Математика пәнінен қысқа мерзімді жоспар
Күні 15.11.2017ж Сыныбы 4 «Б» Пәні математика | Мұғалімі Тәттібай Э.К Қатысқандар саны – Қатыспағандар саны – | |||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Бір-біріне қарама-қарсы қозғалыс. Жақындау жылдамдығы | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қарама-қарсы қозғалысқа қатысты есептер шығару тәсілдерімен таныстыру, жақындау жылдамдығы деген ұғымды түсіндіру. Оқушылардың қозғалысқа қатысты есептерді шығару дағдыларын, ой-өрісін, танымдық қабілеттерін, логикалық ойлауын дамыту, белсенді болуға тәрбиелеу. | |||||||||||||||
Оқыту нәтижесі | 1. Есеп шығару дағдысы қалыптасады. | |||||||||||||||
Әдістері | Алтын ереже, жылы сезімдер, миға шабуыл, «Топтастыру», «Ой қозғау» әдісі | |||||||||||||||
Ресурстар | Оқулық, стикер, А-3 форматы, маркер, кестелер | |||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Шаттық шеңберін ұйымдастырып, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушыларды математикалық шамалар арқылы топтарға бөлу І топ: «Қозғалыс» Ұраны: Қозғаламыз алға біз, кедергіге қарамай! ІІ топ: «Жылдамдық» Ұраны: Жылдамдықты сақтаймыз, жарысуды бастаймыз! ІІІ топ: «Уақыт» Ұраны: Уақытты текке біз, өткізбейміз себепсіз! ІV топ: «Қашықтық» Ұраны: Қашықтыққа қашпаймыз, сұрақтардан саспаймыз! - Бүінгі сабағымыз ерекше және жарыс түрінде өтеді, сабаққа белсене қатысып, өз білімімізді көрсете білейік. | Бүгінгі күн терезеден, Бізге, міне, тұр қарап. Сондай жақсы көңіл күймен, Басталады бұл сабақ. | ||||||||||||||
Миға шабуыл 5 минут | І топ. Үйден кітапханаға дейінгі арақашықтық 1800 м Осы арақашықтықты оқушы 30 минутта жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді? (60 м/мин) ІІ топ. Жүк машинасы 200 км жолды 4 сағатта жүріп өтті. Оның қандай жылдамдықпен жүргенін тап (50км/сағ) ІІІ топ. Мотоциклші 120 км арақашықтықты 2 сағатта жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді? (60км/сағ) ІVтоп. Велосипедші 8 км/сағ жылдамдықпен 8 сағат жол жүрді. Сол қашақтақта 4 сағатта жүріп өту үшін ол қандай жылдамдықпен қозғалуы керек?(16 км/ сағ) | Оқушылар топпен есептерді шығаруда танымдық қабілеттері артады | ||||||||||||||
Жаңа сабақты меңгеру кезеңі | №1. Суретте не бейнеленген? -Екі жаяу адам қандай әрекет орындауда? -Бір-біріне қарама-қарсы қозғалған екі жаяу адамның арақашықтығы қалай өзгереді? -Екеуі біріне-бірі сағатына неше километр жақындайды? - Екі жаяу адамның бір-біріне жақындау жылдамдығы 4 – 6 = 10 км/сағ деуге бола ма? -Екеуі бір мезгілде шықса, кездескенге дейінгі олардың қозғалыс уақыты туралы не айтуға болады? -Екеуінің бірдей уақыт аралығында жүріп өткен қашықтықтары туралы не айтуға болады? -Кездескеннен кейін олар қозғалыстарын әрі қарай жалғастырса, қандай өзгеріс болар еді? 4 км/сағ 6 км/сағ №2. Есепті шығару а) Ш: Салт атты t = 3 сағ 1-шісі V = 12 км/сағ 2-шісі V = 15 км/сағ S = ? Ш: S = 12 км/сағ * 3 + 15 км/сағ * 3 = 81 Ж: Екі ауылдың арақашықтығы 81 км
ә) Ш: Салт атты t = 3 сағ S = 81 км 1-шісі V = 12 км/сағ 2-шісі V = ? км/сағ Ш: V = 81 км : 3 сағ = 27 км/сағ 27 км/сағ – 12 км/сағ = 15 км/сағ Ж: Екінші салт аттының жылдамдығы – 15 км/сағ
б) Ш: Салт атты S = 81 км 1-шісі V = 12 км/сағ 2-шісі V = 15 км/сағ t = ? Ш: t = 81 км : (12 км/сағ + 15 км/сағ) = 3 сағ Ж: Екі салт атты 3 сағаттан кейін кездесті. №5. Көбейтуді орындау және оны бөлумен тексеру 30 408 * 5 = 152 040 60 747 * 6 = 364 482 152 040 : 5 = 30 408 364 482 : 6 = 60 747 80 009 * 7 = 560 063 560 063 : 7 = 80 009 | Қозғалысқа берілген есептерді шығаруды үйренеді Есептерді шығарады, салыстырады Көбейтуді орындайды және оны бөлумен тексереді. | ||||||||||||||
Сергіту сәті | №3. Кестені толтыру
| Кестені толтыра отырып, жылдамдықты, ептілікті үйренеді. | ||||||||||||||
Жаңа сабақты бекіту | №6. Есепті шығару Ш: Бірінші күні – 6 қап Екінші күні – 4 қап 500 кг Әр күнде - ? кг ұн Ш: 500 : (6 + 4) = 50 6 * 50 = 300 4 * 50 = 200 Ж: бірінші күні 300 кг, екінші күні 200 кг ұн сатылды. №9. Шаршы а = 2 см 4 мм Р = ? Ш: 2 см 4 мм = 24 мм Р = 24 мм * 4 = 96 мм 96 мм = 9 см 6 мм Ж: Шаршының Р = 9 см 6 мм
«Математикалық мақал – мәтелдерді жалғастыру » | Есептерді шығарады Шаршының периметрін табады. Математикалық мақал-мәтелдерді еске түсіреді. | ||||||||||||||
Үйге тапсырма | 92-бет №7, №8 есептерді шығару | |||||||||||||||
Рефлексия | «Екі жұлдыз, бір тілек» кері байланыс Оқушыларға бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерге жаздырып ілдіру. |
| ||||||||||||||
Бағалау | Оқушыларды бағалау | |||||||||||||||