Күні,жылы: | |
Сыныбы: | 1 «б» |
Пәні: | Ана тілі |
Тақырыбы: | Тұңғыш қазақ ғарышкер (Бас әріппен жазылатын сөздер) |
Сабақтың типі: | Жаңа білім беру сабағы |
Сабақтың түрі: | Аралас сабақ |
Оқыту технологиясы әдіс-тәсілдері: | Топтық,баяндау, талдау, сұрақ-жауап, әңгімелесу. |
Көрнекіліктер: | Интерактивті тақта, презентация |
Қосымша дидактикалық материалдар, әдебиеттер | Мултьфильм ғарышкерлер жайында |
Мақсаты: | Оқушыларға ғарышкерлер туралы мағлұмат білім беру, толықтыру; Бас әріппен жазылатын сөздерді меңгерту; Белсенділікке өзгені тыңдай білуге, табиғатты сүюге, тапқырлыққа тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже: | Қазақ ғарышкерлерінің кімдер екенін білді, неліктен бас әріптен басталып жазылатынын білді. |
Сабақтың барысы: |
| Оқу-танымдық іс-әрекет | Әдісі Тәсілі | Уақыт | Күтілетін нәтиже: |
І. | Кіріспе-мотивациялық кезең | | 5 мин | |
| Балаларда бастап-ақ, Ұшар едім алысқа, Болар едім космонавт Зымырар едім ғарышқа. | Бақылау Зейіні жақсарады | 1 мин 4 мин | Оқушылардың сабаққа қызығушылығы орнайды. |
ІІ. | Танымдық-операционалдық кезең | | 8 мин | |
| Оқушыларға «Не тәтті» мәтіні берілген. Оқушылардын мазмұныны сұрадым және де сұрақтар қойдым: Мәтін кім туралы? Мәтінде неше бала суреттеледі? Жиренше шешеннің бірінші сұрағы қандай еді? Екінші сұрағы ше? Балалардың жауаптары қандай болды? Ал сендер не тәтті деп ойлайсыңдар? Жауап берген оқушыларға фишкалар таратылады. | Ой толғау | 5 мин 3 мин | тапсырманы айтады. |
| Тақтаға мына сөздерді жаздым. Ғалия, ғарышкер, Ғани, Ғалымжан Бұл сөздердің ұқсастығын табайық? Барлық сөздер ғ әріптен басталып тұр. Барлығы да 3 буынды, барлығы да кім? Деген сұраққа жауап береді. Барлығы да адам. Артық сөзімізді кім табады? ғарышкер Неліктен? Ол – мамандық, ал басқа сөздер адам аттары. Яғни, оқушылар адамның аты-жөні бас әріппен басталып жазылады, біздің де аты-жөніміз бас әріптен басталып жазылады, ешқашанда адамның аты-жөнін кішкентай әріппен жазуға болмайды. | Сұрақ-жауап әдісі, әңгімелесу әдісі, | 5 мин | -Тақтамен жұмыс жасайды. - Дәптерлеріне бүгінгі сабақтың тақырыбын жазып алады. |
| Ғарышкер дегеніміз кім? Ғарышкер ол мамандық иесі. Ғарышкер дегеніміз олар ғарышқа, аспан әлеміне ұшатын адамдар. Олар немен ұшады деп ойлайсыңдар? Зымыран Зымыран ол не? әуе көлігі Қандай әуе көліктері бар? Ұшақтар, тікұшақтар. Осыларды жүргізетін адамды кім дейміз? Ұшқыш Жарайсыңдар, балалар. Оқушыларға қысқаша мультфильм көрсетілді.Осы мултьфильмде ең алғаш ұшқан адамдар жөнінде айтылады. Мультфилмімізді есте сақтаймыз.Мултьфильм ұнады ма? Сонымен Елдос пен Аяжан нені көрді? Зымыран қай қаладан ұшырылады екен?Байқоңыр Ең алғаш ғарышқа кім ұшқан екен? Ю.Гагарин Ал қазақ ғарышкері кімдер болды? Т.Әубәкіров, Т.Мұсабаев - Оқушыларға өзім мәнерлеп оқып бердім. Мұқият тыңдап отырыңдар | Сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелесу, | 20 мин | Оқушылар ғарышкердің кім екенін білді. Мултфильм арқылы тұңғыш ғарышқа ұшқан адамдардың аты-жөнін білді. Өлеңді барлығы тыңдайды; талдайды. |
| Оқушыларға іштей оқуға бердім. Оқып болған соң оқушыларға тапсырма. Өлеңнен адам аттарын табайық. Әубәкіров, Тоқтар. Гагарин Дәптермен жұмыс Осы сөздерді дәптерге жазайық. Ғарышкерлер жайлы мағлұмат бердім. Т.Ә.- алғашқы қазақ ғарышкері , Кеңес Одағының батыры. 1991 жылы 1 қазанда Ғарышқа зерттеуші ғарышкер ретінде ұшты. Ю.Г – тұғыш ғарышкер. Ғарышқа бірінші болып барып қайтқан Кеңес Одағының азаматы. | Сұрақ-жауап әдісі, тіл дамыту | 5 мин | -Сұрақтарға жауап беріп өз ойын айту іскерлігі дамиды; - көпшілік алдында сөйлеудің нормасы мен шегін анықтай алады; Дәптермен жұмыс жасау арқылы әдемі жазуға дағдыланады. |
| | | 2 мин | Өздері ізденіп келесі күні ізденген жұмыстарын әкеледі. |
ІІІ. | Қорытынды-рефлексиялық кезең | | | |
| 1.Қандай сөздер бас әріппен басталыып жазылады. А. Заттардың атаулары Ә. Не? сұрағына жауап беретін сөздер Б.Кісінің аты-жөні 2. Бағалау. Үйге тапсырма беру: | | 5 мин | Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Үйге берілген тапсырманы жазып алады |