kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қосудың қасиеттері.Қосындыдан санды және саннан қосындыны азайту.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәннің аты: математика

Уақыты:24.11.2016 ж

2б сынып

Мұғалім:Бисенбаева А.

Сабақтың тақырыбы

Қосудың қасиеті. Қосындыдан санды және саннан қосындыны азайту. Қосындыға санды және санға қосындыны қосу

Сабақтың мақсаты

Оқушыларды қосудың терімділік қасиетіне негізделген көршілес екі қосылғышты олардың қосындыларымен ауыстыру тәсілімен танысады,өрнектерді және олардың мәндерін салыстыру барысында қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері туралы қорытынды жасау; кестелік қосу және азайтуға қатысты білімдерін бекітеді.

Күтілетін нәтиже

Үш қосылғыштың қосындысын табуға берілген есептерді мысалға ала отырып, есепті шығарудың әртүрлі тәсілдері туралы білімдері қалыптасады.

Ресурстар

 Дидактикалық материалдар,слайдтар

Дерек көздері

Математика оқулығы 2 сынып, дидактикалық –әдістемелік құралдар

Оқыту әдісітері

 Дамыта оқыту технологиясы, ойын,  көрнекілік, сұрақ - жауап.

Іс-әрекет барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық
 Сонау-сонау алысқа,

Жүзсін десең кемелер,

Тылсым - сырлы ғарышқа,

Ұшсын десең денелер,

Жасау үшін Математика

Ең маңызды ғылым бұл.

Сондықтан да,сондықтан да,

Сол ғылымның тілін біл

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Тұсаукесер

Оқушыларды топқа бөлу.

Күз айлары: қыркүйек,қазан,қараша.

Негізгі бөлім

1-Слайд

Көркем жазу

Бірліктері 4-ке екі таңбалы сандарды өсу ретімен жазайық.

14, 24, 34, 44, 54, 64, 74, 84, 94.

 Бұл сандардың ұқсастығы мен айырмашылығы неде?

Үй тапсырмасын пысықтау.

«Үндемес» ойыны арқылы оқушылар берілген сұрақтың тек жауабын жазып көрсетеді

-5 бірлік пен 1 ондықтан тұратын сан                                                      

-Цифрлары әртүрлі ең үлкен екі таңбалы сан                                           

-Мен ойлаған саннан 8-ді азайтқанда 9 шықты                                       

-Азайғыш 32, азайтқыш 30 болғанда, айырманың мәні нешеге тең?   

-16 -дан 5 пен 2-нің қосындысын азайт                                                       

-18-ге 5 пен 2-нің қосындысын қос                                                              

2-слайд

№1 Суретті пайдаланып, есепті шығарудың әр түрлі тәсілін түсіндіру                       Азамат-5                ?

                         Болат- 2 және3

5+(3+2)=□

(5+3)+2=□

(5+2)+3=□      

2-слайд

№2 Қосындыларды бір-бірімен салыстыр. Не байқадың?

6 + 4=       70 + 30=

4 + 6=       30 + 70=

Мұнда қосылғыштардың орындары ауысқан, бірақ қосындының мәні өзгермейді.

Бұл қосудың ауыстырымдылық қасиетін

сипаттайды.

6 + (1+3)     (6+3)+1     

(6+1) +1      1+(6+3)

Қосындыларды салыстыр.Не байқадың ? Мұнда көршілес қосылғыштар жақшаға алынып,қосынды түрінде жазылған,бірақ қосындының мәні өзгермейді.Бұл қосудың терімділік қасиетін сипаттайды.

3-слайд

№3. Өрнектерді және олардың мәндерін салыстыр:

(3+2)+4→(3+4)+2→(2+4)+3 

30+(20+40)→(30+20)+40→(30+40)+20

(5+4)–2→(5-2)+4→(4 -2) + 5

90 – (40+20)→(90-40) – 20→(90-20) – 40

Қорытынды  жаса:

санды  қосындыны  қалай  қосады;

санға қосындыны қалай қосады;

қосындыдан санды қалай азайтады;

саннан қосындыны қалай азайтады?

4-слайд

Сергіту сәті

Ветер дует нам в лицо,

Закачалась деревцо.

Ветерок  всё выше, выше,

Деревцо всё выше, выше.

5-слайд

№4 Есепті әр түрлі тәсілмен шығар

Ш: ∆ - 6

      □ – 4

     Бояды-3

     Б. керек-?

6-слайд

Топтық тапсырма

№5 Бос тор көзді толтыр.11-ді қосынды түрінде өрнектеп көрсет.Сәйкес айырмаларды жаз. Олардың мәндерін тап.

11

2

4

8

6

1-топ бос тор көзді толтырады.Оқиды.

2-топ 11-ді қосынды түрінде көрсетеді

3-топ Сәйкес айырмаларды жазады.

Қосымша топтық тапсырмалар беріп сабақты бекіту.

Үй тапсырмасын түсіндіру.

15

98

17

2

9

25

Суретті пайдаланып, есепті шығарудың әр түрлі тәсілін түсіндір

5+(3+2)=10

(5+3)+2=10

(5+2)+3=10

Ж: 10 жалауша

Қосындыларды бір-бірімен салыстырады.

6 + 4=10     70 + 30=100

4 + 6=10      30 + 70=100

Қосудың ауыстырым- дылық қасиетімен танысады.

6+(1+3)=10   (6+3)+1=10     

(6+1)+1=10   1+(6+3)=10

Қосудың терімділік қасиетімен танысады.

Өрнектерді және олардың мәндерін салыстырады.

Қорытынды  жасайды.

Сергіту сәтін жасайды

Есепті әр түрлі тәсілмен шығарады.

Ш: (6+4) – 3 =7

       (6 – 3) +4=7

        6+ (4 – 3) =7

Ж: 7 фигура бояу керек.

11 – 2=9       11 – 4=7

11 – 8=3       11 – 6=5

 7-слайд

 Шығармашылық тапсырманы орында.

Үстелдің 4 бұрышы бар. Бір бұрышын кесіп тастағанда,оның неше бұрышы болады?

        бесбұрыш

Қорытынды бөлім

-Бүгін қандай тапсырма орындадық?

Топтарды жинаған ұпайларына қарай бағалау

Сұрақтарға жауап береді.

Үйге тапсырма

№6             87-бет

Күнделіктеріне жазады.

Кері байланыс

 «Бағдаршам»    

Қызыл, сары, көк түспен

карточкаларды көрсетеді.





 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қосудың қасиеттері.Қосындыдан санды және саннан қосындыны азайту.»

Бекітемін: ДОІЖО Қозыбағарова Ж.

Математика пәнінің онкүндігі


Пәннің аты: математика

Уақыты:24.11.2016 ж

2б сынып

Мұғалім:Бисенбаева А.

Сабақтың тақырыбы

Қосудың қасиеті. Қосындыдан санды және саннан қосындыны азайту. Қосындыға санды және санға қосындыны қосу

Сабақтың мақсаты

Оқушыларды қосудың терімділік қасиетіне негізделген көршілес екі қосылғышты олардың қосындыларымен ауыстыру тәсілімен танысады,өрнектерді және олардың мәндерін салыстыру барысында қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері туралы қорытынды жасау; кестелік қосу және азайтуға қатысты білімдерін бекітеді.

Күтілетін нәтиже

Үш қосылғыштың қосындысын табуға берілген есептерді мысалға ала отырып, есепті шығарудың әртүрлі тәсілдері туралы білімдері қалыптасады.

Ресурстар

Дидактикалық материалдар,слайдтар

Дерек көздері

Математика оқулығы 2 сынып, дидактикалық –әдістемелік құралдар

Оқыту әдісітері

Дамыта оқыту технологиясы, ойын, көрнекілік, сұрақ - жауап.

Іс-әрекет барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі


Психологиялық дайындық
Сонау-сонау алысқа,

Жүзсін десең кемелер,

Тылсым - сырлы ғарышқа,

Ұшсын десең денелер,

Жасау үшін Математика

Ең маңызды ғылым бұл.

Сондықтан да,сондықтан да,

Сол ғылымның тілін біл

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Тұсаукесер

Оқушыларды топқа бөлу.

Күз айлары: қыркүйек,қазан,қараша.


Негізгі бөлім


1-Слайд

Көркем жазу

Бірліктері 4-ке екі таңбалы сандарды өсу ретімен жазайық.

14, 24, 34, 44, 54, 64, 74, 84, 94.

Бұл сандардың ұқсастығы мен айырмашылығы неде?

Үй тапсырмасын пысықтау.

«Үндемес» ойыны арқылы оқушылар берілген сұрақтың тек жауабын жазып көрсетеді


-5 бірлік пен 1 ондықтан тұратын сан

-Цифрлары әртүрлі ең үлкен екі таңбалы сан

-Мен ойлаған саннан 8-ді азайтқанда 9 шықты

-Азайғыш 32, азайтқыш 30 болғанда, айырманың мәні нешеге тең?

-16 -дан 5 пен 2-нің қосындысын азайт


-18-ге 5 пен 2-нің қосындысын қос



2-слайд

№1 Суретті пайдаланып, есепті шығарудың әр түрлі тәсілін түсіндіру Азамат-5 ?

Болат- 2 және3

5+(3+2)=□

(5+3)+2=□

(5+2)+3=□

2-слайд

№2 Қосындыларды бір-бірімен салыстыр. Не байқадың?

6 + 4= 70 + 30=

4 + 6= 30 + 70=

Мұнда қосылғыштардың орындары ауысқан, бірақ қосындының мәні өзгермейді.

Бұл қосудың ауыстырымдылық қасиетін

сипаттайды.

6 + (1+3) (6+3)+1

(6+1) +1 1+(6+3)

Қосындыларды салыстыр.Не байқадың ? Мұнда көршілес қосылғыштар жақшаға алынып,қосынды түрінде жазылған,бірақ қосындының мәні өзгермейді.Бұл қосудың терімділік қасиетін сипаттайды.

3-слайд

№3. Өрнектерді және олардың мәндерін салыстыр:

(3+2)+4→(3+4)+2→(2+4)+3

30+(20+40)→(30+20)+40→(30+40)+20

(5+4)–2→(5-2)+4→(4 -2) + 5

90 – (40+20)→(90-40) – 20→(90-20) – 40

Қорытынды жаса:

санды қосындыны қалай қосады;

санға қосындыны қалай қосады;

қосындыдан санды қалай азайтады;

саннан қосындыны қалай азайтады?

4-слайд

Сергіту сәті

Ветер дует нам в лицо,

Закачалась деревцо.

Ветерок всё выше, выше,

Деревцо всё выше, выше.


5-слайд

№4 Есепті әр түрлі тәсілмен шығар

Ш: ∆ - 6

□ – 4

Бояды-3

Б. керек-?


6-слайд

Топтық тапсырма

№5 Бос тор көзді толтыр.11-ді қосынды түрінде өрнектеп көрсет.Сәйкес айырмаларды жаз. Олардың мәндерін тап.

11

2


4



8


6

1-топ бос тор көзді толтырады.Оқиды.

2-топ 11-ді қосынды түрінде көрсетеді

3-топ Сәйкес айырмаларды жазады.

Қосымша топтық тапсырмалар беріп сабақты бекіту.


Үй тапсырмасын түсіндіру.













15

98


17

2


9

25




Суретті пайдаланып, есепті шығарудың әр түрлі тәсілін түсіндір

5+(3+2)=10

(5+3)+2=10

(5+2)+3=10

Ж: 10 жалауша

Қосындыларды бір-бірімен салыстырады.

6 + 4=10 70 + 30=100

4 + 6=10 30 + 70=100

Қосудың ауыстырым- дылық қасиетімен танысады.



6+(1+3)=10 (6+3)+1=10

(6+1)+1=10 1+(6+3)=10

Қосудың терімділік қасиетімен танысады.








Өрнектерді және олардың мәндерін салыстырады.





Қорытынды жасайды.





Сергіту сәтін жасайды






Есепті әр түрлі тәсілмен шығарады.

Ш: (6+4) – 3 =7

(6 – 3) +4=7

6+ (4 – 3) =7

Ж: 7 фигура бояу керек.



11 – 2=9 11 – 4=7

11 – 8=3 11 – 6=5



7-слайд

Шығармашылық тапсырманы орында.

Үстелдің 4 бұрышы бар. Бір бұрышын кесіп тастағанда,оның неше бұрышы болады?





бесбұрыш

Қорытынды бөлім

-Бүгін қандай тапсырма орындадық?


Топтарды жинаған ұпайларына қарай бағалау

Сұрақтарға жауап береді.

Үйге тапсырма

№6 87-бет

Күнделіктеріне жазады.

Кері байланыс

«Бағдаршам»

Қызыл, сары, көк түспен

карточкаларды көрсетеді.
























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Қосудың қасиеттері.Қосындыдан санды және саннан қосындыны азайту.

Автор: Бисенбаева Алия Абесовна

Дата: 14.05.2017

Номер свидетельства: 415185


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства