Мақсаты: Оқушыларды адамзаттың басты құндылықтарын айыра білуге үйрету және заң, құқық, міндет, борыш сияқты сөздердің мағынасын ашу, дұрыс сөйлеу мәдениетін қалыптастыру. балалардың бойына құқықтық, патриоттық, адамгершілік тәрбиені сіңіру. Көрнекіліктер: мемлекеттік рәміздер, буклет, суреттер, слайд Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру кезеңі 1) Психологиялық дайындық 2) Ой шақыру сұрақтары ІІ. «Бәріміз бірге!» ойыны ІІІ. «Кім жылдам?» ойыны ІҮ. Қорытынды Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. а) Психологиялық дайындық.
Мұғалім: Балалар, ертеңгісін көзімізді ашып, терезеге қарасақ, алдымен нені көреміз? Әрине, күнді, күннің нұрын көреміз. Егер күн жарқырап, нұрын шашып тұрса қалай қуанамыз? Қуан шаттан! Алақай! Қуанатын күн келді! Қайырлы таң! Қайырлы күн! Күліп шықты күн бүгін! (балалар хормен айтады)
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Тақырыбы: «Менжәнеменіңқұқығым» Мақсаты: Оқушыларды адамзаттың басты құндылықтарын айыра білуге үйрету және заң, құқық, міндет, борыш сияқты сөздердің мағынасын ашу, дұрыс сөйлеу мәдениетін қалыптастыру. балалардың бойына құқықтық, патриоттық, адамгершілік тәрбиені сіңіру. Көрнекіліктер: мемлекеттік рәміздер, буклет , суреттер, слайд Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру кезеңі 1) Психологиялық дайындық 2) Ой шақыру сұрақтары ІІ. «Бәріміз бірге!» ойыны ІІІ. «Кім жылдам?» ойыны ІҮ. Қорытынды Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. а) Психологиялық дайындық.
Мұғалім: Балалар, ертеңгісін көзімізді ашып, терезеге қарасақ, алдымен нені көреміз? Әрине, күнді, күннің нұрын көреміз. Егер күн жарқырап, нұрын шашып тұрса қалай қуанамыз? Қуан шаттан! Алақай! Қуанатын күн келді! Қайырлы таң! Қайырлы күн! Күліп шықты күн бүгін! (балалар хормен айтады)
Топқа бөлу (көбелек арқылы гүлге қондыру) 2) Ой шақыру сұрақтары Балалар біріміз мына ертегіге назар аударайық. (Қасқыр мен тышқан ертегісі)
Не түсіндік?
Я қасқыр тышқанды жемекші болып жатыр.
Бұл дұрыс па?
Жоқ, бұл біредің өміріне қауіп төндіру, қол салу.
Олай жасауға бола ма екен?
Жоқ, біздің біреудің өміріне қол сұғуға, қатер төндіруге ешқандай құқымыз жоқ екен.
Олай болатын болса Құрметті ата-аналар, қонақтар, ұстаздар бүгінгі біздің мектепішілік өткізіліп отрыған «Құқық, заң, міндет» атты онкүндік аясында өзіміздің сыныбымыз бойынша «Менің құқығым» атты ашық тәрбие сағатына қош келдіңіздер!
Құқық сөзінің кілті Қ-азақ Ұ-лты Қ-айырымдылықты Ы-ымырашылдықты Қ-олдайды -Бәріміз бірге оқйықшы.Хормен оқыту. Мұғалім: - Олай болса, құқық туралы сурақтарға жауап беріп көрейік.
1. Құқық деген не? Түгел Құқық деген - Мемлекет шығарған немесе бекіткен тәртіп ережелерінің жиынтығы. 2. Құқық немен қорғалады? Мансур Құқық - Заңмен қорғалады. 3. Адам құқығының қорғалуы қай елде бастау алған? Ерасыл
Адам құқығының қорғалуы 1789жылы. Францияда. 6. Қазақстан БҰұ-на қашан мүше болды? Бақдәулет Қазақстан Бірікке Ұлттар Ұйымына- 1992жылы. 2-наурызда мүше болды.. 7. БҰҰ адам құқығына байланысты қандай халықаралық шарттар қабылдады? Ердиас Бірікке Ұлттар Ұйымы адам құқығына байланысты - Бала құқығы туралы конвенция қабылдады. 8. Бала болып кімдер саналады? Аягөз - 18 жасқа толмағандар бала болып саналады. 9. Бала құқығы туралы Конвенцияға Қазақстан Президенті қай жылы қол қойды? Фатима - 1995жылы Нью-Йорк қаласында 156 мемлекет болып қол қойды. 10. Деклараци деген не? Саян Диклорация- Үкіметтің, саяси партияның, халықаралық ұйымның аса маңызды мәселесі. 11. Құқық туралы заңдарды қандай орган шығарады? Кәусар - Парламент шығарады. 12. Адам құқығы қандай жағдайда бұзылады? Алдияр Адам құқығы- Соғысып жатқан елдерде бұзылады. 13. Адам құқығы жат елдерде жүрсе қалай қорғалады? Нұршат
(«Әр адамның құқығы қайда жүрсе де заңмен қорғалады» деп Деклорацияның 6-бабында айтылған 14.Біздің елімізде адам құқығы бұзылған қандай кезеңдерді білесіңдер? Азамат
(1630-33 ж. ашаршылық, 1937-38 ж. Қуғын - сүргін, 1986 ж. Желтоқсан оқиғасы)
ІІ. «Бәріміз бірге!» ойыны (қойылған сұрақтарға барлық оқушы хормен жауап береді) а) Біздің мемлекет – ҚР. ә) Мемлекеттік тіл – қазақ тілі. б) Мемлекеттік рәміздеріміз –ту, елтаңба, әнұран. в) Елорда – Астана. г) ҚР кім басқарады? – Президент. д) 1 желтоқсан - Президент күні Сергіту сәті.
«Біз неге құқылымыз?» Әр бала өз ата-тегін алуға құқығы бар. Ата-аналарымен бірге өмір сүруге әркімнің өмір сүруге құқығы бар Тегін ауруханада емделуге Балабақшаға келуге Тегін білім алуға Демалуға Еркін ойнауға Еркін өз ойын толық жеткізуге Өз тілінде сөйлеуге
Балалар, мына ертегіге назар аударайық!
«Аю мен көжектер» ертегісі
ІІІ. «Кім жылдам?» ойыны -Қазір «Кім жылдам» ойынын ойнаймыз. Отан туралы кім көп мақал-мәтелдер біледі? Олай болса, мен мақалдың басын айтамын, сендер жалғастырасыңдар. Отан- елдің анасы Ел-(ердің анасы) Туған жердей жер болмас, ( Туған елдей ел болмас). Отанды сүю - (отбасынан басталады) Отан оттан да (ыстық) Пәлен жерде алтын бар ( Өз жеріңдей қайда бар) Отансыз адам - ( ормансыз бұлбұл) Отан үшін күрес ( Ерге тиген үлес) Ел іші- (алтын бесік)
Отан үшін отқа түс ... ІҮ. Қорытынды.
Сонымен, қорыта келгенде өзіміздің құқығымызды қорғауға, міндеттерімізді орындауға, Отанымызды құрметтеуге және патриоттық сезімімізді нығайта түсуге тырысайық. Міне, балалар, бүгін өздеріңді Тәуелсіз еліміздің болашағы екендеріңді, яғни, нағыз азамат екендіктеріңді көрсете білдіңдер.