға қарап, оны толықтыр.

3-жаттығу.Берілген сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырат. Сөйлем құрастырып жаз.

Құр-ақ, құр-ақ-тар, күй-ші, күй-ші-нің, оқу-шы, оқу-шы-ның, теңіз-ші-ні, теңіз-ші-лер, теңіз-ден, кітап-тар, қобыз-шы-лар, ауыл-дар-ға, үй-ге, өнер-лі, орау-шы-лар.

4-жаттығу.Сөздерге жұрнақты жалғап жаз.

1.Мүсін-ші, қой-шы, ел-ші, мал-шы, би-ші.

2.Саз-гер, қала-шық, іс-кер, көл-шік.

3.Мұнай-лы, көктем-гі, қыс-қы, дала-лы, жылқы-лы.

IY. Сергіту. Ойын: кім жылдам?

Y. Өзіндік жұмыс.Қима қағазбен жұмыс.

YI.Бекіту. Сұрақ-жауап.

1.Түбір деген не? 2. Қосымша деп нені айтамыз?

3.Жалғау деген не? 4. Жұрнақ дегеніміз не?

YII.Бағалау. Үйге: 5-жаттығу. 115 бет.

12.01.16ж. Сабақтың тақырыбы: Сөз құрамы.

Сабақ мақсаты: а)оқушылардың   сөз құрамы  бойынша   алған  білімдерін    тиянақтау, қосымшаларды сөздерге  дұрыс   жалғай  білуге үйрету ; сөйлеу мәдениетін жетілдіру, топпен жұмыс істеуге дағдыландыру.

ә)ауызша, жазбаша жаттығулар   жүргізе отырып оқушылардың   сауаттылығын,  тілін  дамыту, логикалық ойлау   және сөздік  қорын  молайту.  

 б) сыни тұрғыдан талдауға өз көзқарастарын білдіре алуын,сөйлеу мәдениетін,ой түюге баулу қабілеттерін шыңдау, адамдық асыл қасиеттерге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:  ойын сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілі: СТО технологиясы, ойын әдісі, шығармашылық жұмыс

Сабақтың көрнекілігі:  сызбалар, топшамалар, бағалау парақтары.

САБАҚ БАРЫСЫ: І.Ұйымдастыру кезеңі:

- Әрбір адам? - Туысым, досым, жұрағат.

- Әрбір сабақ? - Үйрену, ұғу, ұлағат.

- Әрбір ісім? - Тірлік,тірек, адамдық.

- Әрбір сөзім? - Шындық, бірлік, адалдық.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеріп, пысықтау.

Жұппен жұмыс. Қатар отырған екі білім алушы бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді.

ІІІ.Жаңа сабақ: Сөз құрамы.

Түбір дегеніміз – сөздің  бөлшектеуге келмейтін ең түпкі мағыналы бөлігі. Ал, қосымша дегеніміз түбірге жалғанатын бөлшектер. Мысалы: жолдастық, сауыншылар, мектептердің, көрінген деген сөздердің түбірлері – жол, сау, мектеп, көр. Себебі бұлар қосымшасыз тұрып та белгілі бір мағынаны білдіреді. Осы түбірлерге жалғанған –дас,  - тық, - ын, - шы, - тер, дің – бөлшектері қосымша деп аталады. Қосымша жеке тұрғанда ешбір мағына білдіре алмайды.Қосымша екіге бөлінеді:жұрнақ,жалғау.

.  «Ой шақыру» стратегиясы. Білім алушылар өз ойларын ортаға салады.

1.Жұрнақ деп нені айтады? 2.Жалғау деген не? 3.Қосымша деген не?

Оқулықпен жұмыс.6-жаттығу. Тақтаға орындау.

7-жаттығу.Берілген сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырат.

8-жаттығу. Өз бетімен орындау.

1.Ән-ші, жылқы-шыл, жер-шіл, мал-шы, би-ші.

2.Жұмыс-кер, ойын-шық, іс-кер, үй-шік.

3.Арба-лы, жаз-ғы, қыс-қы, қала-лы, күз-гі, түйе-лі.

9-жаттығу. Ауызша орындау.

10-жаттығу. Жаңылтпашты оқып, жатқа жаз. Ребусты шеш: егіншілер

11-жаттығу.Сөйлем құрастыр.

дәрі-гер, оқу-шы, жұмыс-шы, кітап-тар, өнер-лі, бүркіт-ші.

12-жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті жалғауды қойып жаз.

Еңбектің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті. Ердің атын еңбек шығарады. Жері байдың елі бай. Шеге тағаны сақтайды, таға тұлпарды сақтайды.

14-жаттығу. Өз бетімен жазу.

Ұш-қыш, ұш-па, ұш-ты, ұш-ақ.

15-жаттығу. Жұппен жұмыс.

IV. Сергіту. Ойын: Қай топ шапшаң? Топшамамен жұмыс. 

 V. Қорытындылау:  «Зерделі сұрақ, дәлелді жауап». 

• Сабақтан қандай әсер алдыңдар?

• Сабақ барысында қандай қиындықтар туындады?

• Қай тапсырма орындауда қызықты болды?

• Білімдеріңді қай тапсырманы орындағанда толық жеткізе алдыңдар?

VI. Үй тапсырмасы:16-жаттығу. Ережені қайталау.

VIІ.Білімді бағалау:  Үш топ бірін-бірі бағалайды.   Бағалау парағы

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сөз құрамы»

11.01.16ж.Тақырыбы: Сөз құрамы

Мақсаты: а) 2 - сыныпта өткенді қайталау, жүйелеу; сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру; сөз және оның мағынасы туралы түсініктерін пысықтау;ә)сөзді талдау қабілеттерін дамыту; сөз мағынасын ұғыну қабілеттерін дамыту, белсенділіктерін дамыту;б)ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу;

Сабақ түрі: қайталау сабағы

Көрнекіліктер: кесте;, суреттер, қималы карточкалар.

Әдіс - тәсілдер: жұптық, топтық, өзіндік

Сабақ барысы: I.Ұйымдастыру

II.Өткен сабақты еске түсіру. Сұрақ- жауап.

Көп мағыналы сөздер деген не? Мәндес сөздер деген не?

III.Сөз құрамы.

Сөз дыбыстардан құралады. Дыбыстар әріптермен таңбаланып жазылады. Дыбыстарды айтамыз, естиміз. Әріптерді көреміз,жазамыз. Мысал келтіріп оны сөз құрамына талда ауызша.

1-жаттығу. Ауызша орындау.

2-жаттығу.Сызбаға қарап, оны толықтыр.

3-жаттығу.Берілген сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырат. Сөйлем құрастырып жаз.

Құр-ақ, құр-ақ-тар, күй-ші, күй-ші-нің, оқу-шы, оқу-шы-ның, теңіз-ші-ні, теңіз-ші-лер, теңіз-ден, кітап-тар, қобыз-шы-лар, ауыл-дар-ға, үй-ге, өнер-лі, орау-шы-лар.

4-жаттығу.Сөздерге жұрнақты жалғап жаз.

1.Мүсін-ші, қой-шы, ел-ші, мал-шы, би-ші.

2.Саз-гер, қала-шық, іс-кер, көл-шік.

3.Мұнай-лы, көктем-гі, қыс-қы, дала-лы, жылқы-лы.

IY. Сергіту. Ойын: кім жылдам?

Y. Өзіндік жұмыс.Қима қағазбен жұмыс.

YI.Бекіту. Сұрақ-жауап.

1.Түбір деген не? 2. Қосымша деп нені айтамыз?

3.Жалғау деген не? 4. Жұрнақ дегеніміз не?

YII.Бағалау. Үйге: 5-жаттығу. 115 бет.

12.01.16ж. Сабақтың тақырыбы: Сөз құрамы.

Сабақ мақсаты: а)оқушылардың   сөз құрамы  бойынша   алған  білімдерін    тиянақтау, қосымшаларды сөздерге  дұрыс   жалғай  білуге үйрету ; сөйлеу мәдениетін жетілдіру, топпен жұмыс істеуге дағдыландыру.

ә)ауызша, жазбаша жаттығулар   жүргізе отырып оқушылардың   сауаттылығын ,  тілін  дамыту, логикалық ойлау   және сөздік  қорын  молайту.  

 б) сыни тұрғыдан талдауға өз көзқарастарын білдіре алуын,сөйлеу мәдениетін,ой түюге баулу қабілеттерін шыңдау, адамдық асыл қасиеттерге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:  ойын сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілі: СТО технологиясы, ойын әдісі, шығармашылық жұмыс

Сабақтың көрнекілігі:  сызбалар, топшамалар, бағалау парақтары.

САБАҚ БАРЫСЫ: І.Ұйымдастыру кезеңі:

- Әрбір адам? - Туысым, досым, жұрағат.

- Әрбір сабақ? - Үйрену, ұғу, ұлағат.

- Әрбір ісім? - Тірлік,тірек, адамдық.

- Әрбір сөзім? - Шындық, бірлік, адалдық.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеріп, пысықтау.

Жұппен жұмыс. Қатар отырған екі білім алушы бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді.

ІІІ.Жаңа сабақ: Сөз құрамы.

Түбір дегеніміз – сөздің  бөлшектеуге келмейтін ең түпкі мағыналы бөлігі. Ал, қосымша дегеніміз түбірге жалғанатын бөлшектер. Мысалы: жолдастық, сауыншылар, мектептердің, көрінген деген сөздердің түбірлері – жол, сау, мектеп, көр. Себебі бұлар қосымшасыз тұрып та белгілі бір мағынаны білдіреді. Осы түбірлерге жалғанған –дас,  - тық, - ын, - шы, - тер, дің – бөлшектері қосымша деп аталады. Қосымша жеке тұрғанда ешбір мағына білдіре алмайды .Қосымша екіге бөлінеді:жұрнақ,жалғау .

.  «Ой шақыру» стратегиясы. Білім алушылар өз ойларын ортаға салады.

1.Жұрнақ деп нені айтады? 2.Жалғау деген не? 3.Қосымша деген не?

Оқулықпен жұмыс.6-жаттығу. Тақтаға орындау.

7-жаттығу.Берілген сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырат.

8-жаттығу. Өз бетімен орындау.

1.Ән-ші, жылқы-шыл, жер-шіл, мал-шы, би-ші.

2.Жұмыс-кер, ойын-шық, іс-кер, үй-шік.

3.Арба-лы, жаз-ғы, қыс-қы, қала-лы, күз-гі, түйе-лі.

9-жаттығу. Ауызша орындау.

10-жаттығу. Жаңылтпашты оқып, жатқа жаз. Ребусты шеш: егіншілер

11-жаттығу.Сөйлем құрастыр.

дәрі-гер, оқу-шы, жұмыс-шы, кітап-тар, өнер-лі, бүркіт-ші.

12-жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті жалғауды қойып жаз.

Еңбектің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті. Ердің атын еңбек шығарады. Жері байдың елі бай. Шеге тағаны сақтайды, таға тұлпарды сақтайды.

14-жаттығу. Өз бетімен жазу.

Ұш-қыш, ұш-па, ұш-ты, ұш-ақ.

15-жаттығу. Жұппен жұмыс.

IV. Сергіту. Ойын: Қай топ шапшаң? Топшамамен жұмыс. 

 V. Қорытындылау:  «Зерделі сұрақ, дәлелді жауап». 

• Сабақтан қандай әсер алдыңдар?

• Сабақ барысында қандай қиындықтар туындады?

• Қай тапсырма орындауда қызықты болды?

• Білімдеріңді қай тапсырманы орындағанда толық жеткізе алдыңдар?

VI. Үй тапсырмасы:16-жаттығу. Ережені қайталау.

VIІ.Білімді бағалау:  Үш топ бірін-бірі бағалайды.   Бағалау парағы




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сөз құрамы

Автор: Қозыбагарова Жамила Кашаганқызы

Дата: 03.03.2017

Номер свидетельства: 397407
