kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мен және табиғат

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Қазақстандағы топырақ типтері

Сабақтың мақсаты:

1.        Оқушыларға Қазақстандағы топырақ типтері, топырақ эрозиясы оны қалай қорғау туралы жалпы түсінік беру

2.        Оқушылардың электрондық оқулық пен картаны пайдалану арқылы, олардың ой өрісін, зейінін, дағдысы мен іскерлігін пәнге деген қызығушылығын дамыту.

Модуль құрылымы

Сағат саны

Модульдің мазмұны

Уақыт мөлшері

Ескертпе

Кіріспе

1-сабақ

1.  Модульге кіру.

2.  Қазақстанның топырағы

5 мин 35 мин

Әңгіме, сұхбат

Негізгі белім

2 - сабақ

Қазақстандағы топырақ типтері

40 мин

Ойын

«Бақытты

сәт»

Корытынды бөлім

3 - сабак

№ 6 - сарамандық жұмыс. Қазақстанның топырақ түрлерін картаға түсіру, Топырақ түрлерін салыстыру

40 минут

Сарамандык жұмыс

3. Оқушыларды ұқьштьшыққа, әдептілкке, әдемілікке,экологиялық тәрбие беру арқылы адамгершілікке баулу.

I          Үйымдастыру кезеңі
а. Оқушыларды түгендеу
ә. Үйге қандай тапсырма берілгенін сұрау

II Үй тапсырмасын сұрау:

I Гейм. «Бой сергіту». (Ауызша сұраққа жауап алу)

1. Алғашқы жұқа топырақ қабаты осыдан неше жыл бұрын қай кезеңде пайда болған ? (500 млн. жыл бұрын кембрии дәуірінде)

2.   Топырақтану ғылымын зерттеген ғалым кім? (В.В.Докучаев)

3.  Докучаев - топырақтың табиғи дене екенін қай қай ғасырдың, қай жыддарында анықтады? (XIX ғасырдың 80 жыддарында)

4.  Топырақты кұрушы факторларға нелер жатады? (су, ауа, жылу, өсімдік, тірі ағзалар, климат)

5.  Топырактың негізгі қасиеті не? (Қүнарлымы)

6.       Топырақ пен органикалық қалдықтарды асқазан шырынымен шылап, өзгертіп өңдеп шығаратын не? (Шұбалшындар)

7.       Қаңдай топырақтар біріккіш келеді? (Саз бен шірінді)

8.   Ал қай топырақтың бірігуі нашар? (құмды, құмдауытты, саздауытты)

9. Құрылмды топырак қандай топырақ ? ұрылымы кесек - түйіршіктерінің көлемі 10 мм)

10. Құрылымы жоқ қандай топырақ? (Түйіршіктері ұсақ)

II         Гейм. «Алтын қоржын» (Үлестірме қима қағаз)

а.   1.   Материктер   мен  мұхиттар   географиясында қандай топырақ түрлерімен таныстың?

2. Дүниежүзі топырақтары неге әр түрлі? Себебін түсіндір.

III       Гейм. «Мені түсін». (1, 2 оқушыдан әңгімесін сұрау)

III Үй тапсырмасын қорыту

ІҮ жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.(жаңа сабақты плакат бойынша өткен тақырыппен байланыстыру)

ІҮ Гейм.  «Әудем  жер».  Топырақ картасын  ашып топырақ туралы тыңдату (Анимацияның ішінде)Қара топырақты зона Қызыл (күрең) топырақты зона Қара қоңыр (сұр) топырақты зона

Ітоп

ІІтоп

III топ

Электронды      оқулықтан      қара

топырақты    зона    туралы    оқып

түсінігін айтып беру

Қара топырақты аймақты картадан

табу

Электронды     оқулықтан     қызыл (күрең   топырақ)   зонасы   туралы оқып түсінігін айтып беру. Аталған обьектілерді картадан табу

Қоңыр топырақты (Сұр) зонаны оқып түсінігін айту. Қазақстанның  картасына  қарап Бетпакдала, Талдықорған Балқаш маңы топырақтары  қай  зонаға жататынын анықтау

Ү Геим. «Беласар». Топырақ эрозиясы жайлы кесте    эрозиясы деп атаймыз) бойынша  түсінік  беру.   (Топырақтың  құнарлығын    I Топырак эрозиясының түрлері кемітетін   табиғаттағы   апаттардың   бірін   топырақ

II. Деңгейлік тапсырма (дәптерге орындау)   (ВЕНН диограммасы бойынша)

I деңгей: 1. Жел эрозиясы мен су эрозиясын салыстыру

2.  Қазақстанның  шөлейт және шөл  зоналарының топырағы

а. қара топрақ

ә. кұмды және құмдауытты

б.         сұр

в.         орманды далалық

3. Топырақтың құнарлы қабатының жойылуы неден?

а. топырақ эрозиясы
ә. топырақты қоргау

б. кұм тоқтату

в. кара шірікті қабат

II деңгей. 1. Эрозиядан сақтану жолдарьш атаңдар

2. Қазақстанның солтүстігінде орналасқан орманды дала зонасыньщ топырағы

а. сұр топырақ

3. қара топырак

б. тақыр

в. сортаң топырақ

3. Топырақтың кұнарлы қабаты деп нені атайды?

а. сазды қабат

э.қарашірікті қабат

б. ауыспалы қабат

в. құмды қабат

III деңгей. 1. Қазақстанның физикалық және топырақ картасын салыстыра отырып, топырақ зонасының солтүстіктен оңтүстікке қарай өзгеруіне сипаттама беріңдер

2.     Топырақ зоналары мен климаттық жағдайлардың арасындагы байланысты мысалдар келтіріп түсіндіріқдер

3.     Топырақтын таралуына өсімдік жамылғысының әсері бар ма?

4.     Не себепті топырақтьщ антропогендік эрозиясы болады?

Ү Сабақты бекіту:

а.   Электорнды   оқулықтағы     Анимациядан   үгілу туралы тыңдату.

ә. Бейнефильмнен «Шарын» шатқалын көрсету

ҮІ Бағалау

ҮІІ Үйге тапсырма. § 36 оқу-

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мен және табиғат»

« ХХI - ғасырдың көшбасшысы »

« ХХI - ғасырдың көшбасшысы »

Сабақтың мақсаты: Кештің мақсаты: Оқушылардыңдің білім – білік дағдыларын байқау, олардың қабілетін ашу, алған білімдерін өмірде қолдана білу шеберліктерін арттыру.  Кештің дамытушылық мақсаты: Оқушыларға ана тілінде еркін, таза математикалық тілде көркем сөйлеуге, жылдам ойын қорытып жауап беруге жаттықтыру, логикалық математикалық тілді дамыту.  Кештің тәрбиелік мақсаты : Оқытудың өмірмен, ғылымның практикамен байланысын нығайтуға мүмкіндік туғызатын ғылыми диалектикалық көзқарасты тәрбиелеу, математиканы оқып үйретуге қызығушылықты арттыру, дәстүрін және мәдениетін құрметтеу.

Сабақтың мақсаты:

Кештің мақсаты: Оқушылардыңдің білім – білік дағдыларын байқау, олардың қабілетін ашу, алған білімдерін өмірде қолдана білу шеберліктерін арттыру.

Кештің дамытушылық мақсаты: Оқушыларға ана тілінде еркін, таза математикалық тілде көркем сөйлеуге, жылдам ойын қорытып жауап беруге жаттықтыру, логикалық математикалық тілді дамыту.

Кештің тәрбиелік мақсаты : Оқытудың өмірмен, ғылымның практикамен байланысын нығайтуға мүмкіндік туғызатын ғылыми диалектикалық көзқарасты тәрбиелеу, математиканы оқып үйретуге қызығушылықты арттыру, дәстүрін және мәдениетін құрметтеу.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Топқа бөлу кезеңі. І топ- « Қыран » ІІ топ- « Тапқырлар »

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Топқа бөлу кезеңі.

І топ- « Қыран »

ІІ топ- « Тапқырлар »

Сайыстың жоспары: 1. Жүргізушінің кіріспе сөзі. 2. Топтарды таныстыру. 3. 1-тур «Бәйге» «П», «С» әріпімен басталатын математикалық атаулар. 4. 2- тур «Логикалық» сұрақ. 5. 3- тур « Кім тапқыр » ойыны. 6. 4- тур « Баспалдақ » ойыны. 7. 5 – тур «Әріптер сөйлейді» 8. 6- тур «Көкпар» жаңылыспаймын ойыны. 9. 7- тур «Кім ұшқыр» ойыны. 10. Қорытынды.

Сайыстың жоспары:

1. Жүргізушінің кіріспе сөзі.

2. Топтарды таныстыру.

3. 1-тур «Бәйге» «П», «С» әріпімен басталатын математикалық атаулар.

4. 2- тур «Логикалық» сұрақ.

5. 3- тур « Кім тапқыр » ойыны.

6. 4- тур « Баспалдақ » ойыны.

7. 5 – тур «Әріптер сөйлейді»

8. 6- тур «Көкпар» жаңылыспаймын ойыны.

9. 7- тур «Кім ұшқыр» ойыны.

10. Қорытынды.

1-тур «Бәйге» «П», «С» әріпімен басталатын математикалық атаулар. «П» «С»

1-тур «Бәйге»

«П», «С» әріпімен басталатын математикалық атаулар.

«П»

«С»

« П » әріпімен басталатын математикалық атаулар.    1.Геометриялық жазықтағы денелерді зерттейтін бөлім.  ( планиметрия) 2.Жазықтағы қиылыспайтын екі түзу.  ( параллель)  ( перпендикуляр)  3.Тік бұрыш жасап қиылсатын екі түзу.  ( параллелограмм ) 4.Төртбұрыштың бір түрі.  ( процент )  5.Санның жүздің бір бөлігі.  6.Көпбұрыштың барлық қабырғаларының қосындысы.  ( периметр)  7.Тік бұрышты ұшбұрыш туралы теорема кімнің атымен алады.  ( Пифагор )  8.Көпжақтың түрлері.  (призма, пирамида, параллелпипед )

« П » әріпімен басталатын математикалық атаулар.  

1.Геометриялық жазықтағы денелерді зерттейтін бөлім.

( планиметрия)

2.Жазықтағы қиылыспайтын екі түзу.

( параллель)

( перпендикуляр)

3.Тік бұрыш жасап қиылсатын екі түзу.

( параллелограмм )

4.Төртбұрыштың бір түрі.

( процент )

5.Санның жүздің бір бөлігі.

6.Көпбұрыштың барлық қабырғаларының қосындысы.

( периметр)

7.Тік бұрышты ұшбұрыш туралы теорема кімнің атымен алады.

( Пифагор )

8.Көпжақтың түрлері.

(призма, пирамида, параллелпипед )

« С » әріпімен басталатын математикалық атаулар. 1.Геометрияның кеңістіктегі денелерді зерттейтін бөлімі. ( стереометрия) 2.Бұрыштың түрлері . ( Сүйір) 3.Тригонометриялық функция. ( синус ) ( сектор, сегмент, сәуле ) 4.Геометриялық терминдер. 5.Тригонометриялық функцияның графигі. ( синусоида ) 6.Бұрыштың шамасына байланысты түрі. ( сыбайлас, сүйір ) ( стандарт ) 7.Көпмүшенің қалыпты түрі. 8.Сызықтың түрі . ( сынық сызық )

« С » әріпімен басталатын математикалық атаулар.

1.Геометрияның кеңістіктегі денелерді зерттейтін бөлімі.

( стереометрия)

2.Бұрыштың түрлері .

( Сүйір)

3.Тригонометриялық функция.

( синус )

( сектор, сегмент, сәуле )

4.Геометриялық терминдер.

5.Тригонометриялық функцияның графигі.

( синусоида )

6.Бұрыштың шамасына байланысты түрі.

( сыбайлас, сүйір )

( стандарт )

7.Көпмүшенің қалыпты түрі.

8.Сызықтың түрі .

( сынық сызық )

2 тур Логикалық есептер       1.Жұмадан кейін 4 тәуліктен соң қандай күн келеді? Жексенбіден 3 тәулік бұрын қай күн келеді?      ( Сейсенбі,Бейсенбі ) 2.Түнгі сағат 12 – де жаңбыр жауып тұрды. 72 сағаттан кейін күн көруге болады ма? ( Жоқ 72 сағат - 3 сөтке )

2 тур Логикалық есептер

  1.Жұмадан кейін 4 тәуліктен соң қандай күн келеді? Жексенбіден 3 тәулік бұрын қай күн келеді?

( Сейсенбі,Бейсенбі )

2.Түнгі сағат 12 – де жаңбыр жауып тұрды. 72 сағаттан кейін күн көруге болады ма?

( Жоқ 72 сағат - 3 сөтке )

3-тур «Кім тапқыр » 10 10 20 20 30 30

3-тур «Кім тапқыр »

10

10

20

20

30

30

« Математика-ғылымдардың патшасы» авторы кім?   Карл Гаусс

« Математика-ғылымдардың патшасы» авторы кім?

Карл Гаусс

(a+b)²=a²+2ab+b² (Екі өрнектің қосындысының квадраты)

(a+b)²=a²+2ab+b²

(Екі өрнектің

қосындысының квадраты)

Қарама-қарсы екі қабырғасы параллель болып келген төртбұрышты не деп атайды?   (трапеция)

Қарама-қарсы екі қабырғасы параллель болып келген төртбұрышты не деп атайды?

(трапеция)

Столдың 4 бұрышының бір бұрышын кессек қанша бұрыш қалады? (5 бұрышы қалады)

Столдың 4 бұрышының бір бұрышын кессек қанша бұрыш қалады?

(5 бұрышы қалады)

x²-6x+8=0 теңдеуінің түбірлерін айтып бер   (x 1 =2 , x 2 =4)

x²-6x+8=0 теңдеуінің түбірлерін айтып бер

(x 1 =2 , x 2 =4)

Түбірден тек қана қандай сандар шығады?   Оң сандар

Түбірден тек қана қандай сандар шығады?

Оң сандар

4– тур. «Баспалдақ» ойыны.  20 ∙ 5 110 ∙5  40 ∙ 2 22 ∙ 4  63-24   88 - 12  7 ∙ 9 8 ∙ 7  42 ∙ 6 7 ∙ 14  100:25 49 : 7  25 -17 70 - 21

4– тур. «Баспалдақ» ойыны.

20 ∙ 5 110 ∙5

40 ∙ 2 22 ∙ 4

63-24   88 - 12

7 ∙ 9 8 ∙ 7

42 ∙ 6 7 ∙ 14

100:25 49 : 7

25 -17 70 - 21

5 тур  «Әріптер сөйлейді» А Ә Е Б Ё Қ В Л Ж П М З Г Р Ф Х Н Ғ Ъ С И Ы Т Һ Й Д Ң О Ц І К У Ь Ұ Ч Ө Ш Ү Э Щ Ю Я

5 тур «Әріптер сөйлейді»

А

Ә

Е

Б

Ё

Қ

В

Л

Ж

П

М

З

Г

Р

Ф

Х

Н

Ғ

Ъ

С

И

Ы

Т

Һ

Й

Д

Ң

О

Ц

І

К

У

Ь

Ұ

Ч

Ө

Ш

Ү

Э

Щ

Ю

Я

6-тур.«Көкпар» ойыны.   Бұл сайыста 1-ден 20-ға және 20-дан 1-ге дейінгі 2-ге бөлінетін сандардың орнына «жаңылыспаймын» деп тез-тез айту керек. (5 минут ) уақыт.

6-тур.«Көкпар» ойыны.

Бұл сайыста 1-ден 20-ға және 20-дан 1-ге дейінгі 2-ге бөлінетін сандардың орнына «жаңылыспаймын» деп тез-тез айту керек.

(5 минут ) уақыт.

7 – тур. Кім ұшқыр! Қырандар тобы: 120 санының бөлгіштерін тап. 60 8 : : : 120 12 40 : : : 20 24

7 – тур. Кім ұшқыр!

Қырандар тобы:

120 санының бөлгіштерін тап.

60

8

:

:

:

120

12

40

:

:

:

20

24

жауабы 10 60 :12 :2 120 :10 12 40 :3 :6 :5 20 24

жауабы

10

60

:12

:2

120

:10

12

40

:3

:6

:5

20

24

Тапқырлар тобы:  7 санының еселіктерін тап     *2 *5 *9  7  *8 *11 *10

Тапқырлар тобы: 7 санының еселіктерін тап

*2

*5

*9

7

*8

*11

*10

Жауабы 14 35 *2 *5 *9 7 63 * 56 *8 *11 *10 77 70

Жауабы

14

35

*2

*5

*9

7

63

*

56

*8

*11

*10

77

70

С а у  б о л ы ң ы з д а р !

С а у б о л ы ң ы з д а р !


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Мен және табиғат

Автор: Сапарова Нилуфар

Дата: 21.01.2017

Номер свидетельства: 381997
