Сабақтың тақырыбы: Саннан қосындыны азайту.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың жеке, топтық жұмыстары арқылы бұрыңғы білімдерін кеңейту, өзіндік баға беруін қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже: Оқушылар сыни ойлауын қалыптастырады. Топтық тапсырмаларды орындай отырып, өз пікірлерін айтуға дәлелдеуге қалыптасады.
Негізгі дерек көзі: плакаттар, маркерлер, стикерлер, қима қағаздар.
Қолданылған модулдер: Дарынды және талантты оқушымен жұмыс; Сыни ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау; Көшбасшылық.
Сабақ бөлімінің кезеңдері | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Күтілетін нәтиже |
Кіріспе | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып түгелдеймін. Парталас жұптарына тілек тілету. Топқа бөлу. Топ аттары: 1 тұлпар 2 сәйгүлік 3құлагер Әр топ топ басшыларын сұрақ қою арқылы анықтау. | Оқушылар ұйымдастыру кезеңіне қатысады. Бір- біріне тілек тілейді. Әр топтан бір оқушы сұраққа жауап беру арқылы топ басшысы саналады. | Ынтымақтастық атмасферасын қалыптастыру, |
Білу | Үй тапсырмасын сұрау. «Доп лақтыру» ойыны бойынша түсіндірме жұмысын жүргізу. Үй жұмысын тыңдау. | Математикалық диктант «Доп лақтыру» ойыны. Оқушылар есепті шығарады. Тақырыпты ашып талқылайды. | |
Түсіну (неге? Неліктен? Не үшін?) | Жаңа сабақ. Сабақтың бөлімімен танысу. 1 Бәйге 2 Көкпар 3 Қыз қуу 1 Бәйге ойыны – қазақтың ұлттық ойынының бірі. Ат жарыстырып ойнайтын спорт ойыны. Бұл ойының шарты №1 өрнекті оқу, олардың мәнін тапқызу. Әр топқа есептер таратылып беріледі. | Оқушылар сабақтың бөлімімен таныстырылады. Есепті оқып мәнін табады. Өрнекті оқып үйренеді. Әр топ орындалғын тапсырма арқылы бағаланады. | Сыни тұрғыдан ойлауын қалыптастыру. Топтастырылып жұмыс істеуге қалыптастыру. Бір-бірінің пікірін тыңдауға үйрену. Сенімді дәлелдер ұсынады. |
Қолдану | Оқулық бойынша жұмыс 2 Көкпар ойыны – көк бөрте ұлттық ойынының бірі. Атадан балаға мирас болып қалатын ұлттық мәдениет. №2 Есепті шығару. | Оқушылар топпен жұмыс орындалады. | Алған білімдерін қолданып есеп шығарады. |
| Сергіту сәті Жұмбақ жасырылады. | Математикалық жұмбақтар шешеді. | |
Талдау (салыстыру айырмашылығы неде?) | 3. қыз қуу – Ұлыстың ұлы күні тойланатын ойын. Белгілі бір мәреге дейін қызды қуу ойыны. Сол мәреге дейін жігіт қызды қуып жетсе, қыздың бетін сүйеді. Ал егер жете алмаса, онда қыз жігітті ққамшымен ұрады. Тақтамен жұмыс №3 тапсырма. Көрсетілген өлшем бірлікті өрнекте Әр топқа тапсырма беріледі. | Есепті оқып мәнін табады. Өрнектерді оқып үйренеді. Әр топ орындалғын тапсырма арқылы бағаланады. | Топпен жұмыс жасауға дағдыланады. Тапсырма құндылығын анықтау. |
Бағалау Критериалды бағалау. А)Өз бетінше есеп шығара алады. В)Өз бетінше сұрақтарға жауап береді. С)Тек тыңдайды | Формативті бағалау. Критериалды бағалау. | Оқушылар өз ұпайларын санау. Оқушылар өз деңгейіне байланысты, өздерін бағалайды. | Бағалау критерийлерін құруға үйрету. Әділ бағалауға үйренеді. |
Жинақтау. (алған ақпараттарынан негізгі қортынды жасау. | Оқушылар өз ойларын постерге жазады. | Әр сұрақтарына толық жауап береді. Сабақтың мазмұнын ашады. Топтық тапсырманы орындайды.. | |
Үйге тапсырма. №6 мысалды шығару. | Үй тапсырмасын беріп, сабақты аяқтау. | Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады. | |