Сабақтың тақырыбы | К.Сауғабаев «Нан туралы өлең» |
Сабақтың мақсаты | Өлең мазмұнын терең түсіну,Автор туралы мағлұмат алу.Нанның қасиетті ас екенін ұғындыру. Шығармашылықпен жұмыс істеу, сөздік қорды жетілдіру, байланыстыра сөйлеуге дағдылану. |
Сілтеме | Оқу бағдарламасы. Авторлары: С.Рахметова, Т.Әбдікәрімова,Р.Базарбекова «Ана тілі» . 4-сынып |
Оқыту нәтижелері | -Өлеңнің мазмұнын түсінеді; -Өлеңдегі негізгі ойды анықтайды. -Сын тұрғысынан ойлауға үйренеді; -Танымдық қабілеттерін дамытады; -Топта бірлесіп жұмыс жасап, өз пікірлерін ортаға салып, ой тұжырымдайды. -Жүйелі сұрақтар қоя алады; -Өзін-өзі бағалайды немесе өзара бағалайды. |
Әдіс-тәсілдері | «Ой шақыру», «топтық жұмыс», «жеке жұмыс», «Т кестесі» , «Эссе». |
Ресурстары | Қима қағаздар, слайдтар, смайликтер парағы |
Сабақ кезеңдері | Әдіс-тәсілдер | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Қызығушылықты ояту | « Жылы лебіз» ( 2 мин) | Санау реті бойынша топқа бөлу | Оқушылар шеңбер жасап,бір-біріне гүл сыйлау арқылы жылы лебіздерін білдіреді.1-4 ке дейін санап, топқа бөлінеді. |
Мағынаны тану | « Болжау» әдісі Тақырып бойыншы ой өрбіту. «Мақал-мәтел сайысы» | Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту. 1.Өлеңді мәнерлеп оқу. 2.Автор туралы мағлұ- мат беру 3.Өлеңнің негізгі ойын анықтау. Әр топ өлеңдегі айтылған ойға сай мақал-мәтел тауып жазу керек. 4.Топтық тапсырма- лар беру. | 1.Іштей оқу. 2.Топта біреуі дауыстап оқиды, талқылау. Автор туралы білетін-дерін топтастырады. 3.Сөздік жұмыс жүргізу. Ойланады, пікірлерін айтады. Өлеңдегі негізгі ойды түсінуге тырысады, мақалдарды еске түсіреді. |
Ой толғаныс | «Ассоциация». Мақал-мәтел «Эссе» Тыйым сөздер | 1топ: Топтастыру ІІ топ: Эссе ІІІ топ: Еңбек туралы мақал-мәтелдер ІҮ топ:Тыйым сөздер. | Әр топ оқушылары өз тапсырмаларын орындайды. «Ас атасы –нан» эссе жазу. Әр топтан бір оқушы қорғайды. |
Бағалау | Формативті бағалау (2 мин) | «Бас бармақ» арқылы бірін-бірі бағалайды. | Әр топ лидерлері өзде- рінің топ мүшелерін бағалайды.Қорытынды бағаны айтады. |
Кері байланыс | «Бағдаршам» | Қызыл шам-түсінген жоқпын. Сары шам-түсінігім толық емес, көмек керек. Жасыл шам-түсіндім, сабақ ұнады. | |
Үйге тапсырма | Өлеңдегі ұйқас сөздер арқылы бір шумақ өлең жазу. | Өлеңді мәнерлеп оқу. Осы тақырып бойынша білімдерімізді тағы да жетілдіреміз. Автор туралы мағлұматты толықтыру. | |