Просмотр содержимого документа
«Сабақ жоспары: " Сөз құрамы" /қазақ тілі 3 сынып/»
Сабақтың тақырыбы: « Сөз құрамы».
Сабақ мақсаты: а)оқушылардың сөз құрамы бойынша алған білімдерін тиянақтау, қосымшаларды сөздерге дұрыс жалғай білуге үйрету ; сөйлеу мәдениетін жетілдіру, топпен жұмыс істеуге дағдыландыру.
ә)ауызша, жазбаша жаттығулар жүргізе отырып оқушылардың сауаттылығын , тілін дамыту, логикалық ойлау және сөздік қорын молайту.
б) сыни тұрғыдан талдауға өз көзқарастарын білдіре алуын,сөйлеу мәдениетін,ой түюге баулу қабілеттерін шыңдау, адамдық асыл қасиеттерге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: ойын сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: СТО технологиясы, ойын әдісі, шығармашылық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: сызбалар, топшамалар, бағалау парақтары.
САБАҚ БАРЫСЫ: І.Ұйымдастыру кезеңі:
- Әрбір адам? - Туысым, досым, жұрағат.
- Әрбір сабақ? - Үйрену, ұғу, ұлағат.
- Әрбір ісім? - Тірлік,тірек, адамдық.
- Әрбір сөзім? - Шындық, бірлік, адалдық.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеріп, пысықтау.
Жұппен жұмыс. Қатар отырған екі білім алушы бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді.
ІІІ.Жаңа сабақ: Сөз құрамы.
Түбір дегеніміз – сөздің бөлшектеуге келмейтін ең түпкі мағыналы бөлігі. Ал, қосымша дегеніміз түбірге жалғанатын бөлшектер. Мысалы: жолдастық, сауыншылар, мектептердің, көрінген деген сөздердің түбірлері – жол, сау, мектеп, көр. Себебі бұлар қосымшасыз тұрып та белгілі бір мағынаны білдіреді. Осы түбірлерге жалғанған –дас, - тық, - ын, - шы, - тер, дің – бөлшектері қосымша деп аталады. Қосымша жеке тұрғанда ешбір мағына білдіре алмайды .Қосымша екіге бөлінеді:жұрнақ,жалғау .
. «Ой шақыру» стратегиясы. Білім алушылар өз ойларын ортаға салады.
1.Жұрнақ деп нені айтады? 2.Жалғау деген не? 3.Қосымша деген не?
Оқулықпен жұмыс.6-жаттығу. Тақтаға орындау.
7-жаттығу.Берілген сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырат.