Бекітемін: ----
Күні: 19.04.2017ж.
Сынып: 2г
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Пәні: өзін –өзі тану
Козибагарова Ж.К.
Сабақтың тақырыбы
Сіз деген- әдеп, біз деген- көмек
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
Балалардың «сыйластық», «қамқорлық» құндылықтары туралы түсініктері кеңееді.
Сабақтың мақсаттары
Барлығы:Жаңа білімді түсінеді.
Көбі: Жаңа білімге мысалдар келтіре алады.
Кейбірі: Анық және толық сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсетеді. Оқиғаларды тыңдап (әңгімелер, ертегілер) талқылайды.
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс
Өнер, ана тілі сабағы
АКТ қолдану дағдылары
Аудиожазба, таныстырылым.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
5 минут
а) оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу
ә) оқушылар назарын сабаққа аудару
б) Тыныштық сәті
-Балалар ыңғайланып отырып алыңдар да, терең дем алыңдар.Көздеріңді жұмыңдар.Өз денелеріңізді сезініңіздер және бос ұстаңыздар. Дене демалады,сана сезім сергиді.Өз денелеріңізді көз алдыңызға елестетіңіз.Басыңыздан бастап,аяғыңыздың ұшына дейін.
Біз жақсы мен жаманның не екенін ажыратып,бойымыз жеңілдеп қалғандай.Бейне бір ақ түсті көбелекке ұқсап, ұшатын қанат пайда болғандай. Айналаға көз салсақ,тек қана әдемі, жақсы заттарға көзіміз түседі.Құлпырған гүлдер, оның маңында жақсы балалар.Олардың әрқайсысының жүзінде күлкі ойнайды. Жер бетіндегі барлық тірі зат біздерге:«Жақсы бала бол!» деп сыбырлағандай болады.Ал төбемізден нұр шашқан алтын күн бізге:«Жақсы болу өзіңнен»,деп қарайды.Ия,ия шынында да,көбелектер секілді әдемі болып,тек қана әдемі жерде жүру керек екен-ау!Біз барлығымыз да жақсы екенбіз ғой!Жақсы болу өзімізден екенін біз де сезінгендейміз.
Ал,енді «бір,екі,үш»деп,бұрынғы қалпымызға келейік.
Оқушылар көңіл күйін көтеру мақсатында
Сабақтың ортасы
5 мин
Дәйексөз
«Көп жүрген жер-көңілді, көп еңбегі өнімді.»
(Халық даналығы)
Өз ойларымен бөліседі.
5мин
Әңгімелесу мәтінді әңгімелеп беру «Бірлік»
- Бірлік дегенді қалай түсінесіңдер?
- Жалғыз боп істеген жұмыстан көп болып жасаған істің қандай айырмашылығы бар?
- Сендер достарыңмен бірлесіп жұмыс істегенде қандай сезімге бөлендіңдер? Жалғыз істегенде ше?
- Әңгімеден қандай ой қорытуға болады?
Оқушылар әңгімелеп, жаңа тақырыптың мазмұнын талдайды.
8мин
Шығармашылық жұмыс.
1 топ: Оқулықта берілген жағдаяттарды талдау
1-жағдаят.
Ұланға әке-шешесі жұмысқа кетерде:
- Балам, біз жұмыстан келгенше сабағыңды оқып болған соң, үйдің айналасын жинастыр, үйге су алып кел,-деп тапсырды. Ұлан сабағын оқып болған соң, үйге оның достары Айдын мен Диадар келіп, Ұланды футбол ойнауға шақырды.
Сендер ұланға қандай кеңес берер едіңдер?
2-жағдаят:
- Жаңыл өзінің інісі Ернармен үйдің ауластында ойнап жүрді. Екеуінің тұсынан көрші үйдегі Гүлнардың анасы дүкеннен келе жатыр еді, Ернар:
Жаңыл інісіне не туралы айтты деп ойлайсыңдар?
Ернардың орнында болсаңдар не істер едіңдер?
2-топ: Әдеп сөзіне 3 мақал-мәтел айту.
3-топ: Бос орындарға жақша ішіндегі сөздерді қою.
- Көпшіліктен береке кетпес.
Берекеден...кетпес.
- Бірлік бар жерде..бар.
- Татулық-табылмас..
- Игілік басы-...
(тірлік, ынтымақ, бақыт, мереке)
Оқушылар тапсырмаларды орындайды
2мин
Топпен ән айту. «Дос болайық, бәріміз!»
Сөзін жазған: Х. Талғаров
Әнін жазған: И. Нүсіпбаев
Әрқашан дос біргеміз
Ажырамас іргеміз.
Ілгері жүріңдер,
Достық жырын біліңдер
Ту ғып ұстап бірлікті!
Еңбекті сүйіңдер!
Қайырмасы:
Дос болайық, бәріміз,
Жарасып тұр әніміз,
Тыныштықты сақтаймыз,
Атсын күліп таңымыз!
Қайраттанып қарышта,
Озып шыққан жарыста.
Батыл бас, жас ұлан!
Самға биік, алысқа,
Жұлдыздарға, ғарышқа,
Бойда күш тасыған.
Әнді ерекше көңілмен айтып,сергиді
8 мин
Аңыз әңгіме «Түйесі көп бай»
Ерте заманда түйесі өте көп бай өмір сүріпті. Түйесінің саны 1000 болыпты. Түйесін әбден бағып-қағып, жайып, суарып, шаршаған бай, бір күні құдайға келіп былай деп өтініш айтады. «Эй, Аллла мен түйемнің көптігінен әбден шаршадым, менің саған өтініш тілегім, менің түйемнің санын азайтып берші» дейді. Сол кезде құдай менің саған бір шартым бар, сол шартты орындаған соң, тілегіңді қабылдаймын дейді. Сол кезде құдай байға былай деп шарт қойыпты «Сен кез-келген бір түйенің үстіне отырып нан же» дейді. Бай түйенің үстіне отырып нан жейді. Нан жеген кезде түйенің саны екі есеге, 2000 болып көбейіп кетеді. Сол кезде бай құдайға келіп одан сайын жылайды: «Мен саған түйемнің санын азайт деп айттым ғой, сен неге көбейттің, мен енді бұның барлығын қалай бағамын» деп жылайды. Сол кезде Құдай байға әй пендем сабыр қыл, сенің түйеңнің санын көбейткен себебім сен түйенің үстіне отырып нан жегенде нанның бір қиқымын түсірмей жедің, сол қасиетіңді бағалап несібеңді одан сайын арттырдым» деп жауап береді.
.
5мин
Дәптермен жұмыс: дәптерде тапсырмаларды өз беттерінше орындайды.
Дәптердегі тапсырмаларды мұғалімнің көмегімен орындайды
2мин
Үй тапсырмасы: Өлең жаттау «Әдеп»
Күнделіктеріне жазады.
3мин
Соңғы тыныштық сәті:
Тыныштық сәті
- Балалар денелеріңді түзу ұстап,бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырыңдар.Көздеріңді жұмсаңдар да болады. Ауаны терең жұтып,еркін тыныстаңдар,айналадағы барлық тіршілік иесі сендерді аялап, қоршап,қамқор болып жатқанын сезініңдер. Тұла бойларың жақсылыққа,махаббатқа толғанын сезінуге ұмтылыңдар.
Оқушылар көздерін жұмып демалады.
Сабақтың соңы
2 минут
Рефлексия
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.
Смайликтер