kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақтың тақырыбы: "Құмырсқаның қанағаты"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ

Мектеп: Н.Островский атындағы №4 Күршім орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің есімі: Тлеужанова Назигул Сергалиевна

Сынып: 3 «Б»

Қатысқандар саны: 17

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

«Құмырсқаның қанағаты» (ертегі)

Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары)

Ертегінің мазмұнын түсініп оқу,  мәтінді талдау және негізгі идеяны анықтау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Мәтіндегі негізгі ойды түсінеді, құмырсқаға мінездеме береді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Оқушылар ертегі бойынша талдау жасайды. Мәтіндегі сұрақтарға жауап бере алады.

Кейбір оқушылар:

Құмырсқаның мінез-сипаттарына өзіндік баға беріп, қорытынды жасай алады. Құмырсқадан не үйренгендері жайлы айтып, үлгі алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар мәтіндегі  кейіпкерлерге өмірмен байланысиырып, мінездеме бере алады. Құмырсқаның мінез-қылығын анықтайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Оқымысты-оқыған, білімді, көзі ашық адам

Қанағат-барға риза болу

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар

Сені қоршаған адамдардың арасында осындай мінез-сипаттарына тән адамдар бар ма?

Құмырсқаның қандай қасиеттері ұнады?

Сіз неліктен. екенін айта аласыз ба?

Сіз неліктен құмырсқа жарты дәнді бір жылға жеткізгенін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Егер құмырсқа жалқау болғанда, ол.

Бізге құмырсқа ұнайды, себебі ол.

Алдыңғы оқу

1,2 сыныпта ертегілермен танысу

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Топтастыру. Түрлі амандасу тәсілдерін оқушыларды 2 қатарға қарама-қарсы тұрғызып көрсетуді ұсыну.

Мақалдарды реттеу арқылы топтастыру, оның мағынасын түсіндіру арқылы сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау.

Тапсырма 1. «Серпімді доп» әдісі, өткен сабақтарды пысықтау.

1. Кедей қайда барды?

2. Балта қайда барып түсті?

3. Диірменші не істеді, қандай балталар ұсынды?

4. Диірменші қартқа неліктен алтын балта берді?

5. Бай не істеді?

6. Ертегі қалай аяқталды

Ресурстар

доп

«Үш шапалақ» қошеметтеу

Сабақтың ортасы 

25 минут

Тапсырма 2. «Ой қозғау» әдісі, жұмбақ шешу арқылы тақырыпты ашу.
Бір балуан өзі күшті, қайраты мол,
Өзінен үлкен затты көтерер ол.
Мейлі қыр, мейлі жота, мейлі төбе,
Қайқаңдап аса берер бәрінен ол.

(Құмырсқа)

Тапсырма 3. «Бағытталған оқу» әдісі, «Құмырсқаның қанағаты» мәтінді бөліктерге бөлу, нақты нұсқаулар беру.

І топ. Ғұламаның құмырсқа илеуіне тап болуы.

ІІ топ. Құмырсқаға сұрақ қоюы.

ІІІ топ. Бір жыл өткен соң.

Сергіту сәті:

Ұзын мұртты құмырсқа,

Келе жатты жұмысқа.

Допты алып қолына,

Қойдым оның жолына

Оң жағына қарады,

Сол жағына қарады,

Тау екен деп ойлады.

Тапсырма 4. Топпен жұмыс:

Әр топқа құмырсқаның суретін қоямын.

«Графикалық органайзер» жасайды.

«Бас бармақ»

бағалау

Смайликтер арқылы бағалау

Құмырсқа суреті

Аяқталуы 

10 минут

Сабақты бекіту:

Тапсырма 5. «Ыстық микрофон» әдісі сұраққа жауап береді.

1. Барлық халықтың, жан-жануардың, жәндік, өсімдіктің тілін түгел білу мүмкін бе? Неліктен?

2. Егер де сен құмырсқаның орнында болсаң не істер едің?

3. Құмырсқа оқымыстының айтқанына сеніп, сауытқа жатты, қалай ойлайсың әлде жатпау керек пе еді?

4. Оқымыстының құмырсқаға істегенін дұрыс деп ойлайсың ба? Дәлелде.

5. Өмірде қанағатсыз адамдар көп, оларға не айтар едің?

6. Ертегіден көңіліңе не түйдің, не үйрендің?

Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісі:

1. Қызыл түсті стикер: Бүгінгі сабақта не қиын, түсініксіз болды?

2. Тоқ сары түсті стикер: Бүгінгі сабақта нені жақсартар едің, ұсыныстар?

3. Жасыл түсті стикер: Бүгінгі сабақ не қатты ұнады?

Үйге тапсырма:  Мәтіннен түсінік айту.

Мәтінді рөлге бөліп оқу.

Құмырсқаға хат жазу.

«Екі алма» бағалау

Қосымша ақпарат

Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыларға құмырсқаға байланысты жұмбақ құрастырту.

Бағалау – Оқушылардың үйренген тексеруді қалай жоспарлайсыз?

«Үш шапалақ», «Бас бармақ», «Екі алма» арқылы өзін-өзі бағалау.

Өзім үшін қандай оқушы нені түсінбегенін, үй тапсырмасын қалай меңгергендігін бағалаймын.

Пән аралық байланыс:

Қазақ тілі

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері: Топ ережелерін орындау

АКТ мен байланыс: презентация

Құндылықтармен байланыс: тіл мәдениеті, қарым-қатынас.

·                     

·                     

·                     

Рефлексия

Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болады?

 Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да )?

 1.

 2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін  не білдім?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«сабақтың тақырыбы: "Құмырсқаның қанағаты"»

Сабақ

Мектеп: Н.Островский атындағы №4 Күршім орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің есімі: Тлеужанова Назигул Сергалиевна

Сынып: 3 «Б»

Қатысқандар саны: 17

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

«Құмырсқаның қанағаты» (ертегі)

Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары)

Ертегінің мазмұнын түсініп оқу, мәтінді талдау және негізгі идеяны анықтау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Мәтіндегі негізгі ойды түсінеді, құмырсқаға мінездеме береді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Оқушылар ертегі бойынша талдау жасайды. Мәтіндегі сұрақтарға жауап бере алады.

Кейбір оқушылар:

Құмырсқаның мінез-сипаттарына өзіндік баға беріп, қорытынды жасай алады. Құмырсқадан не үйренгендері жайлы айтып, үлгі алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар мәтіндегі кейіпкерлерге өмірмен байланысиырып, мінездеме бере алады. Құмырсқаның мінез-қылығын анықтайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Оқымысты-оқыған, білімді, көзі ашық адам

Қанағат-барға риза болу

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар

Сені қоршаған адамдардың арасында осындай мінез-сипаттарына тән адамдар бар ма?

Құмырсқаның қандай қасиеттері ұнады?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Сіз неліктен құмырсқа жарты дәнді бір жылға жеткізгенін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Егер құмырсқа жалқау болғанда, ол ...

Бізге құмырсқа ұнайды, себебі ол ...

Алдыңғы оқу

1,2 сыныпта ертегілермен танысу

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Топтастыру. Түрлі амандасу тәсілдерін оқушыларды 2 қатарға қарама-қарсы тұрғызып көрсетуді ұсыну.

Мақалдарды реттеу арқылы топтастыру, оның мағынасын түсіндіру арқылы сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау.

Тапсырма 1. «Серпімді доп» әдісі, өткен сабақтарды пысықтау.

1. Кедей қайда барды?

2. Балта қайда барып түсті?

3. Диірменші не істеді, қандай балталар ұсынды?

4. Диірменші қартқа неліктен алтын балта берді?

5. Бай не істеді?

6. Ертегі қалай аяқталды?







доп


«Үш шапалақ» қошеметтеу




Сабақтың ортасы

25 минут

Тапсырма 2. «Ой қозғау» әдісі, жұмбақ шешу арқылы тақырыпты ашу.
Бір балуан өзі күшті, қайраты мол,
Өзінен үлкен затты көтерер ол.
Мейлі қыр, мейлі жота, мейлі төбе,
Қайқаңдап аса берер бәрінен ол.

(Құмырсқа)

Тапсырма 3. «Бағытталған оқу» әдісі, «Құмырсқаның қанағаты» мәтінді бөліктерге бөлу, нақты нұсқаулар беру.

І топ. Ғұламаның құмырсқа илеуіне тап болуы.

ІІ топ. Құмырсқаға сұрақ қоюы.

ІІІ топ. Бір жыл өткен соң.

Сергіту сәті:

Ұзын мұртты құмырсқа,

Келе жатты жұмысқа.

Допты алып қолына,

Қойдым оның жолына

Оң жағына қарады,

Сол жағына қарады,

Тау екен деп ойлады.

Тапсырма 4. Топпен жұмыс:

Әр топқа құмырсқаның суретін қоямын.

«Графикалық органайзер» жасайды.








«Бас бармақ»

бағалау












Смайликтер арқылы бағалау


Құмырсқа суреті


Аяқталуы

10 минут

Сабақты бекіту:

Тапсырма 5. «Ыстық микрофон» әдісі сұраққа жауап береді.

1. Барлық халықтың, жан-жануардың, жәндік, өсімдіктің тілін түгел білу мүмкін бе? Неліктен?

2. Егер де сен құмырсқаның орнында болсаң не істер едің?

3. Құмырсқа оқымыстының айтқанына сеніп, сауытқа жатты, қалай ойлайсың әлде жатпау керек пе еді?

4. Оқымыстының құмырсқаға істегенін дұрыс деп ойлайсың ба? Дәлелде.

5. Өмірде қанағатсыз адамдар көп, оларға не айтар едің?

6. Ертегіден көңіліңе не түйдің, не үйрендің?

Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісі:

1. Қызыл түсті стикер: Бүгінгі сабақта не қиын, түсініксіз болды?

2. Тоқ сары түсті стикер: Бүгінгі сабақта нені жақсартар едің, ұсыныстар?

3. Жасыл түсті стикер: Бүгінгі сабақ не қатты ұнады?

Үйге тапсырма: Мәтіннен түсінік айту.

Мәтінді рөлге бөліп оқу.

Құмырсқаға хат жазу.


«Екі алма» бағалау

Қосымша ақпарат

Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыларға құмырсқаға байланысты жұмбақ құрастырту.




Бағалау – Оқушылардың үйренген тексеруді қалай жоспарлайсыз?

«Үш шапалақ», «Бас бармақ», «Екі алма» арқылы өзін-өзі бағалау.

Өзім үшін қандай оқушы нені түсінбегенін, үй тапсырмасын қалай меңгергендігін бағалаймын.

Пән аралық байланыс:

Қазақ тілі

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері: Топ ережелерін орындау

АКТ мен байланыс: презентация

Құндылықтармен байланыс: тіл мәдениеті, қарым-қатынас.


Рефлексия

Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болады?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?








Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1.


2.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1.


2.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
сабақтың тақырыбы: "Құмырсқаның қанағаты"

Автор: Тлеужанова Назигул Сергалиевна

Дата: 01.12.2016

Номер свидетельства: 364727
