kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Шығыс септігі"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мектеп: «№27 Өмірзақ орта мектебі»КММ

САБАҚ: Қазақ тілі

ТАҚЫРЫБЫ: 77-сабақ. Шығыс септік

Күні

29.01.2020

Сынып

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

4.4.2.3 – зат есімді септеу, тəуелденген сөздердің септелуін білу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар жасай алады:

• Сөйлемнен шығыс септік жалғаулы сөздерді таба алады. Оқушылардың көбі жасай алады:

• Шығыс септік жалғауларын біледі

Оқушылардың кейбірі жасай алады:

• Берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады.

Бағалау критерийлері:

(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)

Шығыс септігінің жалғауларын біледі.

Шығыс септігінің сұрақтарын ажырата алады.

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік, еңбекқорлық.

АКТ қолдану дағдылары

Электронды тапсырмалар.

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

Жатыс септік

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған  жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі.

Сəттілік біздер тілейік:

Мен саған, сен маған,

Күндей күліп жүрейік.

Күннің нұрын төгейік:

Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

(Ұ)Семантикалық карта

Топқа бөлу. Сандықшадан карточкалар алады. Карточкаларды жазылған сөздерді қай септікте тұрғанын анықтап топтарға бөлінеді.

1 топ. «Алғырлар»

2 топ. «Білімділер»

3 топ. «Тапқырлар»

4 топ «Дарындылар»

Сөздер

Атау септік

Ілік септік

Барыс септі

Табыс септік

Жатыс септік

Бөлмеде, құмда, Айданада


 


 


 


 


 

Суретшінің, аға

тың, оқушылардың


 


 


 


 


 

Оқушы, кітап, ағаштар


 


 


 


 


 

Шеңберді, саңырауқұлақты, Әсемді


 


 


 


 


 

Ауылға, мектепке,Сәулеге


 


 

     

Дескриптор: Оқушылар берілген сөздер қай септікте тұрғанын табады.

ҚБ: оқушылардың жауаптарына, іс-əрекеттеріне бақылау жүргізіп, белгілеп алу арқылы бағалау;

Оқу мақсатын таныстыру

Күтілетін нәтижені анықтау

Семантика лық карта

Ортасы

 62-жаттығу. (Ұ) Мəтінді тыңдау.

Мəтінді мұқият тыңдау. Балалардың зейін қоюын қадағалау. Сұрақтар:

– Мəтін не туралы?

– Ата қоян кенжесіне не берді? – Сұр көжек неге бұртиды?

– Ол неге аш қалды?

(Т) Мəтіндегі нақыл сөздерді табу.

Нақыл сөздерді тауып, мағынасын топта талқылау. Көжектердің қуанғанын жəне ренжігенін ым-ишара арқылы көрсету.

ҚБ: – өзара бағалау;

63-жаттығу. (Ө) Жұмбақты оқып, шешуін табу.

Аттан биік,

Қойдан аласа

Шешуі: ер-тоқым.

Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қою арқылы олардың қай септікте тұрғанын анықтау.

Жаңа ақпарат.

Шығыс септіктегі зат есімдер кімнен? неден? кімдерден? нелерден? қайдан? деген сұрақтарға жауап береді. Шығыс септігі атау септіктегі сөзге -нан, -нен, -дан,

-ден, -тан, -тен жалғаулары жалғану арқылы жасалады. Бұл жалғауларды шығыс септік жалғаулары деп атайды.

64-жаттығу. (Ө) Мəтінді көшіріп жазу.

Түсіндірме сөздікпен жұмыс.

Қақтан –жауын-шашыннан соңтақыр жерге іркілген су

Дескриптор: Оқулықта берілген мəтінді оқып, көшіріп жазады. Сөздердің айтылуы мен жазылуын салыстырады. Мəтіннен шығыс септіктегі сөздерді тауып, астын сызады.

ҚБ: Тамаша. Жақсы. Мұқият бол.

65-жаттығу. (Т) Зат есімді табу.

Дескриптор: Сызбадағы жалғауларға сай келетін зат есімдерді тауып, шығыс септік жалғауының əртүрлі жалғану себебін түсіндіру.

Қ.Б: ым ишара

Психологиялық тренинг. «Жағымды сөздер»

Мақсаты: өзін-өзі одан әрі ашу, өзін-өзі тану, өзінің және айналасындағылардың психологиялық мінездемесін анықтау және талдау іскерлігін дамыту.

Қатысушылар шеңбер бойымен отырады. Жүргізуші жағымды сөздер айта отырып, кез-келген біреуге доп лақтырады. Допты алған ойыншы шеңбердегі қатысушылардың кез-келгенін таңдайды да, оған жағымды сөзін айтып допты лақтырады. Доп қатысушылардың бәрінде болып шыққанға дейін ойын жалғаса береді. Жағымды сөздер қысқа, ең жақсысы бір сөзден тұрса болады.

66-жаттығу. (ЖЖ) Мақалды көшіріп жазу.

Көп нүктенің орнына тиісті жалғауды қойып, мақалды көшіріп жазу.

67-жаттығу. (ЖЖ) Дəлелдеу.

Кесте бойынша берілген сөздердің шығыс септігінде тұрғанын дəлелдейді.

ҚБ: Тамаша. Жақсы. Мұқият бол.

 Оқулықпен жұмыс

№3 дəптермен жұмыс

Тақтамен жұмыс

Соңы

Рефлексия.

 «Ақылды үкі»

    -түсіндім

- көмек керек

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз

Білім алушылардың дербес ерекшеліктерін есепке ала отырып,қарқынды әдісі арқылы топтарға әр түрлі топтық жұмыс бердім. Орындау деңгейі және нәтижелері әртүрлі болды. Сондықтан саралаудың қорытынды әдісі негізінде сараладым.

Топтық тапсырмаларда білім алушылар белсенділік танытып, дұрыс орындады.Қиындық туған сәтте ашық және жабық әдісі арқылы сұрақтар қоя отырып, қолдау көрсетемін, бағытталған нұсқау бере отырып, ынталандырамын.

Бағалау – оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін

қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Оқушылардың сыртқы және ішкі уәжін көтеру  мақсатында бүгінгі сабақты қалай меңгергенін сабақтың барысында  мадақтау сөздерімен, ым –ишара арқылы,ақылды үкі, смаилдар арқылы жүргіземін.

Пәнаралық байланыс Денсаулық және АКТ – мен байланыс.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Интерактивті тақта,слайд, тақырыпқа байланысты суреттер, видео.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Шығыс септігі"»

Мектеп: «№27 Өмірзақ орта мектебі»КММ

САБАҚ: Қазақ тілі

ТАҚЫРЫБЫ: 77-сабақ. Шығыс септік

Күні


Сынып

Қатысқандар саны


Қатыспағандар саны


Сабаққа негізделген оқу мақсаты

4.4.2.3 – зат есімді септеу, тəуелденген сөздердің септелуін білу..

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар жасай алады:

• Сөйлемнен шығыс септік жалғаулы сөздерді таба алады. Оқушылардың көбі жасай алады:

• Шығыс септік жалғауларын біледі

Оқушылардың кейбірі жасай алады:

• Берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады.

Бағалау критерийлері:

(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)

Шығыс септігінің жалғауларын біледі.

Шығыс септігінің сұрақтарын ажырата алады.

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік, еңбекқорлық.

АКТ қолдану дағдылары

Электронды тапсырмалар.

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

Жатыс септік

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі.

Сəттілік біздер тілейік:

Мен саған, сен маған,

Күндей күліп жүрейік.

Күннің нұрын төгейік:

Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

(Ұ)Семантикалық карта

Топқа бөлу. Сандықшадан карточкалар алады. Карточкаларды жазылған сөздерді қай септікте тұрғанын анықтап топтарға бөлінеді.

1 топ. «Алғырлар»

2 топ. «Білімділер»

3 топ. «Тапқырлар»

4 топ «Дарындылар»


Сөздер

Атау септік

Ілік септік

Барыс септі

Табыс септік

Жатыс септік

Бөлмеде, құмда, Айданада











Суретшінің, аға

тың, оқушылардың











Оқушы, кітап, ағаштар











Шеңберді, саңырауқұлақты, Әсемді











Ауылға, мектепке,Сәулеге









Дескриптор: Оқушылар берілген сөздер қай септікте тұрғанын табады.

ҚБ: оқушылардың жауаптарына, іс-əрекеттеріне бақылау жүргізіп, белгілеп алу арқылы бағалау;

Оқу мақсатын таныстыру

Күтілетін нәтижені анықтау











Семантика лық карта

Ортасы

62-жаттығу. (Ұ) Мəтінді тыңдау.

Мəтінді мұқият тыңдау. Балалардың зейін қоюын қадағалау. Сұрақтар:

– Мəтін не туралы?

– Ата қоян кенжесіне не берді? – Сұр көжек неге бұртиды?

– Ол неге аш қалды?

(Т) Мəтіндегі нақыл сөздерді табу.

Нақыл сөздерді тауып, мағынасын топта талқылау. Көжектердің қуанғанын жəне ренжігенін ым-ишара арқылы көрсету.

ҚБ: – өзара бағалау;

63-жаттығу. (Ө) Жұмбақты оқып, шешуін табу.

Аттан биік,

Қойдан аласа

Шешуі: ер-тоқым.

Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қою арқылы олардың қай септікте тұрғанын анықтау.

Жаңа ақпарат.

Шығыс септіктегі зат есімдер кімнен? неден? кімдерден? нелерден? қайдан? деген сұрақтарға жауап береді. Шығыс септігі атау септіктегі сөзге -нан, -нен, -дан,

-ден, -тан, -тен жалғаулары жалғану арқылы жасалады. Бұл жалғауларды шығыс септік жалғаулары деп атайды.


64-жаттығу. (Ө) Мəтінді көшіріп жазу.

Түсіндірме сөздікпен жұмыс.

Қақтан –жауын-шашыннан соңтақыр жерге іркілген су

Дескриптор: Оқулықта берілген мəтінді оқып, көшіріп жазады. Сөздердің айтылуы мен жазылуын салыстырады. Мəтіннен шығыс септіктегі сөздерді тауып, астын сызады.

ҚБ: Тамаша. Жақсы. Мұқият бол.





65-жаттығу. (Т) Зат есімді табу.

Дескриптор: Сызбадағы жалғауларға сай келетін зат есімдерді тауып, шығыс септік жалғауының əртүрлі жалғану себебін түсіндіру.

Қ.Б: ым ишара

Психологиялық тренинг. «Жағымды сөздер»


Мақсаты: өзін-өзі одан әрі ашу, өзін-өзі тану, өзінің және айналасындағылардың психологиялық мінездемесін анықтау және талдау іскерлігін дамыту.

Қатысушылар шеңбер бойымен отырады. Жүргізуші жағымды сөздер айта отырып, кез-келген біреуге доп лақтырады. Допты алған ойыншы шеңбердегі қатысушылардың кез-келгенін таңдайды да, оған жағымды сөзін айтып допты лақтырады. Доп қатысушылардың бәрінде болып шыққанға дейін ойын жалғаса береді. Жағымды сөздер қысқа, ең жақсысы бір сөзден тұрса болады.





66-жаттығу. (ЖЖ) Мақалды көшіріп жазу.

Көп нүктенің орнына тиісті жалғауды қойып, мақалды көшіріп жазу.



67-жаттығу. (ЖЖ) Дəлелдеу.

Кесте бойынша берілген сөздердің шығыс септігінде тұрғанын дəлелдейді.

ҚБ: Тамаша. Жақсы. Мұқият бол.



Оқулықпен жұмыс























№3 дəптермен жұмыс






























Тақтамен жұмыс

Соңы

Рефлексия.

«Ақылды үкі»

-түсіндім

- көмек керек




















Қосымша ақпарат


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз

Білім алушылардың дербес ерекшеліктерін есепке ала отырып,қарқынды әдісі арқылы топтарға әр түрлі топтық жұмыс бердім . Орындау деңгейі және нәтижелері әртүрлі болды. Сондықтан саралаудың қорытынды әдісі негізінде сараладым.

Топтық тапсырмаларда білім алушылар белсенділік танытып, дұрыс орындады.Қиындық туған сәтте ашық және жабық әдісі арқылы сұрақтар қоя отырып, қолдау көрсетемін, бағытталған нұсқау бере отырып, ынталандырамын.


Бағалау – оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін

қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Оқушылардың сыртқы және ішкі уәжін көтеру мақсатында бүгінгі сабақты қалай меңгергенін сабақтың барысында мадақтау сөздерімен , ым –ишара арқылы,ақылды үкі, смаилдар арқылы жүргіземін.


Пәнаралық байланыс Денсаулық және АКТ – мен байланыс.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Интерактивті тақта,слайд, тақырыпқа байланысты суреттер, видео.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Шығыс септігі"

Автор: Бердимуратова Каламкас Базарбаевна

Дата: 03.02.2020

Номер свидетельства: 538259
