Пәні: Сауат ашу | Күні: | Сыныбы:1 «А» |
Сабақтың тақырыбы | К дыбысы мен әрпі |
Сілтеме | Алматы: Атамұра,2012 жыл Авторлары: Ш.Әуелбаев, Ә.Наурызбаева,Р.Ізғұттынова, А,Құлажанова. |
Мақсаты | Буындап дұрыс , түсініп оқу тәсілдері қалыптасады. Бас және кіші әріптерді каллиграфия талаптарына сай жазуға үйренеді. әріптерді бір-бірімен өзара байланыстыра қосып жазуға үйренеді. Өз ойларын айтуға үйренеді. Топта, жұпта достық қарым-қатынаста болуға үйренеді |
Күтілетін нәтижелер | Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға үйренеді, мәнерлеп оқуға талпынады. |
Сабақтың түрі | Жаңа білімді меңгерту |
Пәнаралық байланыс | Математика,музыка, өзін-өзі тану. |
Қолданылатын әдістер | Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, « Жоба қорғау технологиясы», ойтолғаныс,АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау, көшбасшы. |
Керекті жабдықтар | Оқулық, интербелсенді тақта, кеспе әріптер, ватман, стикер, маркер, ойыншықтар,кубик т.б. |
Сабақтың барысы: |
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе | 3мин 1 мин 3мин | Ұйымдастыру Психологиялық ахуал туғызу Топқа бөлу Сыныптың оқушыларын жапырақ түстеріне қарай топтастыру. Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу. 2.Үй тапсырмасын тексеру. «Ғажайып елге саяхат» 1-тапсырма: «Жел аяқ» Оқушылардың өткен білімдерін тексеру. Сигнал таяқшалары арқылы бағалау. | оқушылар би билеп болған соң жапырақтың түстеріне қарай топтасып , өз үстелдерінің басына жиналады. |
Тұсаукесер | 2 мин | 2-тапсырма: «Елдос» «Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді. Мұғалім жұмбақ оқиды. -Балалар, бұл жұмбақтың шешімін кім біледі? -Дұрыс айттыңдар, кәмпит. -Кәмпит сөзі қандай дыбыстан басталады? -Олай болса, бүгін біз К к әрпімен танысамыз. | |
Негізгі бөлім Білу | 5 минут | -К дыбысы әндетіледі ме? -Ендеше қандай дыбыс? -Қандай түспен белгіленеді? | 1.Оқулықпен жұмыс |
Түсіну | 5 мин | 3-тапсырма: «Аяжан» Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау. «Мағынаны тану» 1.Оқулықпен жұмыс Кеме,кесе,терек,шелек,мереке,береке,кебеже,текемет сөздерін оқу, мазмұнын түсіну, өз ойларын жеткізу. Мұғалім мәнерлеп оқиды,буынға бөледі,дыбыстық талдау жасайды. | Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. |
Қолдану | 5 мин | 4-тапсырма: «Білімпаз ата» «Кеме» мәтінін оқу | Оқушылар мәтіннің мазмұнын түсінеді,мәтінді мәнерлеп оқиды |
Сергіту сәті | 2 мин | Күннің нұрын сүйемін, Күнге басымды иемін. Моншағы көп мойнымда Үлкен қалпақ киемін. | Оқушыларға тілдерін жаттықтыру мақсатында, жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасату. Оқушылар хормен айтып, орнында жасайды. |
Талдау | 5мин | 5-тапсырма: «Мая апай» Кубик 1-топ: «Кеме»мәтінін оқу. 2-топ: Коллаж жасау К әрпінен басталатын суреттерді жапсыру 3-топ:Заттардың арасынан К дыбысы кездесетін заттарды тауып алу 4-топ:Қима әріптерден К әрпін пайдаланып сөздер құрастыру | Бұл ойынды ойнату арқылы оқушылардың ойлау дағдылары қалыптасады |
Жинақтау | 8 мин | Дәптермен жұмыс К к жазу | |
Қорытынды Рефлексия | 3мин | | Стикерді жапсыру |
Үйге тапсырма | 1мин | 79 бетті мәнерлеп оқу | |
Бағалау | 2 мин | Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды. | |