Сабақ тақырыбы: | Өмір ағашы – Бәйтерек | Мектеп: |
Күні : | | Мұғалімнің есімі: |
СЫНЫП: 1-сынып | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаты: | |
| |
|
Тірек сөздер: | монумент – монумент – monument. |
Ресурстар: | Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың портреті, «Бәйтерекке саяхат» фильмі, «Ботаға көмектес» ойынына арналған үлестірме парақшалар, «Бәйтерек» пазлдары. |
Сабақтың мақсаты: | 1.3.1.2 көне заманның танымал тарихи ескерткіштері/жәдігерлері туралы әңгімелеу |
Пәнаралық байланыстар | Көркем еңбек, жаратылыстану. |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі Нұрлан Өнербаевтің «Бәйтерек ағашын» тыңдайды -Өлеңде не туралы айтылған? Мақал-мәтелдің мағынасын ашу Ата – бәйтерек, бала – жапырақ. - Балалар,мына мақалды қалай түсінесіңдер (Балалардың жауаптарын тыңдау) - Балалар, бәйтерек ағашы туралы не білесіңдер? - Бұл қандай ағаш? (Тақтаға бәйтеректің суретін шығару) - Балалар, бәйтерек ағашын қайдан көреміз? - Тағы осы бәйтерек туралы не айтуға болады? - Бүгінгі сабақта не туралы сөйлесеміз? Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады. Бәйтерек туралы аңыз. 45-жұмыс парағы. Аңыз кейіпкерлері. Сергіту сәті. | Оқулық Жұмыс дәптері |
Сабақтың ортасы | Фильм «Бәйтерекке саяхат» «Неліктен?» «Қалай?» «Не үшін?» сауалдарын қолдана отырып, сұрақтар дайындайды. 1-топ. Неліктен? 2-топ. Қалай? 3-топ. Не үшін? Сен білесің бе? Хамелеон суретін шығарып, сұрақ қою - Бұл не? Хамелеонның қандай қасиеті бар? - Бәйтерекке қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар? Қосымша тапсырма «Кім тапқыр» Бәйтеректің жұмыс уақыты сағат 10.00 де басталады және 22.00-де аяқталады. Бәйтерек неше сағат жұмыс істейді? 46-жұмыс парағы. Өз мекенімнің символы. | Видео Н.Назарбаев портреті Сурет, слайд Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы 35-40 минут | Рефлексия «Бағдаршам» | |
Қосымша ақпарат |
Дифференциация – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлап отырсыз? | Дифференциация – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлап отырсыз? | Дифференциация – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлап отырсыз? |
Математика. Қосымша тапсырма ретінде оқушыларға есеп шығару ұсынылады. «Бәйтеректің» жұмыс уақыты: 10.00-нан 22.00-ге дейін. «Бәйтеректің» неше сағат жұмыс істейтінін есептеңіздер. | Оқушылар білді: – «Бәйтерек туралы аңыздың» мазмұнын; – «Астана-Бәйтерек» ескерткішінің авторын; – өткен мен бүгінгінің таным дүниесін. Оқушылар үйренді: – сұрақ қоюды; – жаңа сөздерді қолданып, тарихты қайталап айтуды; – лайықты лексиканы қолдануды; – аңыз кейіпкерлерін бейнелеуді. Сабақты «Бәйтерек бейнесі» пазлын құрастырыңдар деген тапсырмамен аяқтауға болады. Бейненің сыртқы бетіне тақырып бойынша тапсырма мен сұрақтарды жазып қойыңыз. – Аңыздың негізгі ойын айтыңыз? (Мейірім мен зұлымдықтың күресі). – «Бәйтеректі» неге «Өмір ағашы» дейді? (Себебі ол біздің бабаларымыздың дүние туралы танымын білдіреді). – «Бәйтерек» ескерткіші қайда орналасқан? (Астанада). – Құрылыс идеясы кімдікі? (Елбасымыздың идеясы). – Құрылыстың авторы кім? (Норман Фостер). – Ескерткіш неге Астананың ғана емес, тұтас Қазақстанның рәмізі? (Себебі «Бәйтерек» – өзіндік тарихы бар және болашақта дамуға бет бұрған мемлекетіміздің рәмізі). | Ғылымға кіріспе. Оқушыларға «Бәйтеректің» шары күн сәулесінен түсін өзгертіп тұратын «хамелеон» (құбылғы) әйнегінен жасалғаны туралы ақпарат беріңіз. Оқушылардан құбылғы хайуанын білетіндіктерін сұраңыз. Бұл аңның қандай ерекшелігі бар? |
Рефлексия Сабақ мақсаты орындалды ма? Бүгін балалар нені үйренді? Оқыту атмосферасы қандай болды? Оқушылар арасында дифференциация бойынша әрекеттер сәтті болды ма? Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарда қандай өзгерістер болды және неге? | Осы сабақты бағалау үшін бос орын пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы тиісті сол жақтағы сұраққа жауап беріңіз |
|