kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Пайымдау мәтіні

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы:  Пайымдау  мәтіні

Сынып:  4  «а»

Мерзімі: 28.09.16.

Сабақтың мақсаты:    Мәтін туралы түсінік беру, пайымдау  мәтінін ішкі  құрылымдық     ерекшеліктерін ұғындыру.Тірек-сызба  арқылы мәтін құруға  үйрету.

     Міндеттері:   -  Ұқыптылыққа, тәртіпке, сауатты жаза білуге тәрбиелеу.

                                -Сыни  тұрғысынан  ойлау арқылы, байланыстырып сөйлеу дағдысын  және                  сөздерді қолдану ерекшеліктері арқылы сөйлеу мәдениетін дамыту.

Сабақтың  түрі:  Жаңа  сабақ                  

Құралдар:  флипчарт,  маркер, Қазақ  тілі  оқулығы,  иллюстрациялар, қарындаш, өшіргіш, түрлі ресурстар, АКТ

Әдіс-тәсілдер:   Диалогтік оқыту, «Тақырыптық  -түйін сөз», сұрақ-жауап, Кезбе-тілші, Ойлан, жұптас, бөліс.

Оқыту  нәтижесі: Мәтін түрлерін дұрыс ажыратып, өздігінен тапсырманы орындап   үйренеді. Пайымдау мәтінінің ішкі құрылымдық  ерекшеліктерін  біледі.

Дағдылар

Уақыты

Кіріктіріл

ген  модульдер

Мұғалімнің     іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Білу

 1-2 мин

5-7

мин

ОЖЕСО 

СТОҮ

ОБжК

-Сынып оқушыларын  «Бағдаршамның» үш түсін пайдаланып, топтарға  бөліп алу.

* Топ ішінен бір оқушыны тілші етіп алып,«Кезбе-тілші» әдісімен қткен тақырыпты талқылату, қайталау.

1.Мәтін дегеніміз не?

2.Мәтіндегі  негізгі  ой?

3.Тақырып деген не?

4.Мәтін түрлері

РАХМЕТ!

Сұрақ – жауап арқылы жаңа сабақты ашуға бағыттайды

Оқушылардың жауабын өз  тобының эксперті  «Бас  бармақ» әдісімен  бағалайды

*Оқушылар үстел үстіндегі үш  түсті дөңгелекшелерді таңдап, алған түсі бойынша топтасады.

*Тілші ретінде шығарылған оқушы кез-келген оқушыға жақындап,интербелсенді тақтада көрсетілген мәліметтің қайсысы жалған екенін анықтатады, дәлелдеуін сұрайды.

Топ эксперті «Бас  бармақ»

арқылы  бағалайды

Түсіну

10 мин

ОБжК

ОЖТ

- Әр  топқа бір-бір ресурстан таратылады. (қағазға жазылған мәтін) Ресурста берілген мәтіндерді топ ішінде «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісімен  оқытып, талдату.

* Берілген мәтіндерді әр топтың баяндаушысына оқытып, мәтіннің қай  түріне жататынын анықтату.

-Оны қалай  түсіндіңдер?

4-топ Рефлексия жасайды. (қорытынды жасау)

*Дәлелденетін пікір

*Дәлелдеу  пікірі

*Қорытынды   РАХМЕТ!

*Берілген ресурстарымен оқып, танысады. Өзара оның мазмұнын талдайды.

Мәтін бөлігі бойынша құрылымын құрастырады. Әр топ өзіне берілген мәтін бөліктерін  постерге түсіріп, қорғайды.

Ал 4-топ қорытынды шығарады.

Пайымдау мәтінінің тірек-сызбасын шығарады, қорғайды.

   Эксперт «Бас  бармақ»  арқылы  бағалайды

Қолдану

8 мин

СТОҮ

ОБжК

ОЖТ

ОүБ\ОБ

22-жаттығу. (оқулықпен  жұмыс)

Топ ішінде мәтін мазмұнымен танысу,талқылау.Мына тапсырмалар бойынша мәтінді талдату.

1-топ: Дәлелденетін пікір не?

2-топ: Дәлелдеу пікірі не?яғни не дәлелденіп тұр?

3-топ: Содан шыққан  қорытынды қандай?

4-топ: Сызба арқылы көмекші сөздердің көмегімен мәтін бөліктерін байланыстыру.

Соңында, бір-бір сөйлеммен мәтінді дәптерге көшірту.

Топ мүшелері мәтінмен танысады. Әр бөлікті топтар жеке талдайды. Берілген сұрақтар бойынша талдайды. Дәптерлеріне әр бөлімді  бір-бір сөйлеммен қорытындылап, жаттығуды көшіреді.

Сергіту сәті

2 мин

Бегемот пен ит

Талдау

8 мин

ОүБ\ОБ ОЖЕСО

СТОҮ

АКТ

24-жаттығу. Оқулықпен  жұмыс

*Ертегі мәтінімен танысу.Оны жұппен, топпен талдау.

*Мәтін  түрін анықтау.

*Әңгімелеу  мәтінін әр топ  өз сөздерімен пайымдау мәтінінің бөліктері қамтылатындай ертегіні ықшамдап құрастырып, пайымдау мәтінін құрастырту.

1.Дәлелденетін пікір.

2.Дәлелдеу пікірі

3.Қорытынды

 Оқушылар топпен ертегі мәтінімен оқып, танысады. Мәтін түрін анықтайды. Әңгімелеу мәтінін өз сөздерімен ықшамдап, пайымдау мәтініне айналдырады.

Бір оқушы тұрып, оны талдап,  дәлелдейді.

«Бас  бармақ»  арқылы  бағалайды

Жинақ

тау

Синтез 

5  мин

ОБжК

СТОҮ

ОЖЕСО

ОүБ\ОБ

АКТ

23-жаттығу

«Тақырыптық – түйін сөз»  әдісімен Бақа өлеңін талдап, тақырыпты қорытындылау.

Өлеңнің ішінен пайымдау мәтініне жататын сөздерді, артық басқа да сөздердің арасынан керектісін сөздер банксіне салып, түйін сөздерді іріктету.

«Тақырыптық-түйін сөз» әдісімен тақырыптық  түйін сөздерді жинақтайды. Қорытынды жасайды.

 «Бас  бармақ»  арқылы  бағалайды

Бағалау

5 мин

СТОҮ

ОЖЕСО

ОүБ/ОБ

25-жаттығу. «Мейірімді аңшы» тақырыбына  шығарма жазу. Пайымдау  мәтінінің  сызбасы бойынша құрастыру.

«Нүктелі  дауыс» әдісімен әр оқушы өз-өзін бағалайды

Берілген  тақырыпта шағын шығарма  жазады. Шығарма мәтіні пайымдау  мәтінінің құрылымы бойынша жасалады, оқылады.

Бір-бірін бағалайды,  көшбасшы бағалайды.

«Бас  бармақ»  арқылы  бағалайды







 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Пайымдау мәтіні»

Сабақтың тақырыбы: Пайымдау мәтіні

Сынып: 4 «а»

Мерзімі: 28.09.16.

Сабақтың мақсаты: Мәтін туралы түсінік беру, пайымдау мәтінін ішкі құрылымдық ерекшеліктерін ұғындыру.Тірек-сызба арқылы мәтін құруға үйрету.

Міндеттері: - Ұқыптылыққа, тәртіпке, сауатты жаза білуге тәрбиелеу.

-Сыни тұрғысынан ойлау арқылы, байланыстырып сөйлеу дағдысын және сөздерді қолдану ерекшеліктері арқылы сөйлеу мәдениетін дамыту.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Құралдар: флипчарт, маркер, Қазақ тілі оқулығы, иллюстрациялар, қарындаш, өшіргіш, түрлі ресурстар, АКТ

Әдіс-тәсілдер: Диалогтік оқыту, «Тақырыптық -түйін сөз», сұрақ-жауап, Кезбе-тілші, Ойлан, жұптас, бөліс.

Оқыту нәтижесі: Мәтін түрлерін дұрыс ажыратып, өздігінен тапсырманы орындап үйренеді. Пайымдау мәтінінің ішкі құрылымдық ерекшеліктерін біледі.

Дағдылар

Уақыты

Кіріктіріл

ген модульдер

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі



Білу

1-2 мин



5-7

мин

ОЖЕСО




СТОҮ

ОБжК

-Сынып оқушыларын «Бағдаршамның» үш түсін пайдаланып, топтарға бөліп алу.

* Топ ішінен бір оқушыны тілші етіп алып,«Кезбе-тілші» әдісімен қткен тақырыпты талқылату, қайталау.

1.Мәтін дегеніміз не?

2.Мәтіндегі негізгі ой?

3.Тақырып деген не?

4.Мәтін түрлері

РАХМЕТ!

Сұрақ – жауап арқылы жаңа сабақты ашуға бағыттайды

Оқушылардың жауабын өз тобының эксперті «Бас бармақ» әдісімен бағалайды

*Оқушылар үстел үстіндегі үш түсті дөңгелекшелерді таңдап, алған түсі бойынша топтасады.


*Тілші ретінде шығарылған оқушы кез-келген оқушыға жақындап,интербелсенді тақтада көрсетілген мәліметтің қайсысы жалған екенін анықтатады, дәлелдеуін сұрайды.


Топ эксперті «Бас бармақ»

арқылы бағалайды

Түсіну

10 мин

ОБжК

ОЖТ

-- Әр топқа бір-бір ресурстан таратылады. (қағазға жазылған мәтін) Ресурста берілген мәтіндерді топ ішінде «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісімен оқытып, талдату.

* Берілген мәтіндерді әр топтың баяндаушысына оқытып, мәтіннің қай түріне жататынын анықтату.

-Оны қалай түсіндіңдер?

4-топ Рефлексия жасайды. (қорытынды жасау)

*Дәлелденетін пікір

*Дәлелдеу пікірі

*Қорытынды РАХМЕТ!

*Берілген ресурстарымен оқып, танысады. Өзара оның мазмұнын талдайды.

Мәтін бөлігі бойынша құрылымын құрастырады. Әр топ өзіне берілген мәтін бөліктерін постерге түсіріп, қорғайды.

Ал 4-топ қорытынды шығарады.


Пайымдау мәтінінің тірек-сызбасын шығарады, қорғайды.

Эксперт «Бас бармақ» арқылы бағалайды

Қолдану

8 мин

СТОҮ

ОБжК

ОЖТ

ОүБ\ОБ


22-жаттығу. (оқулықпен жұмыс)

Топ ішінде мәтін мазмұнымен танысу,талқылау.Мына тапсырмалар бойынша мәтінді талдату.

1-топ: Дәлелденетін пікір не?

2-топ: Дәлелдеу пікірі не?яғни не дәлелденіп тұр?

3-топ: Содан шыққан қорытынды қандай?

4-топ: Сызба арқылы көмекші сөздердің көмегімен мәтін бөліктерін байланыстыру.

Соңында, бір-бір сөйлеммен мәтінді дәптерге көшірту.

Топ мүшелері мәтінмен танысады. Әр бөлікті топтар жеке талдайды. Берілген сұрақтар бойынша талдайды. Дәптерлеріне әр бөлімді бір-бір сөйлеммен қорытындылап, жаттығуды көшіреді.



Сергіту сәті

2 мин

Бегемот пен ит


Талдау

8 мин

ОүБ\ОБ ОЖЕСО

СТОҮ

АКТ

24-жаттығу. Оқулықпен жұмыс

*Ертегі мәтінімен танысу.Оны жұппен, топпен талдау.

*Мәтін түрін анықтау.

*Әңгімелеу мәтінін әр топ өз сөздерімен пайымдау мәтінінің бөліктері қамтылатындай ертегіні ықшамдап құрастырып, пайымдау мәтінін құрастырту.


1.Дәлелденетін пікір.

2.Дәлелдеу пікірі

3.Қорытынды

Оқушылар топпен ертегі мәтінімен оқып, танысады. Мәтін түрін анықтайды. Әңгімелеу мәтінін өз сөздерімен ықшамдап, пайымдау мәтініне айналдырады.


Бір оқушы тұрып, оны талдап, дәлелдейді.


«Бас бармақ» арқылы бағалайды

Жинақ

тау

Синтез

5 мин

ОБжК

СТОҮ

ОЖЕСО

ОүБ\ОБ

АКТ

23-жаттығу

«Тақырыптық – түйін сөз» әдісімен Бақа өлеңін талдап, тақырыпты қорытындылау.

Өлеңнің ішінен пайымдау мәтініне жататын сөздерді, артық басқа да сөздердің арасынан керектісін сөздер банксіне салып, түйін сөздерді іріктету.

Тақырыптық түйін сөз

Сөздер банкі






«Тақырыптық-түйін сөз» әдісімен тақырыптық түйін сөздерді жинақтайды. Қорытынды жасайды.


«Бас бармақ» арқылы бағалайды



Бағалау

5 мин

СТОҮ

ОЖЕСО

ОүБ/ОБ

25-жаттығу. «Мейірімді аңшы» тақырыбына шығарма жазу. Пайымдау мәтінінің сызбасы бойынша құрастыру.



«Нүктелі дауыс» әдісімен әр оқушы өз-өзін бағалайды







Берілген тақырыпта шағын шығарма жазады. Шығарма мәтіні пайымдау мәтінінің құрылымы бойынша жасалады, оқылады.

Бір-бірін бағалайды, көшбасшы бағалайды.

«Бас бармақ» арқылы бағалайды





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Пайымдау мәтіні

Автор: Сарсекенова Динара Наурызбаевна

Дата: 07.12.2016

Номер свидетельства: 366830
