kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сандар мен цифрлар. Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

КСП по математике 1 класс обновленка на казахском языек

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сандар мен цифрлар. Математика»


Пән:Математика

1А бөлімі

Бөлімше:1.1 натурал сандар және 0 саны.

Тақырыбы: Сандар мен цифрлар

Мектеп: Винное орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Нурахметова Н.Т

Сынып: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Сандарды салыстыру

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

1.1.1.2 **біртаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру

1.5.1.2 *сандарды салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану

1.5.2.2** «+», «-», «=», «≠», «», « пайдалану

Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: 10-ға дейінгі сандар қатарын біледі.

Көптеген оқушылар: сандардың қайсысы көп, қайсысы аз екенін ажыратады.

Кейбір оқушылар: Сандарды салыстыру кезінде ,

Тілдік

мақсаттар


Сандардыоқу, жазужәнесалыстырубарысында «сан», «цифр», «теңдік», «қосу», «азайту» сияқтыматематикалықтерминологияны; амалдардыңатауын, «=», «», «таңбаларын біледі,қарапайымматематикалықөрнектердіқолдана алады.

Құндылықтарға

баулу

-шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

-қарым-қатынас жасау қабілеті;

-жауапкершілік.

Пәнаралық

байланыс

қазақ тілі, дүниетану , дене шынықтыру

АКТ қолдану

дағдылары


Бастапқы білім

10 көлеміндегі сандарды санай алады, сандарды салыстыра алады.

Заттардың санына сәйкес цифрларды белгілейді.

Күнделікті өмірде сандарды ретімен санауды үйрену тәжірбиесі бар.

«=», «», «

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу

түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал

Сабағымызды бастамас бұрын жағымды психологиялық көңіл -күй орнатып алайық. Орнымыздан тұрып бір –бірімізге бүгінгі күнімізге сәттілік тілейік.

Оқушы:

Оқушылар орындарынан тұрып бір –бірлеріне жақсы тілектерін кезектесіп айтып шығады.

Мұғалім:

Ал енді ,балалар, орындарыңа жайғасыңдар.

-Балалар, біз бүгінгі сабақта топпен және жұппен жекелей жұмыстар жүргіземіз.Ал ендеше балалар біз топқа бөлінейік партаның үстінде тұрған оқу құралдарыңның біреуін қолдарыңа алыңдар.

Оқушыларды топқа бөлу

Оқушы:

Оқушылар партаның үстіндегі кез –келген оқу құралдарын көтереді сол арқылы топтарға бөлінеді.

1 -топ кітап, дәптер ,күнделік

2 -топ қалам және карандаш.

3- топ сызғыш және өшіргіштер тобы болып бөлініп отырады.

Мұғалім:

Топ арасындан топ басшысын сайлайды .

Топ басшыларының міндеттерімен таныстырады.

Топтағы оқушылардың сабаққа қатысуларын бақылап отырады. Сабақтың соңында кім қалай сабаққа қатысқандарын бағалайды .

Мұғалім:

Балалар, барлықтарың менің қолыма қараңдаршы .Менің қолымдан не бар?

Оқушы :

Сіздің қолыңызда кәмпит бар?

Мұғалім: дұрыс айтасыңдар.

Мұғалім:

Ал ендеше менің оң қолымды неше кәмпит сол қолымда неше кәмпит бар?

Оқушы:

Оң қолыңызда 4 кәмпит сол қолыңызда 4 кәмпит бар

Мұғалім

Дұрыс айтасыңдар.Кәмпиттер саны қандай?

Оқушы:

Тең

Мұғалім:

Дұрыс.Балалар оң қолымда қанша кәмпит бар болса, сол қолымда сонша кәмпит бар екен.

Ал, балалар, мен оң қолымдағы 1 кәмпитті Арманға бердім

Менің қолымдағы кәмпиттер саны тең бе?

Оқушы:

Кәмпиттер саны тең емес.

Мұғалім:

Дұрыс.

Балалар, біз сендермен ендеше қандай математикалық таңбалармен таныстық?

Оқушы.

Тең , сонша, тең емес ұғымдарымен таныстық.

Мұғалім дұрыс айтасыңдар.

Мұғалім

Оқушыларға «=», « ≠» сонша таңбалануын көрсетеді.

Дұрыс айтқан оқушыларды смайликпен марапаттау

Ойын «Қаншаға артық, қаншаға кем»

-Балалар, қазір біз сендермен ойын ойнаймыз. 1 ойыншы шығып , суретті парақшаның 2-уін таңдайды. 2 парақшадағы заттың саны тең болу үшін біреуіндегі заттың нешеуін өшіру керектігін немесе неше заттың суретін салу керектігін анықтайды. «Тең», «сонша», « тең емес » деген тірек сөздерді айтады.Оқушы дұрыс орындаса барлығы осы сөздерді топпен айтады .

ҚБ Оқушылар смайлик арқылы бағаланады .

=

Сұрақ:

-Балалар біздің сыныпта неше оқушы бар?

Оқушы:14

Мұғалім:

қыздар қанша ұлдар қанша?

- қане, ойланып көрейікші ?

-Қыздар мен ұлдар тең

-Дұрыс

Сыныпта 7 Ұл 7 қыз .

Дұрыс

ҚБ Оқушы смайлик арқылы бағаланады

Жалпы білім беретін мектептің 1 сыныбына арналған оқулық:2 бөлімнен тұрады/Г.Ш.Жақыпов, Н.В. Орехова, Н.В. Лебедеват.б-1- бөлімАстана : «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ,2016.


Оқушы жұмыс дәптері


Баяу музыка








Қарандаш,

қалам,дәптер,сызғыш,

өшіргіш






Кәмпит


























смайлик






«=», « ≠» таңбалары


Сәбіз, алма,алмұрт суреттері








Сыныптағы оқушылар

Сабақтың ортасы

Топтық жұмыс және жұптық жұмыс

Асық таңда ойыны

Мұғалім:

Әр топ оқушыларына дорбашадан асық алғызады.

Топтағы оқушылар жұптарымен асықтарын салыстырады.Одан кейін топ мүшелері асықтарын бір- біріне қосып келесі топ оқушыларымен асықтарын салыстырады.

ҚБ Екі топтың асықтары тең болса смайлик алады Топ жетекшілері топтарын бағалайды



Топтық тапсырма

Мұғалім

Тапсырма топпен орындауға беріледі

«=», «» пайдаланып тапсырманы орында

А)4 5 ә) 9 9 б) 6 4 в) 2 2

ҚБ Топтағы оқушылар өзара тексеру жұмыстарын жүргізеді. Дұрыс жауапқа 3 шапалақ соғады .

Сергіту сәті.

Көп балықтар жүзеді

Мөлдір таза суларда

Бірде керіледі, бірде шалқаяды

Дем алады жағада

Жекелей орындауға берілетін тапсырма

1т. Суретті сәйкес сандармен байланыстырып сызыңыз.

1 3 5 2 4


Сандарды оқыңыз.

ҚБ Оқушының жауабан басбармақ арқылы топ оқушылары бағалайды


2т .Үлкен допты және кіші допты санап, бос тор торкөздерге жазыңыз.Санды салыстырыңыз




Ауызша кері байланыс беру. Қате жіберген оқушылар мен дұрыс орындаған оқушыларға беріледі.


3 т. Теңдік тура болатындай етіп бос торкөздерге «+» және «-» таңбаларының тиістісін жазыңыз .

5 1=6 8 2=6

ҚБ Дұрыс орындаған оқушыға смайлик беріледі.



Асық, дорба, смайлик










Мысалдар жазылған таратпа материалдар




Сергіту жаттығуы аудиоматериалда жазылған




Көкөніс суреттері












Доп

Сабақтың соңы

Жұмыс дәптермен жұмыс

Фигуралардан жұп құрастыр.

Жұбы жоқ фигураларды боя. Сандарды салыстыр және = немесе ≠ белгілерін қой.


Қанша болса сонша

Шаршының саны қанша болса, дөңгелектердің де саны сонша болатындай етіп суретті толықтыр

Түсіп қалған сандарды қой

Құмыралардағы гүлдер тең болатындай етіп, суретті толықтыр .




ҚБ.3 тапсырманың жауаптарын тақтаға іліп қоямын. Оқушыларды топ жетекшілері тексереді.Дұрыс орындаған оқушыға смайликбереді.

Кері байланыс «Поезд»

- Егер барлығы түсінікті болса поезға отырып ары қарата келесі сабаққа кете береді.

-Егер сұрағы болса платформада тұрады.

-Егер бүгінгі сабақта ештеңке түсініксіз болса келесі поезды тосып отырады.Стикерға жазып іледі .


Саралау – оқушыларға қалай

көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай міндет қоюды

жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін

қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы

Заттардың санына сәйкес цифрмен белгілейді.Сандарды таниды және атайды.Сандарды салыстырады және салыстыру таңбасын дұрыс қояды.Сандарды артық кем тең ұғымдарын қолданып,ауызша салыстырады.Қосындыны анықтайды және + таңбасын қояды.

Айырманы анықтайды және – таңбасын қояды

Топпен «Қаншаға артық, қаншаға кем» ойынынан кейін оқушылар смайлик арқылы бағаланады

Жұппен және топпен жұмыс «Асық таңда» ойынында топ жетекшілері бағалайды.

Топтағы оқушылар өзара тексеру жұмыстарын жүргізеді. Дұрыс жауапқа 3 шапалақ соғады .

Суретті сәйкес сандармен байланыстырып сызыңыз тапсырмасында «Басбармақ» әдісі арқылы бағаланады.





Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталу топпен және жұппаен жұмысорындау барысында қарастырылады.

Сергіту сәтін орындау барысында сақталады.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ басында оқушыларға психологиялық ахуал орнатылады. Оқушылардың сабаққа деген көңіл күйлерінің жақсы екендіктері анықталады.Оқушыларға бүгінгі сабақта сандарды салыстыруға байланысты мәліметтер беріледі .Сабақ өту кезінде бірнеше әдіс –тәсілдер қолданылады. Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру барысында өзара бірін -бірі бағалауға мүмкіндік жасалады. Тапсырмалар орындау кезінде бас бармақ арқылы, смайликтер арқылы өзара бағалау жүргізіліп отырады.

 Кедергілер: Оқушылардың баяу қимылдамауы .Уақытты тиімді пайдаланбау.Топ басшыларының бағасымен келіспеушілік

Келешекте : Уақытты тиімді пайдалана білуге тырысамын.Оқшыларды тапшаңдыққа тәрбиелеймін. Ары қарата жұмысты жүйелі жүргізуге жұмыс жасаймын.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Тапсырмалардың оқушы деңгейлеріне сай болуы


2: Тиімді ұйымдастырылған бағалау

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?


1: Белсенді әдістердің дұрыс пайдаланылуы


2: Мұғалімнің оқушылардың ішкі уәждерін оята алуы

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Сандар мен цифрлар. Математика

Автор: Нурахметова Назым Турсынбековна

Дата: 23.01.2018

Номер свидетельства: 451920
